Мистерии

3 детективски истраги за историските мистерии кои ќе ни помогнат да се приближиме до откривање на тајните на големите творци

Силвано Винчети е италијански популаризатор на науката, кој, меѓу другото, се занимава со разоткривање на историските тајни поврзани со големите творци. Благодарение на него, светот дозна што се случило со Караваџо, чија судбина оста непозната подолго време и што се случи со черепот на Петрарка. Мистериозната судбина на Микеланџело Мериси да Караваџо Животната приказна на

Како живеат најмистериозните луѓе во светот, кои се Јапонци, но воопшто не изгледаат така

Аину се домородни луѓе во Јапонија, но нивните мажи повеќе личат на Лав Толстој отколку на Харуки Мураками, а жените ги украсуваат усните со чудни тетоважи што прави да изгледаат како Џокер. Овие луѓе сакаат мечки и му ја дале на светот самурајска култура. Тие се толку древни што дури и Кинезите се прилично млада

Ковчег со богатство вредно над 1 милион долари е пронајден по една декада трагање по Карпестите планини

Ковчег со богатство вредно над 1 милион долари конечно е пронајден на Карпестите планини во САД. Најмалку пет мажи го загубија животот барајќи го овој ковчег. Во ковчегот има ретки монети, грутки злато, антички накит и многу повеќе. Всушност потрагата по ковчегот е масло на еден човек. Во 2010 година ексцентричниот трговец со уметност Форест

Еве какви мистериозни тајни крие светот доколку малку се прошетате на Google Maps

Пандемијата не ни дозволи, но и сѐ уште не ни дозволува да излеземе и да го истражуваме светот без поголеми пречки. Сепак постои начин на кој можете сосема безбедно да го истражите светот, а за да го направите тоа воопшто не треба да го напуштите ниту вашиот удобен кревет. Google Maps е тука за да

САД повторно се потсети на Џорџ Стини, дете чиј живот заврши трагично само поради бојата на кожата

Нередите во САД ескалираат и за прв пат во историјата на државата се изгасени светлата во Белата куќа, а претседателот Трамп е однесен во бункер. Немирите започнаа откако полицаец го уби афроамериканецот Џорџ Флојд и сето тоа беше фатено на камера. Протестите почнаа да излегуваат од контрола и станаа прилично насилни со што може да

Човек кој забележал дека куклите на неговата сопруга се однесуваат чудно решил да ги сними и остана преплашен

Има неколку филмови каде што играчките се морничави и опседнати и ги малтретираат луѓето, како на пример Анабел или Чаки, но ретко кој верува во овие работи дека се случуваат во реалноста. Сепак еден ќовек тврди дека тоа се случува во неговиот дом. Викторија, сопругата на Чад Гасет има колекција од стари порцелански кукли кои

Мистеријата зад напуштената вила оставена да пропаѓа со дизајнерска облека и Бентли во дворот конечно е решена

Морничави фотографии ја прикажуваат избледената слава на напуштена вила оставена да изгние на периферијата на Лондон. Некогаш била дом на горд сопственик, но денес е мистериозен и морничав дел од пејсажот. Она што е најинтересно кај вилата е тоа што изгледа како да нејзините сопственици си заминале набрзина, па дури и преку ноќ. Часовникот „заглавен

5 парадокси кои ќе му овозможат на вашиот мозок добро да се забавува

Логиката и здравиот разум се наши најдобри алатки за решавање проблеми во нашите глави, помагајќи ни да го најдеме најдоброто решение што ќе нè доведе до најдобри резултати. Меѓутоа, кога станува збор за парадокси, овие дилеми ги тестираат нашите умови, бидејќи нивните решенија повеќе личат на лавиринт што нè води до коренот на проблемот. 1.

Како 6 момчиња преживеале 15 месеци на пуст остров откако бродот им потонал

„Господарот на мувите“ раскажува застрашувачка приказна за тоа што се случува ако група на млади момчиња остане на пуст остров: хаос, терор и смрт. Сепак приказната од оваа книга се користи како претпоставка за тоа што би можело да се случи, но малку луѓе знаат дека постои и реална верзија на приказната, но таа има

Како на филм: Фудбалер од Конго е жив и здрав во Германија откако бил прогласен за мртов пред 4 години

Хианик Камба е по потекло од Демократска Република Конго, но беше истакнат младински фудбалер за Шалке во германската Бундес лига. Во јануари 2016 година, за Камба се веруваше дека загинал во сообраќајна несреќа во Конго на возраст од 29 години. Во тоа време, неговиот клуб VfB Huls му оддаде почит на играчот и ја оплакуваше

Пентагон официјално објави 3 видеа од НЛО кои ги направиле пилотите на морнарицата на САД

Овој понеделник Пентагон објави три декласифицирани видеа на кои се гледа дека пилотите на американската морнарица се соочуваат како што се чини неидентификувани летачки објекти. Необичните црно-бели видеа прикажуваат „необјаснети воздушни феномени“, како што пренесува Пентагон, кои биле откриени претходно и сега многу луѓе веруваат дека станува збор за вонземјани. Во соопштението објавено на веб-страницата

Музеј започна морничав предизвик кој може да предизвика и кошмари

Музеите од целиот свет моментално се затворени и во жестока битка околу тоа кој ги има најужасните експонати, а досега имало некои прилично гнасни конкуренти. Музејот Јоркшир во Англија го започна предизвикот со фотографија од морничаво купче коса оставена во гробницата на жена од римскиот период во третиот или четвртиот век. Хаштаговите #CuratorBattle и #CreepiestObject

Кратка репортажа на BBC за огромниот, таен советски радар скриен во шумите на Чернобил, наречен „Руски клукајдрвец“

Името го добил од радио аматерите, поради звукот кој личел на клукајдрвец, со кој им се мешал во фреквенциите. Радарскиот систем бил дизајниран од Советскиот Сојуз за време на студената војна, со цел да детектира лансирање на интерконтинентални нуклеарни ракети. Радарот потоа требало да испраќа сигнал до врвот на тогашниот Советски Сојуз, така што тие

Која е „страшната“ сестра на Ким Џонг Ун, која ако дојде на власт ќе стане „поголемо зло“?

Бидејќи продолжуваат да кружат гласини во врска со здравјето на Ким Џонг Ун луѓето се прашуваат кој би бил неговиот наследник ако тој умре. Актуелниот врховен лидер на Северна Кореја Ким не е виден неколку недели по ред откако било известено дека имал операција на срцето. Додека некои весници објавија дека се шпекулира дека е

Мистериозна јапонска легенда стара 1.400 години конечно е објаснета од научниците

Пред многу векови, се појавило чудно црвено светло над Јапонија што ги оставило луѓето збунети, фасцинирани и инспирирани. Опишана во древен јапонски текст Нихон Шоки како „црвен фазан“, оваа светлина се појавила на 30 декември 620 г. н.е., што оставило траен впечаток на многумина од оние што биле сведоци на тоа и влијаело на јапонските

7 мистериозни феномени кои човештвото успеало да ги види само еднаш

Има безброј настани кои оставија белег во историјата на човештвото на овој или оној начин. И иако некои поважни настани ги засенија помалите, секој има своја важност и ги охрабри идните научни истражувања. Овие 7 феномени само ни покажуваат колку може да биде необичен светот и како во секој момент може да нѐ изненади. 7.

Мештаните во Аргентина веруваат дека Богородица се појавила на небото и дека таа ќе ги спаси од коронавирусот

Граѓаните во Аргентина се заблагодарија на Богородица за која веруваат дека им пружа заштита за време на пандемијата на коронавирус, откако многу луѓе ја забележале на небото. Магливата фигура на небото се појавила над Сан Карлос, град во северо-источната аргентинска провинција Кориентис. Фотографијата потоа била споделена на социјалните мрежи и многу луѓе веруваат дека тоа

Русинка се шокирала откако лекарите ѝ кажале дека е мртва од 2017 година

Дали некогаш сте се обиделе да закажете преглед кај лекар, но сте дознале дека всушност сте мртви? Најверојатно не, но оваа жена го почувствувала овој шок. Алина Висјанускаит неодамна се соочи со оваа многу необична и непријатна ситуација. Младата жена, од градот Калининград во Калининградската област во северо-западна Русија се изненадила кога се обидела да

Мистериозен црн дожд падна во Јапонија неколку дена по невремето

Само неколку дена по жестокото невреме со молњи кое го потресе Токио, граѓаните од различни делови на централна Јапонија беа сведоци на мистериозен црн дожд. Властите тврдат дека дождот не е радиоактивен, но сѐ уште се работи на утврдување зошто има таква необична сосема црна боја. Фотографии од необичните капки беа споделени на социјалните мрежи,

