Кина го лансираше најбрзиот интернет во светот: Неверојатната врска може да пренесе 150 филмови со висока резолуција во СЕКУНДА

Кина го урна рекордот за најбрза интернет конекција, лансирајќи неверојатно брза услуга која може да пренесува 150 филмови со висока дефиниција секоја секунда. Фибероптичкиот кабел долг 3.000 километри се протега речиси низ целата должина на земјата, поврзувајќи ги Пекинг, Вухан и Гуангжу.

Способен да пренесува 1,2 терабајти податоци во секунда, ултра-брзиот интернет столб е три пати побрз од најбрзата конекција во САД и 10 пати побрз од повеќето главни рути.
Лансирањето, исто така, ги надминува роковите во индустријата за две години, при што услугите за брзина не се очекува да бидат лансирани најмалку до 2025 година.

 

 

 

Додека мрежата беше активирана на 31 јули, таа беше официјално пуштена во употреба за време на прес-конференцијата одржана во понеделникот, откако имаше добри резултати на тестовите.
Универзитетот Цингхуа, една од водечките академски институции во Кина, соработуваше со „China Mobile“, „Huawei“ и „China Education and Research Network“ (CERNET) за да ја развие мрежата.

Како „рбетна“ врска, услугата со ултра голема брзина ќе биде дел од основните врски на интернетот кои пренесуваат огромни количини на податоци помеѓу различни компјутерски мрежи. Само минатата година САД ја надградија својата интернет-рбетна услуга, „Internet2“, за да достигне брзина од 400 гигабајти во секунда.

Меѓутоа, ширум светот, повеќето услуги се над 10 пати побавни од новата конекција на Кина и пренесуваат само околу 100 гигабајти во секунда. Зборувајќи на прес-конференцијата, Ву Џианпинг, декан на Мрежниот истражувачки институт на Универзитетот Цингхуа, рече дека столбот ќе и даде на Кина „напредна технологија за изградба на уште побрз интернет“.

Г-дин Jianping додаде дека ‘рбетот „обезбедува важни технолошки резерви и сигурно ќе стане важен придонес на Кина во развојот на глобалниот интернет од следната генерација“.
Ксу Мингвеи од Универзитетот Цингхуа ја спореди мрежата со супербрз воз кој заменува 10 редовни пруги што се користат за носење иста количина товар.

Оваа единствена мрежа би била поевтина и полесна за управување, тврди г-дин Мингвеи. Поважно за Кина, мрежата користи само компоненти и софтвер произведени во Кина.

Кина стана загрижена за нејзината зависност од САД и Јапонија за компоненти како рутери. Сепак, сè во новиот ‘рбет е домашно произведено, а истражувачките тимови постигнаа напредок во широк опсег на области.

 

 

Особено, г-дин Џианпинг и неговиот тим создадоа сопствен супербрз интернет рутер, кој е способен да ракува со повеќе податоци од кој било претходен модел. Во Кина, корисниците на интернет се соочуваат со строг режим на цензура што го ограничува пристапот до западните вести и ја ограничува дискусијата за чувствителни теми.

Кинескиот „Голем огнен ѕид“ ги спречува кинеските интернет корисници да пристапат до страници како „Фејсбук“, „Гугл“, „Инстаграм“ или „Википедија“. Пребарувачите кои работат во Кина имаат 66.000 правила за контрола на пристапот до содржината која може да се смета за политички чувствителна според извештајот на „Citizen Lab“.

Слично на тоа, „ChatGPT“ сега е забранет во земјата поради производство на одговори кои Кинеската комунистичка партија инаку би ги цензурирала.

  • Жарко Г. напиша:

    И…сето тоа додека „каубојците“ на Бајден го разберат и почнат да размислуваат за нешто слично, ќе им помине и овој милениум.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *