Интересно

Човекот кој фрли 260 милиони евра во Биткоин, нуди милиони за да ги најде

35-годишниот информатичар Џејмс Хауелс, од Њупорт тврди дека несакајќи фрлил 7.500 единици на криптовалутата во 2013 година. Тогаш, вредноста на Биткоин била во рамките на стотици илјади евра, но оттогаш вредноста се искачи на над 200 милиони. Хауелс, наводно, ги поминал последните осум години барајќи дозвола од градскиот совет на Њупорт да ја пребара депонијата

6 супер лесни и ефикасни методи за оние кои не го сакаат премногу чистењето

Чистењето е рутинска здодевна работа, чиј резултат може да влијае на нашето расположение и продуктивност. Едно истражувањ покажа дека луѓето чувствувале повеќе под стрес и замореност во преполни простории отколку во чисти простории. За оваа цел, во продолжение ви откриваме 6 супер лесни и ефикасни методи како вашиот дом да биде беспрекорно чист за многу малку време

7 грешки што ги прават паровите, кои на крајот можат да ги расипат нивните односи

75% од луѓето доживуваат повеќекратни раскинувања во текот на нивниот живот. Да поминеме низ раскинување дефинитивно не е едно од најпријатните искуства па затоа е најдобро да се имаат што е можно помалку додека да ја пронајдеме вистинската личност за нас. Иако понекогаш причините за кои се разделуваме се објективни, сепак има работи што можат

10 непобарани коментари кои секој родител ги има слушнато многу пати

Родителите честопати добиваат совети што не ги побарале, како на пример, како треба да ги воспитуваат своите деца, да ги хранат и сл. Понекогаш, овој совет го дава непознат кој нема идеја дека нивните „вредни“ препораки предизвикуваат само иритација. Понекогаш, давателите на совети навистина се обидуваат да ви помогнат и се грижат за вас. Но,

Гете-институт е меѓународен и светски признат лидер за учење германски јазик со висококвалификувани професори, програми и методи

Во текот на изминатата година Гете-институт успеа да ја збогати својата понуда на курсеви со курсеви во онлајн формат со подеднакво квалитетна настава како и наставата со физичко присуство на институтот, преку која учесниците на курсевите со задоволство го изучуваат германскиот јазик. Во новиот семестар, согласно состојбата во која се наоѓаме, наставата повторно ќе се

10 идеи при уредувањето кои може да бидат бескорисни во иднина

Секој од нас се обидува да го направи својот дом не само пријатен, туку и удобен. Во моментов, многу реклами, Интернет страници, билборди, во филмови и сериите ни даваат бројни идеи како да го дизајнираме нашето живеалиште. За жал, некои современи идеи се всушност бескорисни од практична гледна точка. Во продолжение ви откриваме кои актуелни

Дигитален уметник покажува како би требало да изгледаат постсоветските земји денес

Дигитален уметник и блогер од Украина, Андреј Гупса, покажува како би требало да изгледаат типични постсоветски градови во 21 век со правилен пристап кон подобрување. Тој одлучи да го поправи она што овие земји не успеваат да го постигнат со години во неговиот проект наречен „Процут“. Веќе две години, Гупса бара вистински локации во Русија,

9 жешки факти за Чиле кои ќе ги збунат повеќето странци

Многу луѓе го поврзуваат Чиле со истоимената пиперка и високите планини кои ги окупираат широките територии на оваа земја. Како и секој друг народ, Чилеанците имаат културолошки особености што странците не ги разбираат лесно. Но, некои од нивните навики се толку невообичаени што може да го шокираат неподготвениот патник. 1. На локалните жители не им

На денешен ден се случи првиот предвесник на „Летото на љубовта“, кој создаде сосема нова култура

Кога ќе кажеме хипик веднаш си замислуваме личност со одредени карактеристики, како на пример облека во сите бои, долги коси, наркотици, секакви љубовни комбинации и секако мир. Но, кога и каде започна оваа движење кое успеа да се задржи и до денес? Human Be-In беше настан што се одржа во Голден Гејт Парк во Сан

12 токсични навики кои потајно го загадуваат нашиот дом

Во принцип, секој од нас се обидува да направи својот дом да изгледа и да мириса што е можно подобро, односно сите сакаме нашиот простор да биде чист и безбеден. Меѓутоа, во обид да ја исполниме оваа задача, користиме разни предмети кои всушност да ги загадуваат нашите домови наместо да помагаат. Во продолжение ви откриваме кои се

13 карактеристики на човечкото тело што ги прават сопствениците уникатни

На сите не би ни пречело да се разликуваме од другите. Некои ја бојадисуваат косата во необични бои, некои избираат необична облека, но луѓето тука ги добиле овие необични карактеристики од своето раѓање или поради случајност во животот. Како бонус ќе видите и уникатна мачка. „Моите очи имаат различна боја во зима (скоро сина) со

5 мажи се прогласени за „најглупавите платени убијци“ во светот, по неуспешен атентат

Петмина се прогласени за „најглупавите убијци“ во светот по прилично трагикомичен настан во Кина. Приказната започнала многу едноставно, но потоа се ископлицирала како на филм, повеќе комедија отколку акција. Бизнисменот Тан Јухуи ангажирал убиец по име Кси Гуанган за 282.000 американски долари за да го убие неговиот конкурент. Потоа Кси ангажирал друг убиец, Мо Тијанксианг,

Жената збесна затоа што мајката не му ставила маска на детето во продавница, но има силна причина за тоа

Покрај навредите што ѝ ги упати на мајката, детето невино рече „Јас сум само дете“, а жената пред нервен слом му одговори: „Затоа мајка ти требало да те научи!“. Потоа ѝ се обрати на мајката со зборовите: „Поради таквите како тебе, моето дете сега нема татко!“

10 интересни дизајни кои нè потсетуваат дека немаме „планета Б“

Понекогаш луѓето забораваат дека нашата планета е нашиот единствен дом кој ни обезбедува сè што ни треба. Од целата пластика што завршува во нашиот океан и го убива нашиот поморски живот до тешкото сечење на дрвјата, ние ѝ наштетуваме повеќе на нашата околина од што сме свесни за тоа. Значи, сега се чини како добро