Фотографка покажува колку морничаво изгледа напуштена лудница во Италија

Џанин Пенделтон од Манчестер е научник и фотограф во слободно време. Таа многу сака да патува и да фотографира напуштени места, пред целосно да исчезнат. Додека била во северна Италија одлучила да фотографира едно необично и морничаво место кое локалните луѓе го избегнуваат. Станува збор за лудница која што се користела во минатото и се

9 тајни кои се скриени зад познатите логоа

Многу од популарните логоа што ги гледаме скоро секој ден понекогаш имаат комплетно мистична приказна за создавање. Во некои трговски марки, можете да видите шифрирани знаци и пораки кои се специјално дизајнирани од дизајнерите за да привлечат дополнително внимание на потрошувачите на познатите брендови денес. 1. Името на овој човек е всушност Френк Браун Добро

Човек верува дека озогласениот убиец Зодијак е всушност неговиот татко

Во 1960-тите, Зодијак проли крв низ Калифорнија, со пет потврдени убиства и тврдења за уште 37. Сепак, тој никогаш не бил фатен. Патеката на нерешени убиства ги уништуваше, збунуваше и ги фасцинираше истражителите и ентузијастите на вистинскиот криминал низ целиот свет. Кој и да беше, тој уживаше во сопствениот статус како енигма на смртта –

Огромна ризница со богатство е откриена во изгубена италијанска пред-римска кралска гробница

Гробот на пред-римскиот принц е спасен од „непосредно“ уништување откако воздушните фотографии откриле присуство на античка ризница. Меѓу другите скапоцени предмети на местото во Кориналдо, Италија, археолозите откопаа остатоци од целосна кочија и бронзена кацига, како и разно оружје, вклучувајќи мечеви. Ризницата била неоткриена илјадници години и имало планови да се изгради нов спортски комплекс

Бурата Киара откри уште една мистерија, овој пат стара 130 милиони години

Додека Бурата Киара несомнено предизвика хаос низ цела Велика Британија минатата недела, невидените нивоа на ветрот исто така открија и интересно археолошко откритие. Според фосилните експерти, силните налети на ветрот го открија стапалото на диносаурус за кој се верува дека шетал на Земјата пред околу 130 милиони години. Отпечатокот беше пронајден на плажа на островот

Скелет на мистериозен морски ѕвер се појави на плажа во Шкотска, откако го откри бурата Циара

Мистеријата го опкружува скелетот на мистериозно суштество што се измило на шкотска плажа за време на бурата Циара. Некои сметаа дека тоа е кит или делфин, додека други ја искористија оваа сугестија велејќи дека станува збор за „морска лисица“, вид на ајкули, кои влегуваат во британските води во текот на летото. Ѕверот е пронајден на

Професорка на Универзитет во Ливерпул тврди дека сателитот на Јупитер, Европа е дом на „вонземјани слични на октоподи“

Европа одамна е место на шпекулации за развој на животот надвор од Земјата. Со изобилство на ледена ладна вода и распространето производство на кислород, истражувањето на месечината е класифицирано како најголема приоритетна мисија на НАСА од 2013 година. Моника Грејди, професорка за планетарна и вселенска наука на универзитетот Хоуп, Ливерпул, го повторува ова верување, посочувајќи

Родителите на исчезнати деца си одмараат на Хаваи, додека целата земја е во потрага по нив

Баба и дедо во септември пријавиле дека нивните внуци, 17-годишната Тале Рајан и 7-годишниот Џошуа исчезнале. Но, исто така немало ни трага ни глас од нивните родители. Лори и Чад Дејбел, мајката и очувот на децата конечно се пронајдени, по толку време од страна на новинар и тоа додека си одмараат на Хаваите.  Тие кријат

31-годишата американска актерка Џулијан Хаф изгуби контрола над своето тело и завреска од зaдoвoлствo за време на „енергетската масажа“

Презентацијата се одржа во рамките на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, а креаторот на методор „заздравување преку соматската енергија“, Џон Амарал, ја демонстрирааше техниката врз актерката Џулијан Хаф, позната по учеството во шоуто „Танц со ѕвездите“. „Човечкото тело има енергетско поле и ние го восприемаме светот преку него“, рече Амарал за време на сеансата

Тајниот код на Викингшкиот камен е конечно дешифриран по 1.200 години и крие страшно „пророштво“

Ако мислевте дека египетските хиероглифи се збунувачки, почекајте додека го видите овој Викингшки код за кој беа потребни 1.200 години за да се дешифрира и очигледно нè предупредува за глобалното затоплување. Тајниот код е впишан во плочи од гранит кои датираат од пред стотици години, и се верува дека кодирањето ги предвидува климатските промени и