Мистерии

Морничавата легенда за трагичната судбина на калуѓерката Џозефин и нејзината ќерка

Обично велат дека каква е мајката, таква е и ќерката, но овој пат станува збор за многу понеобична трагична судбина. Никој не може да ја докаже точноста на една легенда, но сепак тие опстануваат за да предизвикуваат многу неодговорени прашања. Сѐ започнало во манастирот Хоенварт, 1742 година, кога калуѓерката Џозефин Розентал останала бремена. Манастирот бил

Еве како човек успеа да реши мистериозно убиство старо 30 години, со помош на интернетот и упорноста

На 17-годишна возраст, Тод Метјус слушнал за нерешената мистерија околу смртта на жртвата позната едноставно како „Девојче од шаторот“ и си зел за задача да го открие нејзиниот идентитет. Девојчето било пронајдено мртво завиткано во обвивка од шатор во 60-тите години на минатиот век. И покрај тоа што полицијата извршила истрага не можеле да го

Американец изградил „Замок на ѓаволот“ кој зрачи со морничавост

Американецон Тони Велс кој работи како агент за недвижности во Калифорнија отсекогаш сакал да изгради нешто необично. Така дошол до идеја да го изгради „Замокот на ѓаволот“, но не во САД туку во Мексико. Замокот е исполнет со секакви морничави елементи и освен туристите кои го посетуваат од радозналост исто така доаѓаат и сатанисти, за

7 фантастични ѕверови кои постоеле или постојат во реалниот живот

Дали знаевте дека папагалите Кеа можат да ловат овци и благодарение на нивната големина, тие можат да изгледаат како чудовишта со крилја? Или дека Платипс е лажиран, бидејќи луѓето мислеле дека препаратор зел клун од патка и го зашил на дабар. Ова навистина нè прави љубопитни затоа што вистинските животни родиле толку различни легенди. Кракен

7-тонски масивни топки од 19 век сѐ уште ја кријат мистеријата за што точно служеле

Кога би виделе вакви огромни топки од бетон и железо, што би помислиле, за што служат? Доколку сте збунети, не сте сами, овие топки збунија голем број на луѓе и која била нивната точна намена. Додека историјата често нуди точни и прецизни информации, во овој случај за жал не е така. САД изобилува со богата

Мистериозна „мачка“ стара 2.000 години е откриена во пустината во Перу

Во Перу е откриена масивна мачка стара 2.000 години, гравирана во пустински рид. Огромната фигура на мачка е пронајдена во Наска линиите каде што се наоѓаат стотици мистериозни геоглифи, вклучувајќи мајмуни, китови, пеликани и колибри, околу 250 милји јужно од главниот град Лима. Мачката била откриена на почетокот на овој месец, со должина од 37

Човек вели дека фотографирал дух додека бил во посета на историски шкотски урнатини

Фотограф одлучил да посети историски шкотски урнатини и истите да ги фотографира, но како што вели тој случајно опфатил уште нешто. На фотографијата од некои стари шкотски урнатини лоцирани во паркот Даглас, Северен Ајршир, може да се види човечки лик на еден од прозорците. Лицето може да се види исклучително јасно, како некој да стои

Еве како научниците ги пронајдоа потомците на големиот Џингис-Кан

Џингис-Кан бил голем хаган и основач на Монголската Империја, која по неговата смрт станала најголемата империја во светот. Тој е еден од најголемите освојувачи во историјата на човештвото и се вбројува меѓу Александар III Македонски и Тамерлан. Џингис-Кан живеел пред околу 800 години, имал само 5 официјално признаени синови и најверојатно имал голем број на

95% од морскиот живот на морско дно убиен во необјаснета руска еко-катастрофа

Во текот на изминатите неколку недели, се појавија снимки од плажата Халактимирски на западна Русија, преполна со мртви октоподи, ракови, риби, па дури и фоки. Плажата, која обично е популарна туристичка точка благодарение на својот уникатен црн вулкански песок, сега е предмет на национална истрага, а научниците брзаат да ја откријат причината за катастрофата. Покрај

Каде исчезна Дејвид Коперфилд, кој некогаш го убеди целиот свет да верува во магија?

Легендарниот илузионист Дејвид Коперфилд ја воодушеви публиката ширум светот во 90-тите години на ХХ век. Токму тој нè натера да веруваме дека магијата постои. Повеќето негови трикови сè уште не се откриени, иако многумина се обидоа да ги откријат тајните. Почеток на кариера и ореол на магија Момчето од семејство на еврејски имигранти од детството

Семејство откри мистериозни суштества кои наликуваат на вонземјани и вредат 65.000 долари

Едно семејство открило исклучително уникатни морски суштества во Северен Велс во вредност од неверојатни 65.000 долари. Мартин Грин (47) и неговото семејство одморале покрај велшкиот брег кога патувањето на плажа им донело неочекувано откритие. Семејството наишло на големо парче дрво со илјадници суштества со пипала и лушпи на него, кои изгледаат како „мини вонземјани“. Мартин

По повеќе од 1 век решена е мистеријата за непознатото загинато бебе на Титаник

Тело на мало бебе било пронајдено само неколку дена откако славниот брод удрил во сантата мраз во Атлантскиот океан во 1912 година. Оние што го откриле телото на малото дете биле толку трогнати што организирале погреб за младото момче и го погребале на гробиштата Фервју, Халифакс, Нова Шкотска. Пред да го открие неговиот идентитет, надгробниот

Руската новинарска екипа не се надеваше дека случајно ќе открие ваква страшна глетка

Екипа на руска телевизија случајно налета на огромна дупка длабока над 50 метри на полуостровот Јамал во Сибир. Дупката, наречена инка, беше откриена сосема случајно кога екипажот прелета на полуостровот. Тие тогаш биле на терен за сосема друга работа. Научниците веруваат дека оваа огромна дупка е формирана од метан гас што се создал, а потоа

6 најголеми историски мистерии кои најверојатно никогаш нема да бидат решени

Постојат некои историски мистерии кои можеби никогаш нема да бидат решени. Понекогаш, тоа е затоа што релевантниот ископан материјал е изгубен или археолошки локалитет е уништен. Во други ситуации, тоа е затоа што веројатно нема да се појават нови докази или преживеаните докази се премногу нејасни за да ги водат научниците кон консензус. Недостатокот на

Актерот од „Црниот пантер“ чиј живот прерано згасна минатата година дал изјава која денес ги прогонува неговите обожаватели

Актерот Чедвик Босман стана познат во својата улога во филмот „Црниот пантер“, научно-фантастичен филм од 2018 година во режија на Рајан Куглер, што е осумнаесетто продолжение во серијалот филмови од Марвеловиот филмски универзум. За жал 43-годишниот актер почина на 28-ми август 2020 година, од рак на дебелото црево со кој се борел уште од 2016

Оваа жена вели дека го фатила на камера духот на нејзиниот татко, кој дошол во посета

Ќерка верува дека го забележала духот на нејзиниот покоен татко, на видео кое можете да го видите подолу, кој дошол да ја посети неа и нејзината мајка која што е на смртна постела. 75-годишната мајка на Норма Вила, Тереза, има рак во крајна фаза и живее со својата ќерка во последните два месеци. Сепак, тие

Секое парче храна можело да ги убие: Овие жени поради Хитлер ја имале најтешката задача

Група млади жени во Третиот рајх секојдневно живееле на работ, имале професија која не ја сакал никој. Тие биле дегустаторки на храната на Хитлер, кои испробувале сè што доаѓало до Фирерот на масата пред него, во случај некој од неговите редови или сојузници да сака да го отруе. Тие останале далеку од јавноста до 2013

5 најмистериозни народи на светот, вистински факти кои звучат како фикција

Сме слушале легенди за многу фиктивни народи кои некогаш постоеле и научниците најчесто имаат добро објаснување за ваквите приказни. Но сепак на некои мистерии сѐ уште не можат да пронајдат одговор. На пример, како вистинските пагани завршиле буквално 600 километри од Москва, сè уште правејќи жртви на античките богови? Баскијци Баскијците се нарекуваат најмистериозните луѓе

Мистеријата за познатата пејачка продолжува: Бритни Спирс не може да се ослободи од контролата на нејзиниот татко „благодарение“ на судот

Се појавија многу теории на заговор за ситуацијата на познатата пејачка, Бритни Спирс. Нејзини обожаватели веруваат дека таа е заробена од страна на нејзиниот татко и нејзиното психичко здравје е загрозено, повторно. Бритни ја продолжува правната битка за да ја врати контролата над својот живот и богатство што ги немаше изминатите дванаесет години. Сè започна

Мистериозна мултимилионерка позната како „Madam W“ своето богатство го остава на оние на кои им е најпотребно

Богатите луѓе најчесто прават тестаменти што е можно порано за да се осигураат дека богатството кое го стекнале ќе остане во сигурни раце. Додека некои од нив парите ги оставаат на членовите на семејството некои се одлучуваат дел да остават и во хумани цело. Но, сепак ретко кој е толку специфичен како мистериозната мултимилионерка позната

Морничавата животна приказна за автостоперката која 7 години поминала во ковчег под креветот на киднаперот

Утрото на 19 мај 1977 година, 20-годишната Колин Стен, од Јуџин, Орегон, се упатила кон роденденската забава на пријателка, стотици километри далеку во северна Калифорнија. Таа имала проблеми со автомобилот, но била решена да ја изненади пријателката па затоа се одлучила да оди автостоп. Тогаш автостоперите биле честа појава, а самата Колин тоа веќе го

Мистериозен заледен брод од 120 метри е откриен од човек кој си „шетал“ на Google Earth

Теоретичарите на заговор не можат да престанат да зборуваат за најновата мистерија откриена на Google Earth. Еден човек кој решил да се фрли на „прошетка“ со помош на Google Earth забележал нешто што изгледа како заледен брод од околу 120 метри, во санта мраз, која лежи на 100 милји од брегот на Антарктикот. Вестите за

Полиција пронајде човек кој 5 години живеел во дивината, откако го прогласиле за мртов

Полициските службеници од Кембриџшир започнале истрага за убиство во ноември 2015 година, откако Рикардас Пиусис, тогаш 35 години, не бил виден неколку недели. По потекло од Литванија, Рикардас работел во компанијата Nightlayer Leek преку агенција. Последното потврдено видување на човекот било додека тој работел смена за компанијата за производство на храна во сабота, 26.09.2015 година.

Мистериозни пакувања со семе од Кина продолжуваат да пристигнуваат во домаќинствата низ САД

Чудни пакувања со семе од Кина продолжуваат да се појавуваат кај американските домаќинства во она што се опишува како потенцијална „еколошка катастрофа“. Досега, 27 држави вклучително и Вашингтон, Колорадо, Кентаки, Невада и Тексас, објавија дека луѓето ги примиле пакетите, кои не ги нарачале. Некои од примените пакувања биле обележани дека содржат накит, но наместо тоа

Овој морничав мотел со кловнови е најморбидното место за престој во САД

Осветлувајќи го мрачниот пустински град Тонопа, Невада со својот неонски знак, овој пекол далеку од дома е задолжителен за љубители на кловнови и кошмар за сите останати луѓе. За да бидат работите уште поморничави, се наоѓа веднаш до стари гробишта. Еднаш бил и прогласен за „Најстрашен мотел на Америка“. Идејата да се создаде ваков мотел

Култот на Баал: Мапата на моќниот култ на смртта кој постои уште од почетокот на човечката цивилизација

Овој дијаграм ја открива историјата на моќниот култ на смртта што владеел со Земјата од почетокот на самата цивилизација. Се верува дека се започнало од богот Баал. Баал значи сопственик, господар, бог, на семитски јазик. Овој бог имал повеќе „лица“. Некои верувале дека е бог на планините, некои како бог на морето или пак на

Човек пронашол морничаво шише во кое освен другите работи содржело и човечки заби, а неговата намена била уште побизарна

Шејн Мерс можеби работи како шанкер, но неговата страст лежи „под земјата“. 52-годишникот го поминува своето слободно време трагајќи по историски мошти и интересни работи на места каде што некогаш имало стари куќи или пак на местата каде булдожерите ја исфрлаат земјата. Без разлика дали станува збор за куршуми од граѓанска војна или делови од

Кој бил Ишикава Гоемон, јапонскиот Робин Худ?

Познатите јапонски професионални атентатори „нинџа“ или „шиноби“ се обвиткани во митови и легенди уште од самиот почеток на нивното постоење. Многу од овие гласини ги ширеле самите нинџи со цел дополнително да ги заплашат обичните луѓе. Нивната ужасна репутација исто така била и оружје – честопати, ако се дознаело дека едната од завојуваните страни ангажирала

Ова мистериозно ковчеже и неговата содржина ќе се продаваат за минимум 3.000 евра! Дали знаете за што служело?

Секакви работи можат да се најдат на аукција, но понекогаш се толку необични и бизарни што не можеме да погодиме за што служат. А кога ќе сфатиме, не ни е јасно како такво нешто може да чини толку многу пари. На пример токму такво е ова ковчеже кое ќе биде изложено на аукција во Англија.

Човек кој си го шеташе кучето забележа мистериозна појава во шумата, за која нема објаснување

Мали се шансите дека наскоро ќе можеме да дознаеме дали сме навистина сами во овој Универзум или има некој кој нѐ „набљудува“. Една необична случка го натерала овој човек да си помисли дека можеби не сме „сами“. Бен Ландрикомбе, од Плимут, кој работи пејсажен дизајнер забележал пејсаж кој неговиот рационален ум не можел да го