Прекрасната планета земја

Едно со природата! Обожавателите на Бинди Ирвин и Чендлер Пауел со пофални зборови за парот, затоа што ја чуваат ќерка им во природа, наместо пред компјутер и таблет

Бинди Ирвин и нејзиниот сопруг Чендлер Пауел се пофалени затоа што ја чуваат својата едногодишна ќерка Грејс Воин во природа. 24-годишната заштитничка на дивиот свет, сподели слатко видео на „Инстаграм“ од нејзиното девојче кое го истражува резерватот за диви животни „Стив Ирвин“ во Квинсленд во саботата.   Обожавателите рекоа дека двојката биле „прекрасни родители“ бидејќи

Погледнете како изгледаат највисоките дрва на светот. Некои од нив се толку високи што ќе ви биде потребен авион за да ги видите целосно

Луѓето можеби имаат многу кул способности, но никогаш нема да можеме да пораснеме до 38-от кат како највисокото дрво на светот. Но и растенијата не можат да растат вечно. Во написот под наслов „Проучување на границите за максимален раст на дрвјата“, Џонатан Амос од научниот оддел на „Би-Би-Си“ наведува дека максималната висина што може едно

Фотоекскурзија до Арктикот со неверојатниот див свет кој живее на работ на мразот, моќен, но толку кревок, и многу знаен за опстанокот на целата наша планета

Ваш водиш на ова необично ледено патување е фотографот Флоријан Леду, кој за своите дела вели „Мојата најголема мотивација за креативност отсекогаш била природата, способноста да ја ставам во центарот на нашите животи и да им дадам глас на оние кои не знаат да зборуваат“.

15 необични карти на светот од кои може да научиме нешто повеќе. На пример: на кои јавни места во Будимпешта се снимале видеа за возрасни?

Можеби нема да можеме да ви дадеме мапа на богатство за да најдете злато во вашиот двор, но списокот што го имаме за сите вас денес е список со фасцинантни мапи кои ќе ве научат повеќе за светот. Опфаќајќи сè, од религија до политика, до зборот што се користи за кафе во различни земји, овие

Лекција по пријателство. Извонредната приказна за Кеван и неговите пријатели, кои го носеле на грб за да патува низ светот

Научниците ни дадоа рецепт за пријателство: јадењето слична храна може да создаде врска меѓу странци. Значи, ако поделите леб со некого, тоа може да ви помогне да изградите доверба, што е основа на секоја добра врска. Кеван Чендлер многу им верува на своите пријатели и тие имаат силна врска. Иако има ретка невромускулна болест, не

14 албино животни на кои „мајката природа“ им подарила несекојдневна убавина!

Албино животните може да имаат тешко време во дивината поради слабиот вид и нивната неможност да се камуфлираат. Сепак, некои имаат среќа да бидат заштитени од луѓе кои навистина ги негуваат. Ова е случајот со албино верверичките во градот Олни, во Илиноис, кои се дел од историјата на градот уште од 1902 година. Таму тие

14 фотографии кои докажуваат дека луѓето во Јужна Кореја живеат далеку пред нас во иднината!

Луѓето живеат на многу различни начини кои се менуваат од земја до земја. Понекогаш, културните разлики може да се забележат на не многу километри оддалеченост, но кога станува збор за Јужна Кореја, тука нема никаква конкуренција. Инженерскиот и технолошкиот напредок на таа територија е толку напреднат што може да се каже дека тие буквално живеат

Како изгледа едно секојдневие во Германија? 16 уникатни работи за земјата, кои ќе ве фасцинираат со нивната иновативност!

Кои работи прво ни паѓаат на ум кога ќе помислиме на Германија? „Октоберфест“ и квалитетно пиво, вкусни колбаси, прекрасни средновековни замоци позиционирани низ целата земја и глобално ценети германски марки на автомобили. И тоа не е ни блиску сè што има да понуди Германија. Германија е позната и по својата обемна бирократија. Германија има изобилство

16 фотографии од Финска кои ќе ви ја доближат оваа далечна, студена земја до вашите срца!

