„Ќе најдеме вонземјани во нашиот живот – но луѓето нема да можат да се справат со тоа сознание“

Џеси Кристијансен, астрофизичар од Калифорнискиот технолошки институт, изјави дека луѓето само што започнале да ја истражуваат вселената.

„Вселенскиот меур што успеавме да го пребараме околу нашето Сонце е многу мал во споредба со големината на галаксијата“, рече експертот.

 

Во моментов, потрагата е фокусирана на планети слични на Земјата кои потенцијално би можеле да бидат домаќини на вонземјани. Телескопот што го развива НАСА наречена опсерваторија за животните светови (HWO) треба да биде лансиран во 2040-тите со примарна цел да слика 25 светови слични на Земјата околу ѕвезди слични на сонцето.

„Верувам дека во текот на нашиот живот, нешто како HWO ќе види сигнал во атмосферата на карпеста планета во зоната на живот како што е нашето сонце, за која мислиме дека е живот“, тврди Кристијансен.

Сепак, луѓето можеби не знаат што да прават со сознанието дека ние не сме единствениот живот во галаксијата.

„Тоа може да започне револуција во животот, религијата, филозофијата и науката“, рече Кристијансен. Или не: „Тоа може да биде наслов за еден ден, а потоа сите се враќаат на своите животи“.

 

Во меѓувреме, таканаречениот Жив Нострадамус тврди дека луѓето мора да се подготват за откривање на вонземски живот за само четири години. Тој навести дека наскоро започнува Третата светска војна, и ако тоа не е доволно за да се справиме со тоа, мора да се подготвиме за вонземјаните да станат реалност до 2028 година.

Она што тој го нарекува „Нова граница во биолошкото истражување“ ќе пристигне помеѓу 2026 и 2028 година, тврди тој. Тој рече дека проектот меѓу НАСА и Европската вселенска агенција (ESA) ќе открие револуционерно откритие: присуството на вонземски облик на живот „за разлика од било кој досега“.

  • Васе напиша:

    Како нема да бидеме шокирани, ако се појават со брод и слетаат на Градски Плоштад во Скопје!
    Инаку, со години кога се дебатира дали има живот во вселената, сите научници мислат на бактерии!!!
    Ако дојдат 2028, таман во Македонија че има Парламентарни избори! Новата Влада, може да ангажира некој од слетаните вонземјани, да биде советник, конечно да ни помогне да ни тргне и до 2030 да влеземе во ЕУ!!!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *