Мистерии

Џиновски проѕирен „вонземјанин“ снимен како оди покрај река во Боливија ги остави сведоците збунети

Во последните денови на социјалните мрежи се зборува за чуден настан кој се случил во гратчето Тарија (Боливија). Фотографија направена покрај бреговите на реката Пилкомајо покажува проѕирно „вонземско суштество“.   Корисниците на Интернет се обидуваат да ја решат оваа загатка: што е ова чудно суштество и како се нашло на толку необично место? Фотографијата предизвика

Бразилец кој бил „мртов“ 28 години, конечно оживеа

Во Бразил, 71-годишен маж, кој беше прогласен за мртов во 1995 година, конечно се врати во живот, завршувајќи ја двегодишната правна битка и повлекувајќи му ја потврдата за смрт. Се започнало пред околу две години кога Маноел Марчиано да Силва не можел да ја добие пензија и бесплатната здравствена заштита што му следувала преку неговото

Што се тоа топчести молњи: Дали станува збор за електромагнетна ФОРМА НА ЖИВОТ?

И покрај најдобрите напори на научниците и опремата од милион долари, топчести молњи никогаш не биле произведени во лабораторија. Овој мистериозен феномен е пријавен уште од античко време, а до неодамна се сметаше дека е плод на имагинацијата.       Обично се појавува во близина на земјата за време на грмотевици, иако понекогаш се

Стар артефакт од римско време е случајно пронајден во Бремен, Германија, откако мало дете малку „поткопало“ во песокта

Осумгодишно момче откопало исклучително ретка сребрена паричка, додека си играло, која датира од околу 1.800 години пред да се роди.     Младото момче, кое било идентификувано само по неговото име Бјарне, си играло во кутија со песок во своето основно училиште во Германија кога дошло до неверојатно откритие. Тој побрзал дома да му го

Трката за ископување на Месечината продолжува: Како Индија, Русија, Европа, САД и Кина се борат за да ископаат скапоцена вода, хелиум и метали под површината на Месечината?

Помина повеќе од половина век откако Џон Ф. Кенеди го одржа својот познат говор „Избираме да одиме на месечината“ на Универзитетот Рајс. Она што следеше беше вселенска трка која го воодушеви светот и покажа дека САД и Советскиот Сојуз се борат да станат првата земја што ќе го постави човекот на друг свет. Наместо да

Проучив илјадници случаи со искуства блиску до смртта и се уверив дека задгробен живот навистина постои

Гледањето силна светлина или лебдењето како дух над сопственото тело станаа културни тропи  за опишување на искуства блиску до смртта. Д-р Џефри Лонг, експерт за рак од Кентаки, верува дека овие работи се вистина по децении проучување на илјадници случаи.   Д-р Лонг, кој порано бил скептик, вели дека годините на истражување на сличностите меѓу

Семејство во Турција ѝ побегнало на еволуцијата: Одат на четири „нозе“ наместо две и според научниците ваквиот вид луѓе е „чудно што постојат“

Веројатно нема да можете да одите ниту 100 метри во чевлите на ова семејство. Семејство во Турција одат на начин што ги збунува научниците и го предизвикува светското разбирање за човечката еволуција. Имено тие се движат на сите четири нозе користејќи ги дланките како стапала.       Семејството Улас првпат беше претставено на јавноста

Нова теорија која ќе ви го „помати“ умот: Дали НЛО и вонземјани би можеле да бидеме само ние, но од иднината?

Д-р Мајкл П. Мастерс е професор по биолошка антропологија на Монтана Техник во Буте, Монтана. Научниците поминаа повеќе од две децении внимателно истражувајќи ја можноста феноменот на НЛО да може најдобро да се објасни, во контекст на тоа дека далечни човечки потомци се враќаат од иднината за да не проучуваат во нивното сопствено еволутивно минато.

Први „вонземски“ објекти пронајдени на Земјата? Физичарот од Харвард, Ави Лоеб, вели дека стотици мали фрагменти што ги пронашол на дното на Тихиот Океан се дојдени надвор од нашиот Сончев систем

Научниците тврдат дека за прв пат во историјата пронашле материјал кој потекнува надвор од нашиот Сончев систем.     Физичарот од Харвард, професор Ави Леб, вели дека раната анализа на металните фрагменти што неговиот тим ги пронашол во Тихиот Океан во јуни, сугерира дека тие дошле од меѓуѕвездениот простор. Остатоците се дојдени од објект сличен

„Вонземски живот бил пронајден на Марс пред 50 години – но НАСА случајно го убила“, се вели во новата студија на германскиот научник Шулце- Макух

НАСА можеби открила вонземски живот на Марс пред 50 години кога првпат ги пратила своите два летала „Викинг“ на Црвената планета, но агенцијата можеби била спречена да го открие тоа. Тврдењата беа изнесени од Дирк Шулце-Макух од Техничкиот универзитет Берлин, кој верува дека експериментот спроведен во 1970-тите, кој додава вода во почвата, го удавил секој

Мистериозно исчезнување на избирачко место во Аргентина: Жена влегла во кабината да гласа и одеднаш исчезнала без трага

Пред една недела во Аргентина се одржаа претседателските прелиминарни избори, но во градот Росон најдискутираниот настан не беа нивните резултати, туку чуден инцидент на едно од избирачките места.   Тоа се случило кога една постара жена со целосно бела коса дошла на избирачкото место отворено во училиштето Ескуела 14 де Фебреро, департманот Сан Хуан, објавија

Како Симпсонови можат да ја предвидат иднината: брилијантни сценаристи или патници низ времето?

