Кинезите повторно рушат рекорди: Највисокиот ескалатор на светот можете да го најдете во Чисингјаи

Кина постојано поставува некакви светски рекорди. Таму се наоѓа највисокиот мост на светот, најголемиот хидроавион и телескоп, највисокиот лифт и многу повеќе.

 

На оваа листа сега е додаден и најдолгиот ескалатор на светот од речиси седумстотини метри (точно 688 m). Инсталиран е во централниот дел на земјата – во Чисингјаи, провинцијата Хубеи. Се стигнува со ескалаторот Enshi Grand Canyon, чиј врв сега лесно може да се достигне со одење на скали. Првите илјадници туристи веќе ги искористија овие неверојатни скалила за да уживаат во убавината на познатиот Голем Кањон.

 

Моќниот кинески ескалатор е способен да опслужува седум и пол илјади луѓе одеднаш. Цената е три американски долари или дваесет кинески јуани. Чудотворните скали се изградени од еколошки материјали, патниците се заштитени од дожд и сонце за време на искачувањето со прекрасен покрив со плочки. Најдолгиот ескалатор на светот  работи со полн капацитет од крајот на октомври 2016 година.

  • Ramiz напиша:

    Normalno ! Go nemajy :sdshsmne, dpshsmne, ldzhsmne , spshsm , dui idruge fekalije

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *