Прекрасната планета земја

Вака изгледаат 6 познати обележја низ целиот свет од фотографирани од горе

Повеќето од нас ги виделе овие иконски знаменитости на еден или друг начин, било да се тоа само слики или вистински градби во реалниот живот кога самите ги посетуваме популарните знаменитости. Многу архитекти поминаа стотици часови во усовршување на овие знаменитости за посетителите како нас да уживаат во погледот. Но, колкумина од нас всушност виделе

Ова се победниците за „Најсмешната фотографија од дивиот свет“ и дефинитивно го заслужуваат аплаузот

Секоја година се одржува овој натпревар кој им е омилен на многу луѓе. Секако, кој не би сакал да види смешни животни? Животните не се ниту свесни какви емоции будат со своето однесување, но благодарение на вистинскиот момент во кој се фатени постои натпреварот „Најсмешната фотографија од дивиот свет“. Погледнете ги 10-те најдобри и секако

15 фотографии кои докажуваат дека природата секогаш наоѓа начин да си го земе она што е нејзино

Можете да најдете остатоци од куќи, авиони, чамци и објекти низ целиот свет. Тие некогаш биле користени и веројатно исклучително важни, но или било измислено нешто ново или едноставно биле напуштени, оставајќи ја природата да најде шанса да го врати она што ѝ припаѓа.

Не ова не се фотографии од друга планета, туку полиња со чили пиперки во Кина

Зачудувачки воздушни фотографии покажуваат полиња со чили пиперки во Куче автономниот регион Ксинџијанг Ујгур на северозападот на земјата. Земјоделците садат чили по бербата на лук околу мај. Пиперките се собираат од август до октомври, а потоа се испраќаат на пазарот веднаш штом се исушат.

На рибниот пазар во Јакутск се продава само замрзната риба, затоа што свежа е физички невозможно да се понуди

Кога температурата надвор е -45, замрзнува сѐ, а камо ли свежата риба. Рускиот град Јакутск се наоѓа во источниот дел на Сибир, се простира на површина од 122 километри квадратни и има дури 280.000 жители, што е прилично многу ако ги земеме во предвид суровите услови во кои решиле да живеат.

Фотограф успеа да ја опфати неверојатната средба на волк и гризли мечка

Националниот парк Јелоустоун отсекогаш нудел спектакуларни знаменитости, но неодамнешниот го привлече нашето внимание на исклучителен начин. Гризли мечка уживаше во својот пикник откако успеала да удави елен и го извлекла на брегот на реката Јелоустоун. Бидејќи областа е добро видлива од околината, таа стана празник за фотографи. Сепак, од сите зачудувачки снимки на мечка и

Жена случајно открила нов вид на отровен пајак во својот двор

Додека го фрлала ѓубрето Аманда Де Џорџ забележала необичен пајак на капакот на кантата. Бидејќи таа е зоолог аматер, решила да го фотографира интересното суштетсво и да го постирала на нејзината Фејсбук страна за Зоологија. Аманда од Тирул, јужно од Сиднеј, не направила многу добра фотографија од пајакот бидејќи било темно, но сепак тој му

12 животни кои живеат на Земјата подолго од луѓето

Земјата е стара над 4 милијарди години и не е изненадувачки што на неа живееле многу различни видови, вклучително и луѓе. Како и да е, ние не сме тие што најдолго шетаме на Земјата. Денес има уште живи животни кои се сретнале со диносаурусите, па дури и ги преживеале 5-те најголеми масовни истребувања. Пингвин, 62

Племе од Индонезија ги има најубавите очи во светот поради ретка генетска мутација

Индонезија е многу посебна земја. Индонезискиот архипелаг се состои од над 17 000 острови. Се смета дека е најголемата островска земја во светот. Таму се зборуваат над 700 различни јазици. И еве што се случува на островот Бутон. Некои тамошни домородци имаат чудна генетска мутација позната како Варденбург синдром, што може да предизвика губење на

Неверојатно редок црн леопард е забележан како лови елени во национален парк

Прекрасен и неверојатно редок црн леопард е забележан како демне во националниот парк Тадоба во Индија. Големата мачка ја фатила камерата од 24-годишниот фотограф Анураг Гаванде, кој чекал две години за можноста да го види животното. Анураг успеа да фати зачудувачки фотографии од леопардот кој ловеше елени и го опиша моментот како „како да најдеш

15 прекрасни пејсажи од целиот свет кои се доказ дека есента е златно годишно време

Следните 15 прекрасни пејсажи фотографирани од различни места ширум светот навистина докажуваат дека есента е златно годишно време, во кое природата се буди и ги покажува нејзините најубави бои! 1. Есенско винoжито, некаде во Англија 2. Атланта, Џорџија (САД) 3. Брухе, Белгија 4. Ѓаволскиот мост, Германија 5. Езеро во Кина 6. Уникатна куќа во Северен

Натпреварот за најдобра фотографија со дрон ја истакнува величественоста на природата

Пронаоѓањето на беспилотни летала ни овозможува да снимаме фотографии од перспектива каква што претходно можевме само да си замислиме, а добитниците на наградите „Дрон Фото Награди“ оваа година покажуваат колку е навистина зачудувачка природата. Дрон наградите се опишани како „најважниот светски натпревар за воздушна фотографија и видео“. Наградите се отворени за професионални и аматерски фотографи

Како Малдивите создадоа нов остров „Град на надеж“ за да го спасат „рајот на Земјата“

Зголемувањето на нивото на морето се заканува да ги потопи Малдивите. Сепак, наместо да се плашат од океанот, иноваторите излегоа со решение: нов остров. Поради зголемувањето на температурите и топењето на глечерите ширум светот, истражувачите од Меѓувладиниот панел за климатски промени проценуваат дека зголемувањето на нивото на морето може да достигне еден метар до крајот

11 фотографии што ќе направат да се чувствувате како ситна мравка

Бидете подготвени: ќе патуваме во свет каде што сè е масовно и ние сме само мал набљудувач на овој спектакл. Од огромни вештачки предмети до растенија и животни кои го одземаат здивот, она што ќе го видите не е фикција и може да ви биде поблиску отколку што мислите. Еден пример за ова е дека,

Објавени се финалистите за најсмешни фотографии од дивиот свет и навистина ја развеселија 2020 година

Секогаш можеме да се потпреме на животните за да нè насмеат, но никој не го прави тоа подобро од финалистите за најсмешни фотографии од дивиот свет. Овие награди постојат затоа што природата не е само убава, таа може да биде и смешна. Сепак, додека ние останатите го поминувавме поголемиот дел од годината затворени во своите

Човек го посети најнепосетеното место во светот и откри „заборавен рај“

Дали некогаш сте сонувале дека сте отпатувале во рајот? Или можеби вашите стандарди се малку пониски во моментот и вие само сонувате да патувате буквално каде било? Да и ние исто, затоа кога го видовме овој човек како отпатувал на најнепосетеното место на земјата и открил „заборавен рај“ веднаш станавме љубоморни. Томас Брег, донел одлука

Еве ги најдобрите фотографии кои се натпреваруваат за првото место на „Фотографот на дивиот свет на годината“ 2020

Музејот за природна историја во Лондон објави прекрасни фотографии од дивиот свет, снимени од фотографи од целиот свет. Имаше над 50.000 записи од аматери, како и од професионалци; сепак, беа избрани само најдобрите за да се продолжи натпреварот за место на изложбата. За фотографиите подолу биле потребни часови, па дури и денови за да се

12 туристи кои сакале да направат фотографии како од разгледниците, но се разочарале откако ја сфатиле вистината

Честопати, откако видиме прекрасни фотографии од одредено место, почнуваме да го планираме нашето патување таму и да сонуваме да го погледнеме тој замок, фонтана или езеро со свои очи. Но, кога конечно ќе стигнеме до саканото место на интерес, има едно прашање што продолжува да го задева нашиот ум: „Зошто никој не ми кажа дека

20 ситуации во кои може да се види волјата за живот на „Мајка природа“

Се проценува дека планетата Земја е стара околу 4,5 милијарди години. Од почетокот, природата издржа метеори, ледени доба, бесни вулкански ерупции … и сè уште е тука, и сè уште функционира добро. Во својот нагон за живот, природата никогаш не престанува да нè восхитува (и повремено да нè интригира), а овие фтографии се доказ за

15 фотографии кои покажуваат колку се промени нашиот свет со текот на времето

Дали од човечки допир или природни причини, светот секогаш се менува, но ние не сме секогаш свесни за тоа додека не споредиме 2 фотографии. Физичката промена на секое место остава приказна зад себе која треба да биде раскажана. Денес можете да видите како дури и најмалата промена може да направи огромна разлика со текот на

15 откритија на Google Earth кои ќе ве натераат да ја гледате нашата планета на поинаков начин

Ние не сфаќаме колку пропуштаме од убавините на нашата планета со тоа што сме „заглавени“ на земјата. а среќа, Google Earth ни дозволува да добиеме поглед кон најнедостижните места на земјата. Затоа ако не сте виделе кратер каде што удрил метеорити или најголем базен на светот одозгора, подгответе се да бидете просветлени. 1. Напуштен брод

Ништо необично, само атмосферска вода од олуците на куќите во Јапонија

Се чини дека во Јапонија сè е различно од остатокот во светот. Дури и обичните канали за атмосферска вода изгледаат необично. А, она што е внатре е како некаква бајка. Уште еден доказ дека Јапонците имаат посебна врска со природата.

Погледнете како кампањата „Цунами од 10 милијарди дрвја“ ја трансформира оваа област помеѓу 2019 и 2020 година

Во текот на минатата година, садењето дрвја беше она што требаше да се направи во олеснување на негативните ефекти од климатските промени. Етиопија го сруши светскиот рекорд со засадување на над 350 милиони дрвја за половина ден, а ваквите подвизи се секогаш одлични вести. Додека коронавирусот го презеде емитувањето во последните неколку месеци, потребата од

Топ 10 плажи низ светот кои се најпопуларни на социјалните мрежи

Сега, сите ние сакаме добра фотографија на плажа, но прашањето е: кои плажи се најдобри за можности за фотографирање? Од Филипините и Шпанија до Хрватска и Бали, светот навистина може да се пофали со прекрасни плажи, но излегува дека повеќето фотографирани плажи се всушност малку помалку егзотични отколку што очекувавте. Еве го одбројувањето за вас,

Во соседството се отвори подводен музеј каде може да се плива низ антички потонат брод

Секој музеј е посебен на свој начин, но посетата на музеј е едноставна влегувате, разгледувате и си излегувате, доколку трае премногу долго турата може да ви стане и здодевно. Но, здодевноста сигурно нема да може да се поврзе со нов подводен музеј во Грција, во кој посетителите можат да пливаат низ историски значајниот потонат брод

Васко со својата „Приказна за патување“ го запознава светот со убавините на Македонија

Македонија има што да покаже од природни убавини и оние кои не веруваа во тоа дефинитивно се уверија откако започна пандемијата и границите беа затворени. Но, освен нас, зошто да не се запознае со Македонија и светот? Васко е младо момче од Македонија кое го прави токму тоа. Тој прави забавни и поучни влогови со