Поучни приказни

Поучна приказна: Уметници на животот

Еден уметник со несреќни мисли шеташе по улиците на својот град: – Сè во овој живот е погрешно! Каде и да погледнам, сè не е како што сакам. Времето е страшно. Градот е валкан. И се чини дека никој не се грижи за тоа. Времето, се разбира, ќе се промени порано или подоцна. Но, сè

Поучна приказна: Добра или лоша карма

Двајца монаси побараа од Буда да го реши нивниот спор. Откако случајно скршија сад за донации, тие се обидоа да ги применат основите на учењето и самите да утврдат дали добрата или лошата карма е причината за тоа што се случи. Еден тврдеше дека тоа е лошо, бидејќи само болката и уништувањето предизвикани некому во

Поучна приказна: Лекот за депресија

Еден ден, прелистувајќи ги старите медицински книги во градската библиотека, д-р Густаво наишол на неверојатен рецепт за депресија. Препораките на мудрите лекари толку многу го шокирале што веднаш решил да експериментира. По само една година, Густаво станал еден од најпочитуваните и најбогатите луѓе во градот. Тој бил познат како лекар, способен да излечи  една од

Поучна приказна: „Никогаш не зборувај со магариња“

Магарето му рекло на тигарот: – Тревата е сина. Тигарот одговорил: – Не, тревата е зелена! Настанала расправија и отишле кај лавот, кралот на шумата, да ги решат несогласувањата. Уште пред да стигнат до местото во шумата каде што лавот седел на својот престол, магарето почнало да плаче: – Ваше височество, дали е вистина дека

Овие малку познати факти може да ви го спасат животот во опасна ситуација!

Никогаш не знаете кога ќе се најдете во опасна ситуација. Можеби мислите дека тоа е невозможно со оглед на вашиот начин на живот, но секогаш е подобро да останете безбедни отколку да жалите бидејќи опасни по живот околности се уште поопасни кога не сте подготвени за нив. Точно, не можете да бидете подготвени за сè,

Илустрации кои ги покажуваат контрадикторните работи во светот

Московскиот илустратор Антон Гудим претстави многу интересен проект кој многу јасно ги пренесува горките проблеми на општеството. На своите слики тој го покажа својот ироничен поглед на контрадикторни и досадни работи на кои речиси никој не обрнува внимание во современото општество. Уметникот не потсети дека никогаш не треба да заборавиме дека медалот секогаш има негативна

Луѓе кои докажуваат дека сите големи работи започнуваат со мал чекор напред

Немањето време е обично изговор број еден што го користиме кога се двоумиме за нешто . Но, сакале или не, ништо добро не доаѓа ако не мрднеме со прст, и иако преземањето на првиот чекор може да биде најтешко, тоа е она што ќе не` одведе најдалеку. Бевме инспирирани од овие луѓе и одлучивме да

Поучна приказна: Зошто луѓето кога се лути викаат?

Хиндуистички учител се шетал со своите ученици и наишол на семејство чии членови луто викале еден на друг. Се насмевнал и ги запрашал своите ученици: „Дали знаете зошто луѓето викаат еден на друг, кога се лути?“ Учениците размислувале некое време. Еден од нив одговорил: „Викаме затоа што го губиме својот мир.“ „Но, зошто мора да

Поучна приказна раскажана од наставник: Секој родител нека им ја пренесе на своите деца!

Имаше период кога децата пукаа само со инки од хартија, но играта стана погруба. Пронајдовме убиени птици во дворот и околу училиштето. Разговорот и мерките што ги презедовме не вродија со плод. Ги повикавме родителите на состанок. Си ја кажавме болката … еден татко стана од и рече: -Сега ќе им кажам на нашите деца

13 совети за здравјето од таткото на медицината, Хипократ, напишани пред 2400 години, а важат и ден денес

Хипократ бил најголемиот лекар од антиката, и се сметал за една од најважните фигури во областа на медицината. Заклетвата на Хипократ се поврзува со неговото име. Хипократ од Кос II, 460 П.Н.Е. – 370 П.Н.Е., бил доктор кој живеел во добата на Перикле. Заради неговите огромни допринеси во полето на медицина, Хипократ се смета за

Од бездомник до професор: поранешен зависник од дрога комплетно си го променил животот

Џеси бил само дете кога првпат бел изложен на криминал, неговиот татко ги научил него и неговите браќа како да провалуваат во куќи барајќи храна кога тој имал само четири години. Кандидатот за докторски науки, кој сега има 44 години, е роден во северен Саскачеван, Канада, откако неговиот татко избегал од  законот во Западен Торонто

15 концизни парчиња зен-будистичка мудрост кои ќе ѝ донесат мир на вашата душа

Зен будизмот не бара смисла за животот – наместо тоа, ни помага да ги надминеме животните тешкотии. Тоа нè учи да бидеме трпеливи, да бидеме внимателни кон она што се случува во секој момент и да се концентрираме на овде и сега. Искушението да се предадеме е најсилно непосредно пред победата. Целта во животот е

Празниците се за семејството, за оние кои ќе бидат до вас!

Нова година, Ѓурѓовден, Велигден, Божиќ, како и сите придружни празници, не е тоа што ќе го јадете. Како што не е и колку ќе изедете/испиете. Празниците се со кого ќе бидете. Кој ќе биде до вас. Ако овие луѓе се вашето семејство, вашите најблиски или вашите најмили пријатели, тогаш празникот ќе биде исполнет и сигурно

Поучна приказна за ѕверовите кои се кријат во нас

Еден ден еден стар пустиник бил запрашан: „Како не ти здодее постојано да бидеш сам?“ Тој одговорил: „Имам многу што треба да ги направам: морам да тренирам два јастреби и два орли, да смирам два зајаци, да тренирам змија, да мотивирам магаре и да скротам лав.“ Повторно му поставиле прашање: „Но, ние не ги гледаме

10 песимистички и „неинспиративни“ цитати кои се толку лоши, што се добри

Може ли да имате премногу шеќер во вашата лимонада? Да може. Можете ли да се заситете од целата вознемирувачка позитивност што е исценирана или премногу клише за навистина да функционира? Додека сте зафатени со размислување за сите инспиративни цитати што сте ги виделе изминатата недела и сфаќате дека можат да бидат досадни, погледнете ги овие

Златна лекција од стариот рибар: „Не мора да се збогатиме за да уживаме во животот!“

Имаше еднаш еден бизнисмен, кој додека шеташе покрај плажата во близина на едно мало бразилско село, здогледа како еден рибар седи под дрво, пуши цигара и ужива во прекрасната глетка што се наоѓа пред него. Кога бизнисменот го праша зошто седи и не прави ништо, тој одговорил дека фатил доволно риба за еден ден. Откако

10 златни правила на Далај Лама, како да имаме добар и среќен живот

Добитник на Нобелова награда и легендарен активист за зачувување на мирот, Далај Лама има пишувано многу дела за животот и луѓето, од кои за најголема инспирација се сметаат неговите 10 правила за добар и среќен живот. Еве кои се тие: 1. Имајте на ум дека големата љубов и големите успеси со себе носат и голем

Поучна приказна: Уметноста да знаете што да избегнувате во животот

Дали некогаш сте помислиле дека помалку значи многу повеќе? И дека колку повеќе едноставност и умереност има во нашите животи, полесно ни е да се движиме низ него. Сигурно ви се случило додека шетате во паркот мало камче да ви влезе во чевлите, но вие сепак го оставате таму, па дури и се навикнувате на

„Отидов непоканета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу“

„Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите родители. Но пак, отсекогаш бев сигурна дека ќе дадам сè од себе за мојата прекрасна ќерка.“ Во продолжение прочитајте ја тажната приказна на една мајка која по една непланирана посета на

Поучна приказна: Кафето од Бога во кое сите треба да уживаме

Оваа поучна приказна ќе ви посочи на што треба да обрнеме внимание во животот и од што се состои самиот живот, приказната е тука, а лекцијата научете ја самите! Група поранешни студенти кои веќе постигнале успех на професионално поле отишле да го видат својот универзитетски професор. Разговорот наскоро се свртел околу стресот на работата и

Свекрвата го праша синот зошто неговата сопруга не го чисти домот – Неговиот одговор ги остави сите без зборови!

