Климатските активисти одржаа полугол протест пред Сенатот во Рим

Двајца климатски активисти од групата „Последна генерација“ одржаа топлес протест и се прекрија во кал во вторникот, пред зградата на Сенатот во Рим.

На снимката се гледа како демонстрантите се соблекуваат полуголи и истураат кал по нивните тела пред зградата на владата додека извикуваат слогани против климатската криза. Забележани се полициски службеници како се обидуваат да ги одведат активистите откако ги прикриле.

Според извештаите на медиумите, калта била врска со минатонеделните смртоносни поплави во Емилија Ромања кои ја опустошија провинцијата, а за кои многу активисти тврдеа дека се резултат на климатските промени.

„Владата мора да преземе одговорност“, побараа активистите, кои беа блокирани од органите на редот и се пред седиштето на Сенатот.

Две девојки се соблекоа и истурија кал пред портите на Сенатот. Другите демонстранти ги испразнија противпожарните апарати на ѕидот на Палацо Мадама, исто така, покривајќи ги ѕидовите.

Органите на редот веднаш интервенираа и блокираа десетина лица кои беа спроведени во касарната за да бидат идентификувани и казнети.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *