Кинескиот „SpaceX“ случајно лансираше ракета, испраќајќи ја во блиските планини

Кинеска вселенска фирма во неделата соопшти дека случајно ја лансирала својата ракета Тианлонг-3 за време на тест, што предизвикало возилото да се крене и да се удри во блиската планина.

 

Во соопштението, Tianbing Aerospace Technology со седиште во Пекинг, рече дека спроведува тест во првата фаза на електроенергетскиот систем на ракетата и дека „структурен дефект“ предизвика Тианлонг-3 да се одвои од неговата лансирна рампа.

Доколку тестот беше успешен, Тианлонг-3 ќе останеше неподвижен на лансирната рампа.

Повеќе луѓе во блискиот град Гонги во провинцијата Хенан снимија видеа од случајното лансирање.

На снимката се гледа како ракетата се лансира кон небото и остава трага од црн чад пред да падне и да удри во земјата во драматична експлозија на огнена топка.

„Телото на ракетата се распадна откако падна во планината“, се вели во соопштението на Тианбинг.

Локалните власти напишаа дека експлозијата предизвикала локален пожар подалеку од станбените области и дека нема повредени.

Дизајнирана да испорачува сателити во орбитата, таа е ракета со течно гориво опишана од Тианбинг како „споредлива со Falcon 9 на Space X “.

Воздухопловната компанија соопшти дека Tianlong-3 може да полета со маса од 590 тони, слично на 605 тони на Falcon 9. Како и Falcon 9, тој е исто така дизајниран за прелет и се проценува дека делумно може да се користи за до 10 патувања.

Тианбинг, една од неколкуте кинески приватни компании за вселенски ракети кои се здобија со важност во последниве години, во април 2023 година лансираше друга ракета за повеќекратна употреба – Тианлонг-2 – поттикната од керозин на база на јаглен.

Со девет мотори, Тианлонг-3 сега е прогласен од Тианбинг како револуционерна ракета за кинеската вселенска индустрија.

„Ова е најмоќниот тест на електроенергетскиот систем од која било ракета-носач што моментално се развива во земјата и е три пати помоќна од кој било претходен тест на најголемиот потисок во кинеската воздушна индустрија“, напиша Тианбинг.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *