„Киријата кадешто живеам е превисока, па затоа си изградив куќа на задниот дел на камион којшто го купив за само 4000 долари. Погледнете како изгледа мојот живот!“

Снаодливата Канаѓанка по име Каи го ставила својот живот на камион и решила да тргне на возбудливо животно искуство.

„Јас сум Каи и живеам во оваа куќа што ја изградив на задниот дел од камионот“, изјави инвентивната Канак на своите речиси 1 милион следбеници на „ТикТок“, каде што објавува под името „@uglytruckling“.

 

 

 

Рустикално живеалиште – лоцирано во крајбрежната Британска Колумбија – е изградено на товарниот камион со мотор „DT466“, кој таа наводно го нашла на „Craigslist“ и го купила за 4.000 долари. Таа ја спореди естетиката со „хипи колиба од 1970-тите“ што се среќава во аниме филмот на Хајао Мијазаки „Подвижниот замок на завивањето“.
Каи, која живее со партнерот и мачката, вели дека го изградила неортодоксниот подвижен дом бидејќи „киријата е премногу висока“ каде што живее.

„Јас живеам на северозападниот дел на Пацификот и секој што живее овде знае дека во последните неколку години со цената на инфлацијата сè оди кон небото“, се пожали таа.

„Отсекогаш мислев дека изградбата на нешто како ова ќе ми овозможи да обезбедам дом без разлика каде сум“, додаде Канук.

Непотребно е да се каже дека Каи ги вложила своите пари во нејзината куќа, правејќи сè супер минималистички. Внатре во домот има количина на удобности, што е импресивно со оглед на ентериерот во стилот на „Bento Box“.

 

 

Најдобрите моменти вклучуваат кауч во форма на „ге“ што се отвора во кревет за гости, шпорет на дрва што може да се загрее до 86 степени и кујна опремена со сè, од фрижидер до целосно опремена остава.
„Сакам да готвам азиска храна, така што имам многу соја сос, масло од сусам, мирин, срирача, секакви работи“, објасни Каи, која јаде зеленчук одгледан од нејзината градина во текот на летото.

Бањата е прилично спартанска, со два тоалети за компостирање, еден за луѓе, а другиот за нејзиниот пријател Бади мачката. Најдобро од сè, камионот е целосно оперативен, дозволувајќи ѝ на Каи буквално да „се пресели“ кога сака да живее на друго место.

Се разбира, живеењето во камион не е без тешкотии. Тешкотиите вклучуваат постојано да се цепат дрва за шпоретот и да се  тушира ​​надвор кога е толку студено што и цревото за туширање и шампонот и се замрзнати.

 

 

Сепак, Каи верува дека главоболките вредат бидејќи сака да „направи нешто кул“.

Се чинеше дека поголемиот дел од коментарот на „TikTok“ се согласува со нејзината проценка.

„Сакам кога луѓето прават што сакаат и живеат во нивната креативност“, истакна еден фан.

Друг напиша: „Си направила одлична работа девојко, горда сум на тебе“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *