Мистерии

Момче и девојка купиле куќа без да ја видат во живо и подоцна дознале дека крие една „видлива“ тајна

Со постојаните ограничувања на пандемијата, на многу луѓе им беше тешко да си купат куќа или стан. Овој пар од САД иако сакал да ја разгледа куќата, да ги коментира грдите ѕидови и да ги допира работите во неа со недезинфицирани раце сепак поради ситуацијата не можеле. Така тие како и многу други биле приморани

Еве како изгледа разликата во гравитација на различни планети

Што ја знаеме гравитацијата? Можеби само класичната теорија за гравитација на Њутн. Исто така, во многу филмови видовме како астронаутите забрзано скокаат на различни планети. Сега да ја разгледаме визуелната разлика помеѓу гравитацијата на различни планети.

Легендите за Фернандо Магелан и неговата мистериозна смрт

Најголем дел од луѓето знаат кој е Фернандо Магелан, големиот португалски истражувач кој пловел под шпанско знаме, првиот кој отпловил од Европа до Азија одејќи на запад, прв европјанин кој го преминал тихиот океан и прв кој ја водел експедицијата со цел да ја отплови Земјината топка. Но, за жал Фернандо не дочекал да ги

Човек од САД откри мистериозен тунел од 19 век под неговата куќа

Додека секој очекува да најде само цевки и нечистотија под својот дом, еден човек најде нешто многу поинтересно. Откако дел од патеката близу неговиот дом се распадна, Гери Маченс, од Илиноис, реши малку да копа и откри тунел од 19 век под неговиот дом. Се верува дека тунелот датира сè до 1840-тите, но останува мистерија

Големи теории на заговор кои се покажаа како вистинити

Секој сака теорија на заговор, но тие најчесто се целосни глупости. Заговорите се случуваат цело време, и за добро или полошо, тие се факт на животот. Но, од време на време некоја теорија на заговор која првин се покажала како „луда“ излегува прилично реална и „лудите“ кои верувале во неа сега се во право. 5.

Град на духови: Место каде што вљубениците во паранормалното одат за да ја нахранат својата љубопитност

Духови или bhoots, како што се нарекуваат во западно-бенгалската литература и фолклор, се неразделни од тамошната култура, а сцените на шминкани момчиња маскирани во традиционални богови и демони се вообичаена глетка на улиците. Маскирани улични забавувачи заработуваат за живеaчка свирејќи дувачки инструменти и користејќи разни други реквизити за да ги намамат луѓето да им дадат

На денешен ден започна мистеријата за чудовиштето од Лох Нес и клопчето продолжува да се одмотува

Ако жирафата никогаш не постоела, ќе мораше да ја измислиме. Наша природа е да се досадуваме од неверојатно, но реално и да го бараме невозможното. Така е и со фотографијата на која се вели дека е чудовиштето од Лох Нес, направена од британскиот лекар Роберт Вилсон на 21 април 1934 година. Бидејќи тогаш лекарот првин

Жена тврди дека забележала „мал диносаурус“ како трча низ нејзиниот двор

Една жена од Флорида, САД, тврди дека забележала „бебе-диносаурус“ како трча низ нејзиниот двор сред ноќ. Кристина Рајан, од Палм Бич, беше изненадена кога забележа мистериозното суштество фатено на нејзините безбедносни снимки. Не е јасно за какво животно станува збор, но не изгледа многу поразлично од мал диносаурус кој штотуку избегал од „Паркот Јура“. Можете

Необјаснета мистерија: Пештера во која се гаснат мобилните телефони и капе вода наопаку

Мистериозно место во близина на Атина кое скоро никој не го посетува. Причината за ова се бројните суеверија, па затоа само храбрите доаѓаат да истражат. Пештерата Давелис се наоѓа на југозападната страна од планината Пендели, од која потекнува мермерот од кој би изграден Партенон. Пештерата е именувана по разбојник од XIX век по име Давелис.

Пентагон го потврди видеото на кое се гледа НЛО снимено во 2019, но тврди дека нема идеја за што станува збор

Пентагон потврди дека збир на слики и видеа на кои се гледаат неидентификувани летечки објекти кои зујат над воените бродови на морнарицата крај бреговите на Калифорнија, САД, во 2019 година, биле снимени од персоналот. Фотографиите излегоа од истрагата на Пентагон за НЛО од страна на Работната група на УАП, која собира докази за извештајот за

Без шега: Стравот поради кој болниците и хотелите во Хонг Конг бришат цели катови

Во Хонг Конг, парните броеви не се шега. Повеќето жители ќе сторат се што е во нивна моќ да ги зголемат своите шанси за просперитет – дури и ако тоа значи откажување од поволен стан на генијална локација или промена на телефонскиот број. Најсреќните броеви се потпираат на хомоними. Така, осумките се сметаат за среќни

Поранешниот директор на ЦИА  вели дека бил скептичен во однос на вонземјаните сè додека не видел што се случило со авионот на неговиот пријател на висина од 12.000 метри

Поранешен директор на ЦИА зборуваше за својата нова „отвореност“ кон можноста за живот на вонземјани, раскажувајќи приказна за авион што беше запрен на 12 000 метри височина и рече дека се надева дека човештвото би било „пријателски настроено“ со вонземјаните, доколку тие некогаш остварат контакт. Џејмс Вулси, кој ја водеше ЦИА во периодот 1993-1995 година,

Преплашена мајка слуша морничав глас како шепоти на мониторот за бебиња

Неодамна имаше неколку случаи на наводна паранормална активност на социјалните мрежи. На почетокот на 2021, еден татко споделил ТикТок на која неговата ќерка полека се влече под креветот додека викала за помош. Коренот на нивната приказна допрва треба да биде целосно потврден. Сега, преку „Редит“, една мајка сподели снимка од нејзината камера за бебиња во

Хаосот во Суецкиот канал и несреќите во Египет ги поврзуваат со „проклетството на фараонот“ поради најновиот план

Суеверните корисници на социјалните мрежи излегоа со бизарната теорија дека проклетството на фараоните ги предизвикало сите несреќни инциденти што се случуваат во Египет. Пред една недела, на 23 Март, огромниот товарен брод „Ever Given“ заглави во Суецкиот канал, прометен трговски пат, лоциран во Египет, кој ги поврзува Азија и Африка, и ја чини глобалната економија

Тајни места во светот во кои не смеат да влегуваат обичните смртници

Елитни клубови, владини организации, тајни простории и слично … На многу места во нашиот свет, 99,99 проценти од нас никогаш нема да имаат шанса да ѕирнат, па да поминеме низ некои од нив. Соба 39 (Северна Кореја) Дали мислевте дека е можно да се зборува за вакво нешто без да се спомене Северна Кореја? Соба

Жена која била пријавена за исчезната пред три недели е пронајдена жива на најнеочекуваното место

Понекогаш се случуваат бизарни работи кои иако можеби имаат објаснување на почетокот делуваат сосема нејасни. Полицијата во Флорида откри жена, која беше пријавена за исчезната пред три недели, заробена во одводот. 43-годишната Линзи Кенеди е пронајдена гола во одводот откако случаен минувач слушнал како плаче и повикал служби за итни случаи. Пожарникарите повикани на местото

10 мистични факти за Худини, познатиот магионичар полн со енигми, роден на денешен ден

Хари Худини е роден на 24 март 1874 година. Тој бил американски илузионист роден во Унгарија, изведувач на трикови и каскадерски мистични точки. Худини е познат по своите настапи со бегство од „невозможни“ ситуации. Иако е познат по овие работи многу работи за неговиот живот и смрт остануваат непознати. 1. Го преземал името од друг

 Поранешен директор за националното разузнавање откри дека САД има докази за НЛО кое ја прекршило звучната бариера

САД имаат докази дека НЛО ја прекршило звучната бариера без звучен бум,при што маневрите со позната технологија ги прави невозмжни, откри поранешниот директор на националното разузнавање. Џон Ратклиф, кој беше директор на Националното разузнавање на Доналд Трамп, рече дека многу од инцидентите сè уште немаат објаснување. „Има многу повеќе докази отколку што беа објавени во

Црква слична на Римскиот пантеон во која со години лежи бомба тешка 500 килограми