Клинт и Мелоди Едуард се веќе неколку години во брак и од неодамна добија и прекрасно момче со кое ја крунисаа нивната љубов. За да ја поддржи неговата сопруга, Клинт одлучил да ги подели домашни обврски со истата. Еден ден, додека Клинт разговараше со неговата мајка на телефон и истовремено миеше садови, одеднаш таа го

Мудри мисли од персискиот поет Руми за отровот, стравот, зависта, лутината и омразата

Џелаледин Мевљана Руми бил персиски поет, правник и теолог роден во 1207 година, во Вахш (денешен Таџикистан). Се смета дека важноста на Руми ги надминува националните и етничките граници. Низ вековите тој имал значително влијание врз персиската како и урду и турската книжевност. Неговите песни се преведени на сите значајни светски јазици, вклучувајќи го и

Поучна приказна: Кога жената оди во рацете на друг маж?

Зошто и кога жените одлучуваат да заминат од еден маж и да се посветат на друг? Кој е виновен и како дошло до ваква ситуација? Можеби оваа приказна ќе ви помогне да сфатите. Татко: „Жената сине оди во туѓи машки раце кога твоето срце е далеку од неа, кога ти молчиш со твоите очи и

Мудра животна приказна за земјоделецот кој го гледаше зајдисонцето

Бидете внимателни кога им судите на другите – можеби тие зборови кажуваат повеќе за вас отколку што мислите. Токму оваа мудра приказна за земјоделец носи моќна порака, која секој од нас треба добро да ја запамети. На крајот на денот, по тешката работа, стариот земјоделец седна на клупа пред својот скромен дом и уживаше во

Емотивна приказна за свекрва и три снаи: „Бог не ми подари ќерка, туку тројца синови“

„Родив тројца синови, сите пораснаа, завршија училиште и подоцна се оженија. Сите создадоа свои семејства и живеја заедно со нивните сопруги, одделно од мене. Еден ден решив да го посетам најстариот син и притоа го замолив една ноќ да преспијам кај нив.“ Во продолжение прочитајте ја емотивната приказна на стара жена, која носи моќна порака:

„Прости синко што дојдов до твојата врата и ги исплашив децата“ – Трогателна, современа приказна која вреди да се прочита

Оваа трогателна приказна за една несреќна мајка која била отфрлена од сопствениот син, не остава никого рамнодушен, а е вистински доказ дека нема ништо помоќно од мајчинската љубов. „Ја мразев и ми беше срам од неа. Таа работеше како готвачка во моето училиште. Еден ден мајка ми влезе во мојата училница за да ме поздрави,

Поучна приказна: Момчето и возот, наречен живот

Едно убаво пролетно утро во исто купе на воз се нашле млад брачен пар и повозрасен татко заедно со неговиот син. Тие не разговарале многу и уживале во возењето додека возот поминувал низ прекрасни пејсажи. Сепак момчето, кое веќе било возрасно се однесувало прилично необично за своите години. Додека со возбуда гледало низ прозорецот извикало:

Не можеш ништо да скриеш од сопствената мајка (Анегдота)

Г-ѓа Мира дошла да го посети нејзиниот син Столе на вечера. Тој живее со својата цимерка Марија. За време на оброкот, неговата мајка не можела да не забележи колку е убава неговата цимерка. Во текот на вечерта, додека ги гледала како комуницираат, таа започнала да се прашува дали има нешто повеќе помеѓу нив. Читајќи ги

Како Садио Мане, ѕвездата на Ливерпул му одржа лекција за скромност на светот

Садио Мане е сенегалски фудбалер, крило на Ливерпул и на сенегалската репрезентација. Тој уште од раното детство го сакал фудбалот и иако неговиот татко му забранувал да игра фудбал како дете, Садио бил упорен во остварувањето на својот сон. Садио почнал од „дното“ и пристигнал на врвот не само благодарение на неговиот талент и истрајност,

Поучна приказна: Секој ден треба да бидеме благодарни за малите нешта

Еднаш, одамна живееше голем крал. Никој не можеше да се натпреварува со него во богатство или сила и моќ. Имаше од пиле млеко во своето кралство неговите поданици беа среќни и го сакаа, а тој самиот уживаше во здравје и мирни среќни денови. Но, кралот почнал да чувствува еден вид празнина во неговата душа. Чувствуваше