Какви пици јадат Американците: Најбизарните локални стилови на пица низ САД! Дали некоја од овие чудни креации ви направи лиги?

Корисниците на Твитер од цел САД откриваат како концептот на „пица“ варира од држава до држава и град до град.

Корисникот @MNateShyamalan предизвика голем коментари во кои се споделуваа рецепти откако напиша на Твитер: „Најтажното нешто е кога ќе посетите град кој не е Њујорк или Чикаго и тие се како во стилот „и ние исто така, имаме карактеристичен стил на пица!“

Другите корисници брзо почнаа да споделуваат фотографии од тоа како изгледаат пиците во нивните локалитети, со креации од Пенсилванија, Ајова и Род Ајленд некои од понеобичните пици.

Неколку луѓе објавија слики од пицата во стилот на Алтуна, која потекнува од Пенсилванија.

 

Џим Чејни, пишувајќи на веб-страницата Uncovering PA, забележува дека овој посебен стил на пица бил измислен во хотелот Алтона во 1960-тите или 1970-тите. Меѓутоа, кога имотот изгорел во 2013 година, неколку ресторани во околината го усвоиле рецептот за пица и почнале да го продаваат.

Детали за тоа што подразбира рецептот за пица, тој објаснува: „Пицата во стилот на Алтона е пица во сицилијански стил (иако можеби ќе се навредат кога ќе го слушнат тоа). Пицата се готви на сицилијанско тесто за пица, што ја прави погуста од многу други видови пица што ќе ги најдете во околината. Пицата е прелиена со сос од домати, зелени пиперки, мортадела и најконтроверзно жолто американско сирење. Жолтото американско сирење сега обично го заменува сирењето Велвета, кое беше оригиналното сирење по избор“.

Фотографиите објавени на Твитер покажуваат како пицата во стилот на Алтона изгледа прилично несолено со мека подлога и топен слој од американско сирење на врвот.

Уште една чудна креација на пица од Пенсилванија беше истакната од корисник на Твитер.

„Пицата во стилот на Питсбург“ се состои од печени, четвртасти кори прелиени со сос од домати и ладни додатоци, вклучувајќи нетопено сирење, кисели краставички и чили. Галеријата на веб-страницата на пицаријата во Питсбург Beto покажува како речиси сите нивни креации имаат цврст слој ладно рендано сирење.

Калифорнија пица

За оние кои бараат поздрав рецепт за пица, некои корисници на Твитер предложија да одат во Калифорнија. Една корисничка објави слика од парче што го добила од компанијата Abbot’s Pizza Company во Венеција. Наместо парче сирење, базата беше салата и авокадо. Друго лице на темата, постави слична фотографија на која ја демонстрира „Калифорнија пицата“, со преливот со сурови домати, рукола и парчиња авокадо.

Алтуна во споредба со поздравата варијанта на Калифорнија пицата

   

 

Планинска пита од Колорадо

Корисниците на Твитер од Колорадо го открија рецептот за пица со помалку вештачки изглед на нивната држава, познат како „планинска пита од Колорадо“. Оваа пица има густа, плетенка, засладена со мед кора, прелиена со „планина“ од преливи. Корисник објави слика за тоа како изгледаат специјалните пити и рече: „Живеев во Колорадо само пет години, но пицата во стилот на Колорадо ми е омилена“

Друг корисник рече дека е помалку заљубен во пицата во Сент Луис. Иако изгледот на пицата е прилично традиционален, тој објасни дека питите обично се сечат на минијатурни квадрати.

 

 

„Пекарска пица“ на Род Ајленд

Роуд Ајленд беше откриен како уште едно место каде се служи пица во формат на квадрат или правоаголник. Државата, исто така, има свој уникатен рецепт познат како „пекарска пица“ кој не содржи сирење и е намачкана со доматна паста на печена кора. Корисникот на Твитер објасни дека неговите пријатели го запознале со пекарската пица и дека нема толку лош вкус како што изгледа. Заедно со сликата на печеното добро, тој објасни: „Пица без сирење, печена во тавче и сервирана на собна температура. Искрено е превкусна“.

 

Навистина чудната пица на Ајова

Во темата се вклучија и други корисници на Твитер од целиот свет, при што еден од Шведска сподели фотографија од пица прелиена со прстени од ананас, парчиња банана и шунка, додека некој од Велика Британија презентираше пица прелиена со целосен англиски варен појадок и друга од Шкотска постави слика на која се гледа пржена пица послужена со помфрит.

Па дали некоја од овие пици ви го отвори апетитот?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.