Ротондата од Моста (Rotunda of Mosta) е римокатоличка црква во Малта, лоцирана во истоимениот град. Ако поминете барем во близина, нема да можете да ја промашите. Покрај тоа што наликува на римскиот пантеон, има огромна купола која некогаш била трета по големина во светот. Тоа е најголемата и најпозната црква на Малта. Внатрешноста е пространа

Морничави фотографии покажуваат како изгледа фестивалот на змии во Тексас

Ужасни фотографии покажуваат како се обезглавуваат ѕвечарки, се лупат и се јадат на фестивал во Тексас. По 63-ти пат се одржа фестивалот на кој се измира и „Мис шармер на змии“. Тој се одржал откако минатата недела државата ги укина скоро сите ограничувања за Ковид-19. Годишно се собираат околу два и пол тони западни дијамантски

10 факти за познати дела кои ќе си поиграат со вашиот ум

Скулптурата Микеланџело наречена Давид е совршен пример за анатомија, но има една аномалија. Начинот на кој Мона Лиза изгледа денес е многу различен во споредба со нејзината оригинална верзија. Постојат многу детали што ни се кријат сè додека не започнете да барате подлабоко. 1. Мона Лиза некогаш имала веѓи. Ја знаеме Мона Лиза без веѓи

Австралиец се зачуди кога наиде на голема зелена пчела

Еден австралиец неодамна остана зачуден откако откри пчела со зелена боја. Корисникот на Фејсбук Индо Чар ја постави извонредната слика на страницата Аматерска ентомологија Австралија, барајќи потврда за точниот вид пчела што ја забележал. „Здраво, ова ми го испрати еден пријател и имаме чувство дека е можеби пчела од некаков вид“, напиша тој. Не требаше

Преплашената баба фотографираше „демон“ кој стои над креветот на неjзините внуци

Преплашена баба моли за помош откако фотографираше „демон“ како стои над креветот на нејзиното внуче, само неколку дена откако почна да го слуша малото дете како предупредува невидлив натрапник да „си оди“. Тори Мекензи (41) постави камера во куќата на нејзиниот син по поплаките дека неговата двегодишна ќерка Амбер Мекензи разговара со некој или нешто

Оклахома нуди 2,1 милиони долари награда за оној кој ќе го донесе Бигфут жив

Оклахома нуди награда од 2,1 милиони долари за некој да го донесе Бигфут жив, и не, не се шегуваме. Државниот претставник на Оклахома, Џастин Хамфри, неодамна го повика државниот оддел за зачувување на диви животни да воспостави годишна сезона на лов во обид да ја најде американската митска супер-ѕвезда. На видеото објавено на неговата страница

Тик Ток откри мистерија стара 15 години: Како еден човек влезе во бар и никогаш не си замина

Мистериозното исчезнување на Брајан Шафер го привлече вниманието на корисниците на социјалните мрежи откако неговата приказна ја сподели на TikTok Рејчел Грифин. За време на инцидентот на 1 април 2006 година, тој имал 27 години и бил студент по медицина на локалниот универзитет. Последен пат Шафер бил виден во барот Ugly Tuna Saloona на South

Готска убавица со 25 соби: Куќата на популарен писател за која се вели дека е опседната од духови

„Не обидувај се велејќи дека светот ти го должи животот. Светот не ти должи ништо. Тој дојде прв!“ „Подобро е да молчите и да дозволите луѓето да мислат дека сте будала отколку да разговарате и да отстраните какво било сомневање“. Сите некаде досега ги сретнавме овие мали мудрости на голем писател. Претпоставувате, станува збор за

Оваа жена пронашла грутка од повраќаница на кит тешка 2кг и неочекувано се збогатила

Жена од Тајланд не можела да поверува во својата среќа откако налетала на повраќаница на кит во близина на нејзината куќа на плажа. 49-годишната Сирипорн Ниамрин одела покрај плажата по бура кога забележала голема грутка исфрлена на брегот во провинцијата Нахон Си Тамарат, Тајланд на 23 Февруари. По подетален преглед, забележала дека супстанцијата мириса на

Необични суеверија за бременоста од целиот свет

Постои суеверие кое вели дека ако бремената жена не ја задоволи својата желба за храна и се гребе, детето ќе се роди со роден знак во форма на храна што ја посакувала. Во многу други култури постојат  ограничувања на храната за бремени жени, иако сите овие теории за бременост се забавни, тие можат да бидат