Фактот дека анимираната серија „Симпсонови“ може да ја предвиди иднината не стивнува многу години. Овој феномен предизвика неверојатна возбуда ширум светот, предизвикувајќи човек да се запраша: дали ликовите во овој цртан навистина имаат некаква способност или има попрозаично објаснување зад сето ова?     Авторите на Симпсонови, како што се испостави, не се бават со

Дали Пригожин е мртов или ја лажирал својата смрт, префрлувајќи се во друг авион

Платениците на Вагнер се заканија дека ќе маршираат кон Москва, откако се тврди дека воениот лидер Евгениј Пригожин е меѓу загинатите во авионска несреќа во близина на руската престолнина. Телеграмските канали ја објавија неговата смрт во петокот вечерта, веднаш по веста за несреќата, и тврдеа дека е предизвикана од „предавници“ во Русија.   Руските власти,

Кинескиот ровер „Јуту-2“ успеа да продре неверојатни 300 метри длабоко на темната страна на Месечината и откри многу изненадувања

За прв пат во историјата на вселенското истражување, кинескиот лунарен ровер „Јуту-2“, испорачан на далечната страна на Месечината со модулот за слетување „Chang’e-4“, ги откри тајните складирани во „утробата“ на природниот сателит на Земјата. Користејќи современа радарска опрема, роверот навлезе до длабочина од 300 метри под површината на Месечината.       „Yutu-2“ е многу

Како Сумерците биле толку паметни, или како во Перу технологијата била толку развиена уште во камено доба: Антички цивилизации кои се збунувачки дури и за најголемите научници!

Античките цивилизации се фасцинантни за секого, па дури и за најголемите научници. Постојат многу мистерии кои тие одбиваат да ги разгледаат или се во неможност да ги разберат, поради нивната совршеност. А, замислете да постои нешто совршено пред многу илјади години, кога технологијата и човештвото не биле ни приближно развиени како денес. Па, како? Ете

Древен шумски свет е откриен 182 метри длабоко во дупка во Кина. Што сѐ крие оваа подземна мистерија?

Огромен древен шумски свет е откриен 182 метри под земја, во пештера во Кина.       Подземната мистерија беше случајно пронајдена во еден кинески „Геопарк“ од тим научници за истражување на пештерата, во мај минатата година. Феноменот во Кина е познат како „тианкенг“ или „небесна јама“. Глобалниот геопарк на УНЕСКО Леје Фенгшан, каде што

Островот Тенерифе не престанува да воодушевува со своите мистерии: Го забавува времето и го зголемува животниот век?!

Популарниот туристички рај, островот Тенерифе, кој привлекува патници од различни земји со своите живописни пејзажи и уникатната атмосфера, не престанува да воодушевува со своите мистерии. Во последниве денови, на позадината на гаснењето на моќните шумски пожари што го зафатија островот, се појавија вести кои можат да ја превртат идејата за живот во Тенерифе.   Ел

Шокантни изјави на некои од најпознатите НЛО научници за постоењето на вонземски живот

Сосема е неверојатно колку потврдени НЛО (Неидентификувани летечки објекти) добиваме од луѓе, кои имале највисоки позиции во владата, војската, академијата, политиката и слично.       Бен Рич Рич беше вториот директор на „Lockheed Skunkwork“ од 1975-1991 година. Тој беше наречен татко на стелт-от додека го водеше развојот на стелт-ловецот „F-117A nighthawk“. Пред неговата смрт,

Три големи мистерии што ги збунуваат дури и водечките научници. Дали знаете од каде потекнуваат кучињата?

Денес се наоѓаме на невиден пресврт во историјата на човештвото. Во последниве години, се појавија две верзии на античката приказна. Едната ќе ја наречеме „алтернативна“, а другата „официјална“. Првата размислува за многуте аномалии и се обидува да ја разбере севкупноста на доказите, односно пирамидите и временските линии, зошто се изградени, од кого и кога. Втората

Мистериозно суштество кое демне низ дворовите во мало гратче во Тексас, ги збуни жителите: „Дали е тоа ЧУПАКАБРА?“

Чудно суштество со четири нозе што демне во двор, ги збуни жителите на мал град во Тексас, па дури и стручњаците за животни кои не можат да сфатат за каков тип на животно станува збор.     Тина Калиг, од селото Хил Кантри, направи фотографија од бизарното, жолтеникаво-кафено животно кое изгледа како големо куче, со

13 чудни случајности од кои ќе ве полазат морници

На овој свет се случуваат многу чудни работи, и добри и лоши. Но, најчудно од сè е кога навидум случајните работи се наредени премногу совршено.   #13 4 ноември 2008 година Барак Обама победи на претседателските избори. На 5 ноември, една од добитните комбинации на лотаријата во Илиноис беше 6-6-6. #12 Јужноафриканскиот астроном Даниел ду

Два Капа: Која е приказната на 3 метри високиот џин од Аргентина од 17 век, кој моментално „живее“ во Балтимор?

Два Капа е древен, мумифициран двоглав Патагониски џин кој првично потекнува од џунглите на Аргентина, Јужна Америка. Два Капа, што грубо се преведува како „две глави“, се зачувани остатоци од  метри и двоглав „џин“ кој очигледно моментално живее во Балтимор, Мериленд. Класифициран од некои како „Homo Giganticus“ и е претставен како доказ за постоењето на

Мистериозното „село на духови“ во Кина кое некогаш требало да биде дом на богатите, сега е само полно со напуштени куќи

Во подножјето на индустрискиот град Шенјанг во североисточна Кина, се наоѓа мистериозниот проект „State Guest Mansion“s, комплекс за недвижнини со повеќе од 250 луксузни куќи, од кои сите се напуштени. Сè започна во 2010 година, кога бизнисот во кинескиот сектор за недвижнини беше во подем. Гигантот за недвижнини „Гренланд груп“ купил хектари земја во подножјето

Чудно ротирачко НЛО фатено над Аргентина

Мистериозно НЛО во форма на стрела е забележано над Аргентина. Фотографиите направени во близина на градот Ел Ескоријал, Чубут покажуваат наводен вонземјански брод кој лебди вертикално и хоризонтално над рамнините на Патагонија.   Локалната новинарка Калаверита Матеос ги објави овие неверојатни слики на социјалните мрежи, наведувајќи ги како „Најдобрите фотографии од НЛО во Чубут“. Таа

10 нерешени мистериозни предмети чија намена конечно е откриена

Чудните предмети не се само за необични музеи. Тие се насекаде околу нас, скриени во правливи фиоки, веројатно се прашуваат зошто никој со години не ставил прст врз нив. Решавањето мистерии е забавно за нашиот мозок, поради Аха! момент што се појавува откако ќе сфатиме се. Па собравме некои ставки што ги заинтригираа луѓето, толку

Генијалниот Никола Тесла и неговите 10 неверојатни предвидувања, од кои повеќето се имаат остварено

Возбудата од познавањето на иднината плени илјадници луѓе. Меѓутоа, кога слушаме или читаме за моментални ситуации кои биле предвидени години пред да се случат, одеднаш се плашиме. Неколку вселенски теоретичари и ентузијасти пред повеќе од 90 години предвидуваа настани кои беа исклучително блиски, ако не и целосно точни. Се разбира, Бил Гејтс и Марк Закерберг

Ново откритие за Влад Наколнувачот, инспирацијата за ликот на Дракула, кое може да биде интересно за филмаџиите

Барајќи да дознаат повеќе за животот крвавиот владетел, истражувачите од италијанскиот универзитет во Катанија пронајдоа три писма напишани од Влад Дракула во Трансилванија, во 1457 и 1475 година, каде што тој им се обратил на водачите на градот Сибиу за собирање даноци и други прашања. Користејќи нештетна техника позната како етилен-винил ацетат, истражувачите собраа протеини

„Мојот бивши дечко за малку ќе ме убиеше и оттогаш гледам „луѓе сенки““: 25-годишна девојка се колне дека гледа духови на луѓе кои дури и ѝ помогнале да се јави на Брза Помош

Наставничка во основно училиште во Колорадо, која преживеала 16 убода со нож од нејзиното поранешно момче, тврди дека гледа „луѓе-сенки“ од застрашувачкиот напад во 2020 година. Ајлиш По (25) го откри сенишното откритие минатиот месец за време на пет епизоди на подкастот „Otherworld“. Жителката од Тексас се колне дека видела три „кристално чисти“ духови на

Неверојатно видео ја покажува црквата Лахаина, како сѐ уште стои чудесно недопрена од разорните шумски пожари во Мауи, Хаваи, а до неа и најстарото дрво во местото, кое „спасило глава”

Мал чин на милост излезе на виделина во Мауи, каде што црквата Лахаина е поштедена од пожарот што го срамни со земја остатокот од историскиот град.   Видеото објавено на „TikTok” ја покажува католичката црква Марија Ланакила во центарот на Лахаина која сè уште стои меѓу урнатините.   Членовите на црковната заедница се огласија на