Интересно

9 факти за животот во Кина кои докажуваат дека Кина е како на друга планета

И покрај огромниот број статии и приказни за Кина сѐ уште постојат работи кои можат целосно да нѐ изненадат. На пример, мажите овде користат платнени маски за лице, додека жените сметаат дека „ќесите“ под очи се знак на убавина. Уникатни стандарди за убавина Во мода имаме „лисички очи“, како што ги нарекуваат во Кина: тоа

Sирнете во луксузната суперјахтата на боксерот Тајсон Фјури висока 137 метри

Тајсон Фјури и неговата сопруга Парис моментално уживаат во многу раскошен одмор со своите деца, долж француската ривиера на супер јахтата Ирама, која чини 10.000 фунти за една ноќ, по неговата неодамнешна победа на Дилијан Вајт. 33-годишниот шампионот во бокс во тешка категорија, не штедеше воопшто за да го почести своето семејство со луксузен одмор

Турскиот Леонардо се удавил додека ја изведувал Титаник позата „кралот на светот“, на турското пристаниште

Маж се удавил додека ја модифицирал позата „кралот на светот“ од Титаник со својата девојка на турско пристаниште, откако парот се лизнал и паднал во морето. Фуркан Чифтчи и неговата девојка Мине Динар, обајцата 23, стоеле на работ на пристаништето Марина Измит во северозападната турска провинција Коџаели за да ја изведат познатата летечка поза на

15 рендгенски снимки кои ќе ви го прикажат светот во нова перспектива

Дури и познатите работи можат да го променат нивниот изглед. Сѐ зависи од тоа како гледате на нив. Корисниците на Интернет го погледнаа светот преку рендген апарат и си ги споделија своите наоди меѓусебно: некого го допре погледот на рози и хармоника, а некој дозна дека неговиот миленик чека поднова. Птицата се држи за крилјата

7 невидливи трикови кои ги користат работодавачите за да ве тестираат на интервју за работа

Во денешниот свет, гледањето низ резимето на кандидатот и стандардното интервју со него не е доволно во потрагата по совршен вработен. Затоа работодавците мора да користат некои трикови, а повеќето од нив се толку едноставни, што апликантот би можел да падне на еден од овие психолошки тестови и дури и да не го забележи самиот

Пентагон му покажа на Конгресот на САД нови видеа и фотографии од НЛО на првото јавно сослушување за вакви феномени по повеќе од 50 години

Скот Бреј, заменик-директорот за разузнавање на морнарицата, рече дека воените пилоти сега имаат способност да пријавуваат НЛО од внатрешноста на нивната пилотска кабина и рече дека напорите ќто ги прават се во правец да се разберат НЛО, и тоа е клучна цел на Владата. „Имаме експерти низ Владата, вклучително за физика, оптика, металургија, метеорологија, само

Со мурал од Нина Симовска dm дрогерие маркт ќе креира бран на инспирација

Најголемиот европски дрогериски ланец, dm дрогерие маркт ја започнува својата нова кампања на тема: Инспирација! Преку слоганот: „Почувствувај ја моќта на инспирацијата“, dm ја претставува инспирацијата како емоционална поддршка. Нејзината цел: Да им помогне на купувачите и соработниците одново да се пронајдат себеси и да ги видат можностите во промените, да создадат средина и комуникација

Веројатно сте ги виделе многу пати без воопшто да знаете: Локации за филмови каде се снима „секој втор“ филм

Од Калифорнија, преку природни чуда, па сè до Лондон, овие места одбележаа и беа домаќини на бројни филмски наслови. Таму се снимаа повеќе или помалку успешни филмови, но едно е сигурно, ако некогаш се најдете на овие локации, многу брзо ќе кажете „ех, тоа е од тој филм…“ Кои се најпопуларните места за снимање филмови?

Глуп и поглуп, радовишка верзија: Решиле да ограбат казино, но го „промашиле“ пленот, а „освоиле“ пат до затвор

Грабеж на казино, не е невообичаена работа, но овие крадци од Радовиш се надминале себе кога станува збор за неуспешна кражба. Тројца пријатели одлучиле да ограбат казино во Радовиш и да избегаат со пленот. Сепак „сѐ што лета не се јаде“ или во овој случај, сѐ што е во коверта во казино не се пари.

Портокалово небо и 4.000 луѓе во болници: Нереални сцени како резултат на климатските промени

Небото во Багдад стана портокалово, а градот изгледа апокалиптично поради силната песочна бура која зафати дел од земјата. Ирак е погоден од песочни бури поради климатските промени, зголемените температури и ретки врнежи. Најмалку 4.000 луѓе завршија во болници. Училиштата, аеродромите и јавните канцеларии низ земјата се затворени поради прашина. Багдад е во портокалова боја. Ова

Што се обидува да Ви каже Вашата желба за изневерување?

Низ процесот на разбирање на самиот чин на изневерување и дали моногамната врска е соодветна за секој поединец, не водат експерти од таа област и луѓе кои се соочиле со самиот чин. 24-годишната Светлана, режисер и сценарист, кога го видела своето момче после првото затворање поради ковидот, сфатила дека воопшто не ѝ недостасувал, туку напротив,

Чудовиште од морето: Џиновски скелет на змија долга 130 метри што „изникна“ на францускиот брег

Алуминиумскиот скелет на џиновска змија на француската плажа во Сен-Бревин-ле-Пин носи важна еколошка порака што им се шири на посетителите од 2012 година, кога беше поставен како дел од уметничката изложба Естуаир. Скулптурата Serpent D’Océan на кинеско-францускиот уметник Хуанг Јонг Пинг е изненадувачки реална и вели дека треба повеќе да се грижиме за нашите мориња

Мистеријата на небесните јами што се „појавуваат“ среде шума во јужна Кина

Јужнокинеската автономна област Гуангкси Жуанг деновиве привлекува внимание со интересно откритие. Научниците предводени од Чен Ликсин неодамна открија нова дупка во областа долга 306 метри, широка 150 метри и длабока дури 192 метри. На дното на ова природно чудо се наоѓа добро сочувана примитивна шума со дрвја високи до 40 метри и бројни растенија. „Не

Оваа држава смисли одличен начин како да ги казни малолетните деликвенти, кои сакаат да се прават „фраери“ на социјалните мрежи

Тинејџери, деликвенти, станаа „популарна“ работа во Австралија. Сѐ повеќе и повеќе малолетници извршуваат криминални дејствија со цел да ги објавуваат на социјалните мрежи, особено Тик Ток, за да станат „познати“. Тинејџерите, кои често се нарекуваат „eshays“, правеа видеа на TikTok како возат украдени автомобили и ограбуваат имоти во регионот Кимберли во Западна Австралија. Планот е

12 работи кои докажуваат дека денешната генерација доаѓа од различна галаксија

Модата се менува секој ден. Понекогаш се потребни години за нештата малку да се променат, но тоа го сфаќаме само кога ќе запознаеме постари или помлади луѓе кои имаат многу различни гледишта. Можеме да ја видиме промената во перцепциите со текот на времето гледајќи ги работите што биле популарни во секоја генерација. 1. Луѓето повеќе

Судењето на Џони Деп и Амбер Херд е интересно за гледање дури и без зборови

После толку зборување Амбер Херд веќе остана без зборови. Чувството на Амбер сите го знаеме. Тоа е кога чекаш во администрација и слушаш како се отвараат врати, тропаат штикли и се прават разговори, а тебе никој не те приметува.