Кина ќе ја спасува Земјата: Научниците направија летало што ќе биде толку јако и ќе удри во астероид со цел да го помести

Следната година Кина планира да испрати единствена мисија во вселената за да ја промени траекторијата на астероидот 2019 VL5. Овој проект би можел да биде клучен за заштита на Земјата од потенцијални вселенски закани.

 

 

Деталите за оваа мисија беа презентирани на 8-та конференција за планетарна одбрана на ИАА во Виена. Кинеските научници развија вселенско летало кое ќе се состои од два дела: набљудувач и главен дел. Двете компоненти ќе бидат лансирани во вселената со ракета „Long March 3B“ и ќе бидат насочени кон астероидот по различни траектории.

Леталото ќе се судри со астероидот, обидувајќи се да го оттргне за 3-5 сантиметри. Ова може да изгледа како мала промена, но со текот на времето ова отстапување може да се зголеми до 1000 километри, што е значајно во космички размери.

 

 

По судирот, набљудувачкиот брод ќе се врати на астероидот за детална анализа на промените. Покрај тоа, Кина подготвува копнени и вселенски телескопи за понатамошно набљудување на астероидот и проценка на ефикасноста на мисијата.

Мисијата е исто така дел од поширокиот план за планетарна одбрана на Кина, кој вклучува систем за откривање астероиди и рано предупредување за да се спротивстави на заканите од објекти блиску до Земјата. Целта на ударот е да се тестира можноста за заштита на нашата планета од какви било опасни вселенски карпи, слично како онаа што ги убила диносаурусите пред околу 66 милиони години.

  • N. напиша:

    Fala bogu nekoj asalen misli za zemjava , a ne ovaa GNASA izvinete NASA misli samo vojna da napravi za da zivee ( AMERIKA )..
    Bila na mesecinata , najgolema laga vo 1000 godini ….

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *