Мистерии

10 древни градови низ светот кои фасцинираат со својата историја и убавина, еден од нив е во Македонија!

Не сите градови во светот ја имааt честа да станат точка на атракција многу стотици, па дури и илјадници години. Некои од најстарите градови на нашата планета не се изгубени со векови и покрај историјата со настани, каприците на природата и немилосрдното време. Денеска ќе зборуваме за 10 уникатни градови кои привлекуваат модерни туристи со

17 „да видиш да не веруваш“ фотографии од кои луѓето уште не можат да се соземат

Хероите на нашата статија успеаја да ги сопнатне секојдневни работи да станат сопственици на кул фотографии. Некои од нив вложија многу труд за да добијат светла снимка и намерно го чекаа вистинскиот момент, додека други имаа среќа да се најдат на вистинското место во вистинско време и да имаат време да го грабнат телефонот. 1.

Што значи мистериозната пирамида скриена во шкотските шуми? Нема да ви се верува чие дело е!

Балморал стана популарна дестинација благодарение на најновите вести. Овој вид на имот во Абердиншир (Шкотска) служи како резиденција на британското кралско семејство. Всушност, тоа беше местото на изолација на Елизабета Втора. Сепак, малкумина знаат дека во него се крие нешто необично, на пример, пирамида. Кралскиот замок се наоѓа во густа шума. Содржи 11 камени могили

Кокаин во изобилство! Кокаин во вредност од 90 милиони евра е пронајден во фрлени црни ќеси на плажа во Велс!

На плажа во Западен Велс се пронајдени околу 30 црни кеси кокаин, во вредност од 90 милиони евра, од кои секоја содржела 30 пакувања „цигли“ од 1 килограм дрога од класа „А“, кои биле откриени од жител при рана утринска прошетка на плажата.   30 годишниот менаџерот на објект во близина на плажата, се шетал

Необичен објект снимен на Марс! Марсовска машина, возило или вселенско летало?

Во последниве години, различни истражувачи и теоретичари открија многу мистериозни објекти на Марс. Карпата со невообичаена форма беше забележана од ровер на Марс пред неколку години, но денес објектот повторно ги разбранува умовите на истражувачите на Марс. На Марс често се среќаваат необични структури, кои се од интерес не само за научниците, туку и за

Научниците пронајдоа нови докази за течна ВОДА под јужната поларна ледена капа на Марс, што е голем напредок за тековната потрага по живот!

Научниците открија нови докази кои сугерираат дека би можело да има течна вода на Марс – чекор напред во нашите долгогодишни напори да утврдиме дали Црвената планета некогаш била домаќин на живот. Студијата предводена од Универзитетот во Кембриџ го дава првиот независен доказ дека има течна вода под јужниот поларен мраз на Марс. Д-р Френсис

„Човекот потекнува од глината МИКА“ – Научниците изнесоа нова теорија за потеклото на животот од глина

Низ целиот свет се кажуваат легенди дека боговите го обликувале првиот човек од глина. Но, што ако овие митови ја повторуваат реалноста на чудни начини? Хелен Хансма, почесен биофизичар на Универзитетот во Калифорнија, тврди дека примитивните клетки би можеле да потекнуваат од мика глина, која на тој начин станала „мајка“ на целиот живот. Хипотезата дека

Вонземјаните се роботи кои ги уништиле своите креатори? Погледнете што мислат научниците на оваа тема!

Ова не е првпат научниците да кажат дека вонземјаните всушност се вештачка интелигенција. На пример, британскиот астроном Мартин Рис верува дека вонземјаните се роботи кои ги уништиле своите креатори. Лордот Мартин Рис, водечки британски кралски астроном, изјави дека верува оти вонземјаните кои ќе нè посетуваат ќе бидат роботи. Рис вели дека вонземските суштества нема да

Може ли да се открие вистинската убавина на кралицата Нефертити? Археолозите тврдат дека ја откриле мумијата на контроверзната египетска владетелка!

Две мумии кои лежат во „Долината на кралевите“ би можеле да бидат посмртните останки на Нефертити и Анкесенамун, сопругата на Тутанкамон. Со ДНК тестови кои се очекува да потврдат дали посмртните останки се или не се на антички египетски кралици, може да се решат неколку загатки. Пред повеќе од 3.000 години, фараонот Ехнатон и кралицата

Постои ментална болест која ве претвора во вампир – 10 факти за вампирите кои не сте ги знаеле!

Во денешно време, темата за вампири не е нешто ново и не веќе слушнато. Кинематичките слики на овие „суперземни“ суштества се исклучително привлечни: по правило, тие ни изгледаат нечовечки, а сепак убави, нереално силни, опасни, но во исто време и многу хипнотизирачки. Но, нашите предци имаа сосема поинакви идеи за сите видови крвопијци. Навистина, легендите

Баба Ванѓа не е единствената што предвидела катастрофи за 2023 година. Погледнете што предвидел средновековниот научник Нострадамус!

Предвидувањата на средновековниот научник Нострадамус отсекогаш предизвикувале и продолжуваат да будат вистински интерес кај луѓето. Тој предвиде многу трагедии кои веќе се случиле во различни земји во светот. Французинот предупреди на војни, распад на Советскиот Сојуз и други глобални настани. И покрај фактот дека истражувачите ги толкуваат писанијата на Нострадамус на различни начини, нивните мислења

5 морничави пророштва на славната бајачка Баба Ванѓа за следната 2023 година! Ексползија на нуклеарна централа не е најлошото!

Ванѓа, позната како „ Нострадамус на Балканот“, почина пред 26 години на 84-годишна возраст, но се веруваше дека има моќ на предвидување поради сите работи што ги предвиде за блиската и далечна иднина. Таа рекла дека светот се движи кон вознемирувачката 2023 година, со голема вселенска бура „соларно цунами“ и нуклеарна катастрофа. Ванѓа почнала да

Не сакате да бидете болен во средновековието! Стари ракописи кои откриваат бизарни средновековни медицински лекови

Универзитетот во Кембриџ сподели стара средновековна книга со многу детални цртежи и лекови од тој период. Третманите за борбени рани се меѓу опишаните лекови – но истражувачите од Кембриџ велат дека многу се насочени кон познат сет на заболувања како што се главоболка, забоболка, дијареа, кашлица и болни екстремитети.   Ова е дијаграм од 16

Невообичаени шестоаголни дијаманти од древна џуџеста планета, долетаа на Земјата!

Чудни шестоаголни дијаманти од метеорити се пронајдени во северозападна Африка. Тие содржат дијаманти поцврсти од оние на Земјата. Па, така, научниците открија како се создава ретка форма на дијамант во вселената. Пред милијарди години, во внатрешниот Сончев систем, постоела џуџеста планета чија обвивка содржела јаглерод. По катастрофалниот удар со голем астероид, овој јаглерод бил компримиран,

Пронајден е мистериозен антички артефакт од Северниот Пол кој ја менува бојата и составот при допир. Доказ за некоја вонземска цивилизација?

Експедицијата нашла чуден прстен на Северниот Пол, оставен таму од непозната цивилизација пред 30 милиони години. Во 1967 година беше организирана тајна експедиција на Северниот Пол. Најверојатно, истражувачите биле испратени до одредена точка, односно некој знаел каде да бара артефакти. Отишле во пештера која се отворила по топењето и уривањето на мразот. Еден од учесниците

Сателитот на Јупитер, со 6 пати повеќе вода од Земјата, многу веројатно има ВОНЗЕМСКИ ЖИВОТ

Ганимед, сателит на Јупитер (Јупитер III), е најголемиот и најмасивниот од месечините на Сончевиот систем. Дијаметарот на Ганимед е повеќе од 5200 км, што е дури и поголем од Меркур и само малку помал од Марс. Во март 2016 година, вселенскиот телескоп Хабл, исто така, направи изненадувачко откритие што укажува на постоење на голем океан

Што претставува мистериозната дупка што постојано се појавува во центарот на Антарктикот?

Настрана од теориите на заговор, Антарктикот навистина е неверојатно и мистериозно место. И не затоа што таму хипотетички се кријат тајни бази на вонземјани и праисториски пирамиди, туку затоа што ова е вистинска ризница за науката. Научниците се обидуваат целосно да го разберат и истражат Антарктикот од 27 јануари 1820 година, кога руската експедиција предводена

„Не треба да го убиеш дедо ти ако го сретнеш во минатото!“ „Парадоксот на дедото“ не ја исклучува можноста за патување низ времето?

Општо прифатено е дека патувањето во минатото е невозможно, барем поради „парадоксот на дедо“ – хипотетичка ситуација во која патникот низ времето се враќа назад во времето и го убива својот дедо, што доведува до фактот дека патникот не е ни роден. Сепак, научникот Тим ​​Модлин смета дека „парадоксот на дедоto“ создава само ограничувања за

Американската морнарица ПРИЗНА: „Имаме многу видеа од НЛО, но нивното објавување ќе наштети на националната безбедност и Пентагон!“

Американската морнарица нема да објави дополнителни снимки од неидентификувани летечки објекти бидејќи со тоа „ќе ѝ наштети на националната безбедност“. Портпаролот на воениот огранок ја даде изјавата како одговор на барањето за Законот за слобода на информации поднесено од владината страница за транспарентност The Black Vault – која претходно сподели илјадници страници документи поврзани со

Дали навистина Сфингата ги крие вистинските докази за претходните човечки цивилизации?

Сфингата е еден од симболите на Египет заедно со Големите пирамиди. Сепак, сè уште не е познато кој точно ги подигнал и зошто? Сигурно не биле поставени за убавина. Какви тајни чува споменикот? Што штити и од кого? Египет се смета за една од најпроучените антички цивилизации. Знаеме многу повеќе за него отколку за античка

Најстарото шише вино на светот е виното „Speyer“, старо е 2350 години, а еве ја неговата приказна

Шишето вино „Speyer“ е најстарото шише вино во светот. Пронајдено е во 1867 година во римска гробница во близина на Шпајер, Германија. Виното датира од 325–350 г.п.н.е. Ова е стаклен сад од 1,5 литри, во облик на  амфора, затворено со восок. Анализата покажа дека течноста внатре е вино помешано со маслиново масло и билки. Етанолот

Загатка вредна 5000 евра: Кој е авторот на џиновското уметничко дело кое се наоѓа во Австралија, но може да се види само од Вселената?

5000 евра е сумата што ја нуди деловниот претприемач Дик Смит за да се открие кој стои зад уметничкото дело кое покажува домороден ловец како фрла бумеранг или копје во Јужна Австралија, околу 700 километри северно од Аделаида. Контурата на уметничкото дело е долга 28 километри и е широка приближно 45 метри и длабока 35

Забележано НЛО во близина на Меѓународната вселенска станица! ВИДЕО од преносот во живо!

Во близина на Меѓународната Вселенска станица (ISS) е забележан неидентификуван летечки објект (НЛО). Специјалистите за Земјата кои им помагаат на космонаутите Олег Артемјев и Денис Матвеев за време на нивната работа на отворен простор забележале мистериозен објект блиску до соларната батерија на Сервисниот модул. За жал, бидејќи бил во близина, астронаутот не можел да го

Какви тајни крие мистериозната соба пронајдена во пирамидата на Кеопс?

Истражувачи од различни земји, обединети во рамките на проектот „ScanPyramids“ (Скенирање на пирамидите), ги објавија резултатите од скенирањето на Кеопсовата пирамида, или Големата пирамида, како што уште се нарекува. Големата празнина е името дадено на аномалијата пронајдена над Големата галерија, косиот тунел што води до Кралската комора. Што е внатре во оваа мистериозна празнина? Се

Што е феноменот на патна хипноза? Кога се случува и како да ја спречите?

„Патна хипноза“ е состојба во која човек може несвесно да вози автомобил, а истовремено да е обземен од сопствените мисли. Терминот првпат се среќава во една статија во 1921 година, која го опишува феноменот на возење во транс состојба, кога возачот гледа во една точка и, очигледно, ментално е некаде далеку, но ги извршува сите

Најјасното видео од Титаник ДОСЕГА: „Непотонливиот брод“ кој потона во 1912 со детали кои не сте ги виделе!

Новата „прва снимка“ од „Титаник“ го покажува синџирот на бродот тежок речиси 100 килограми, џиновското сидро и котелот што паднал на морското дно кога бродот се скршил на два дела и потонал 12.500 метри под Северно Атлантската површина пред повеќе од 110 години. Скролајте надолу за видео Видеото, снимено од компанијата за нуркање OceanGate Expeditions,

Заминале во брзање? Напуштен замок од 15 век со оставено се во него ќе ве остави без зборови

Познат како „Шато Тајната“, овој историски замок на југот на Франција е изграден во 1500-тите. Пренесен низ генерации, на крајот бил купен за евтино од едно семејство, кое ја напуштило земјата и го оставиле замокот како што е. Не се знае зошто едноставно заминале од замокот, без да ги земат нивните работи со нив и

МОРНИЧАВО: Жена го пронашла телото на својот сосед откако неговиот дух ѝ кажал дека е мртов!

Една Тајланѓанка рекла дека на уво ѝ шепнал сенишен глас за смртта на нејзиниот сосед, а потоа отишла во неговата куќа и видела дека тој навистина умрел. Госпоѓата Чан Срибуа вели дека на 25 август 2022 година била многу уморна откако си играла со внуците, па решила да дремне. Се разбудила откако „морничав“ глас и

Зошто големите светски сили сакале да ја бомбардираат Месечината во 1950-тите години?

Малкумина знаат дека во доцните 1950-ти, двете суперсили, СССР и САД, планирале да ја подложат Месечината на атомско бомбардирање! На 4 октомври 1957 година, целиот свет дозна дека СССР го лансирал првиот вештачки сателит на Земјата. Американците беа шокирани од ова достигнување, бидејќи Советскиот Сојуз успеа да покаже колку се пред САД во истражувањето на

Човекот што цел живот носел гас маска, а живеел во планина – Најчудните луѓе што некогаш постоеле

Чудни луѓе има насекаде. На пример, сосема е можно во ваша близина да живее личност која никогаш не поздравува никого. Или нека биде личност која се поздравува со сите по ред – и веќе може да се нарече чуден. Но, сега ќе ви кажеме за повеќе чудни луѓе, може да се каже, мистериозни и донекаде