Дали некогаш сте биле во Финска? Веројатно знаете дека оваа скандинавска земја, како и останатите нејзини соседи, изобилува со фасцинантни природни пејзажи од кои застанува здивот. Освен тоа, граѓаните на Финска уживаат добар живот, поради високиот животен стандард и одличните плати. Но, кога помислувате на Финска, пред сѐ, помислувате на снег, фјордови, шуми и живописни

15 среќни луѓе кои ги доживеале чудата на мајката природа одблиску, а ние само им завидуваме!

Контактот со природата има позитивно влијание врз нашето ментално здравје, особено кога станува збор за депресија и анксиозност, покажуваат истражувањата. И понекогаш луѓето добиваат повеќе од мајката природа од она што го очекувааt. Од посведочување на диви животни во нивната најпрекрасна форма до набљудување на фасцинантни временски феномени, некои луѓе го доживуваат најдоброто од она

Во најлошиот филм на Леонардо Ди Каприо, „Плажата“ од 2000 година, е направена огромна штета на самата плажа, што продукцијата уште не може да ја отплати!

Во филмот „Плажа “ од 2000 година, младиот Леонардо ди Каприо, познат по славата во „Титаник“, игра млад човек кој открива тропски рај во форма на затскриена плажа, дом на заедница на патници. И покрај неговиот култен класичен статус, „Плажата“ беше критички пропуст – Ди Каприо беше номиниран за наградата „Златна малина“ за најлош актер,

10 фотографии кои ќе ви ја доближат Турција од несекојдневната страна и ќе ви покажат зошто е една од најпосакуваните дестинации на светот!

Турција е неверојатна земја со вековни традиции за кои може да се учи цел живот. На пример, не треба да бидете изненадени кога ќе дознаете дека Турците додаваат јогурт во повеќе јадења, имаат лак за коса во машките тоалети и ги покриваат своите автомобили со килими. На најдовме неколку фасцинантни факти за Турција кои можат

Животни кои ги оставија луѓето во прашалници па тие очајно побараа одговори

Уште толку многу работи не знаеме за планетата земја. Понекогаш можете да сретнете суштество непознато за нас – и сакате да знаете што е тоа. Ние бевме љубопитни да ги дознаеме одговорите на прашањата на корисниците на интернет за животните. Се надеваме дека ќе уживате и во читањето на нашиот избор. 1. „Најдов група мали

На некој генијалец му текнало да изгради базен под водопадот за сите да уживаат

Водопадот „Woy Woy“ се наоѓа во близина на истоимениот град во Националниот парк во Бризбејн, на час и 15 минути возење северно од Сиднеј. Времето во Австралија почна да се стоплува, па еве добра идеја за нашинците кои не читаат. Испратете ни слики!

13 слики кои докажуваат дека природата е духовит, но и дрзок уметник кој знае да не насмее!

Денес имаме за цел да ви ја покажеме забавната страна на природата.Генерално, имавме успешна мисија барајќи смешни фотографии кои ги приредила природата, затоа што очигледно таа сака да се шегува со нас. 1. „Цензура“ 2. „Дух на некое куче се појави во ова парче дрво“ 3. „Дрво со задник“ 4. „Мачката сака да и приредуваат

Две ЕКСТРЕМНО РЕТКИ „мегамусти“ ајкули се снимени на брегот на Сан Диего – само 269 досега се видени ширум светот!

Две екстремно ретки „мегамусти“ ајкули беа снимени на видео во близина на брегот на Сан Диего. Дејвид Стабиле ловел риба со своите пријатели Вал Костеску и Ендру Чанг на околу 5о метри од брегот кога ги виделе ајкулите како движат. „Овој викенд, моите пријатели и јас отидовме на риболов на брегот на Сан Диего и

13 слики кои докажуваат дека енциклопедијата за животни е насекаде околу нас, па дури и во нашиот кревет!

Сите гледаме обични животни речиси секој ден – мачки и кучиња, пајаци и бубачки, скакулци и пеперутки. Но, понекогаш дури и не е неопходно да се преселиме во Австралија за да направиме суштествата околу нас да изгледаат како нешто од магични книги: кога ќе се роди убава пеперутка од огромна гасеница или кога ќе видите

15 уникатни архитектонски ремек дела од кои застанува здивот!

Зградите ги среќаваме во различни големини, форми и со различни функции, а со текот на вековите станавме и прилично добри во нивното конструирање. Архитектите не дизајнираат само структури кои се цврсти и силни. Како инхерентни решавачи на проблеми, тие обично бараат да создадат простор за времето и луѓето кои ќе ги користат; тие дизајнираат средини.

Највозбудливите „заборавени од Господ“ места кои ќе ве остават без здив

Факт е дека авантурите не припаѓаат само на книгите, филмовите и видео игрите. Има многу начини да го зголемите адреналинот, а истовремено да му оддадеме почит на нашето длабоко чувство за љубопитност и љубов кон мистеријата. Некои луѓе одат на откривање метал и ловат со магнети, додека некои прават целосно урбано истражување. За второто ќе

12 уникатни работи за Јапонија кои ќе ве натераат да посакате да купите билет во еден правец

Јапонија отсекогаш ги фасцинирала странците со својата единствена историја, традиција и генијалност на својот народ. Затоа, не е ни чудо што денес оваа островска земја е рангирана меѓу најпосакуваните места за посета во светот. Настрана од непобитната убавина на историските знаменитости, природните чуда и неверојатната храна, Јапонија привлекува туристи со секакви чудни секојдневни работи. Ние 

Дали сте знаеле дека постојат морски игуани? Нивниот изглед и начин на живот ќе ве фасцинира!

Додека ние тежнееме да ги поврзуваме гуштерите со топла, сува клима, уникатните морски игуани кои живеат на островите Галапагос го поминуваат најголемиот дел од својот живот во морето. Тие излегуваат на брегот само за да се сончаат и се хранат со алги кои се налепени на карпите. Вишокот на морска сол што влегува во телото

Во следните 50 години човекот ќе мора итно да мигрира! До 2050 година светот ќе стане непогоден за живеење, освен овие земји

Во последниве години, промените во временските услови во многу земји се очигледни. Исклучок не беше Русија, каде на југ топлината понекогаш се засилува до незамисливи граници. И тоа негативно влијае на општата здравствена состојба на населението, го намалува квалитетот на животот. Според новинарите на Тајм, во следните 50 години човештвото ќе мора да бара нови

Невидени растенија кои веднаш ќе ги посакате или ќе посакате да избегате од нив

Во светот има повеќе од 400 илјади растителни видови, па дури и страствен ботаничар едноставно не може да ги знае сите. И понекогаш наидуваме на прилично мистериозни примероци веднаш под нашите нозе: во нашата сопствена градина или во ливадата во близина на куќата. Затоа, би сакале подобро да ги проучаме, бидејќи некои можеби не се

19 луѓе кои биле сведоци на чудата на природата и ги фотографирале!

Флората и фауната на нашата планета е многу разновидна. Според научниците, на Земјата има околу 1,6 милиони видови растенија и животни познати на науката, но некои експерти веруваат дека нивниот број може да достигне 100 милиони. Ние секогаш со занес гледаме на фотографиите од чудата кои природата и луѓето кои биле сведоци на нив ги

Луѓе споделија факти за нивните земји, за кои само би се запрашале: „Навистина?“

Повеќето од нас ја покажуваат насоката со раката. И можеби, никогаш не сте размислувале дали сите на планетата го прават тоа. Излегува дека не. Во една земја за да го покажат патот користат многу оригинален дел од телото. Како што дознавме има многу такви чудни традиции низ светот. Следниве приказни што ќе ги прочитате докажуваат

10 фотографии кои ќе ве потсетат дека планетата Земја е чудесен дом на безброј мистерии

Планетата Земја никогаш не престанува да не воодушевува. Таа е родно место на многу прекрасни и убави нешта и дом на безброј мистерии кои чекаат да бидат откриени. Но, за жал, нашиот брз начин на живот има тенденција да го притисне копчето за брзина на светлината што не одржува да одиме, се додека целосно не

Америка од поинаква перспектива – Ѕирнете во американскиот рурален живот!

Далеку од светлата на Њујорк, казината на Лас Вегас, мостот во Сан Франциско и сите други светски метрополи кои ни се синоними за зборот „Америка“, време е да ја погледнеме од друга перспектива. Холи Линтон е фотографка која е родена во Болдер, Колорадо и пораснала и таму и во Њујорк. Нејзината работа во изминатите десет