Кинеската разузнавачка агенција тврди: Некои земји, со помош на вештачка интелигенција, развиваат „генетско оружје“ кое цели на одредени раси

Кина тврди дека терористите се „вооружиле“ со генетско оружје создадено од вештачка интелигенција, кое цели на одредени раси.

Министерството за државна безбедност објави соопштение на „WeChat“ во кое објави дека „одредени“ невладини организации регрутирале кинески „волонтери“ да собираат податоци за дистрибуцијата на биолошката разновидност под маската на истражување на биолошки видови.

 

 

 

Во соопштението се истакнува дека овие странски нации се инженерско оружје што ги ловат генетските разлики поврзани со етничката или расата.
Доаѓа откако независниот кандидат за претседател, РФК Џуниор, тврдеше дека Ковид-19 бил со„етничка цел“ за да не влијае на еврејскиот или кинескиот народ.
„Во споредба со традиционалното биолошко оружје и хемиското оружје, генетското оружје е тајно, лесно се шири и штети долгорочно, тешко се спречува, тешко се изолира и е поевтино. Откако ќе се користи во војна, последиците ќе бидат поразителни“, напиша Министерството.

Општата наредба на претседателот Џо Бајден има за цел да обезбеди безбедносно тестирање на моделите како „ChatGPT“ на „OpenAI“ и „Bard“ на Google, а владините службеници ги прегледуваат резултатите пред да бидат јавно објавени.

Претседателот верува дека овој метод ќе обезбеди вештачката интелигенција да не се користи за создавање нуклеарни оружја или биолошко и генетско оружје. Додека Кина верува дека нејзината нација е цел, претседателскиот кандидат Роберт Кенеди Џуниор претходно изјави дека Кинезите се тие што развиваат етничко биооружје. Независниот кандидат, исто така, истакна дека „Ковид-19“ е дизајниран да ги поштеди Евреите и Кинезите.

Кинеското Министерство за државна безбедност тврди дека овие странски нации би можеле да го нападнат нејзиниот народ бидејќи организацијата ги користела Кинезите за да украдат податоци за видовите, кои биле поставени на апликација за паметни телефони.
Според „Глобал тајмс“, ако моделот со вештачка интелигенција се храни со доволно човечки генетски примероци, тој може да ги анализира и разбере уникатните генетски карактеристики на секоја етничка група.

„Одржувањето на биосигурноста е заедничка одговорност на целото општество. Секој треба да воспостави чувство за биосигурност и да извлече мудрост од научените лекции во справувањето со ризиците од биобезбедноста, како што се итни случаи во јавното здравје“, велат од Министерството. Веста доаѓа две години по извештајот во кој се тврди дека кинеските научници се подготвуваат за Трета светска војна водена со биолошко и генетско оружје.

 

 

Весникот инсистира дека тие ќе бидат „главното оружје за победа“ во таков конфликт, дури и наведувајќи ги совршените услови за ослободување на биооружје и документирање на влијанието што тоа би го имало врз „медицинскиот систем на непријателот“.

Овој најнов доказ дека Пекинг го разгледувал воениот потенцијал на коронавирусот САРС уште од 2015 година, исто така, предизвика нови стравови за причината за Ковид-19, при што некои официјални лица сè уште веруваат дека вирусот можеби да избегал од кинеска лабораторија.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *