Кочани за пример: Наставата во училиштата во Кочани ќе почнува со државната химна, како и седниците на Советот

Наставата на почетокот на секоја работна недела во основните и средните училишта во Кочани ќе започнува со нашата химна.
Ова беше предложено и едногласно усвоено на последната седница на Советот на Општина Кочани. Од училиштата ја поздравуваат ваквата одлука.

„Ова е една позитивна одлука на советот на Општина Кочани. Ние како училиште сме подготвени веќе од понеделник таа одлука да ја испочитуваме. Имаме и јарбол на кој ќе можеме подгинеме македонското знаме. Со ваквиот чин ќе го задржиме она државното кај нашите деца и ќе знаат да ја почитуваат и химната и знамето на нашата држава.“ – вели Андов.

Исто така химната ќе се воведе и на почетокот на седниците на Советот во Кочани. „На ваков начин се дига свеста кај граѓаните од најмали нозе“, вели советникот Венко Крстевски.

Со интонирање на химната на почетокот на секој месец наставниот процес го започнува и училиштетото „Свети Климент Охридски“ во село Облешево.

 • Филип напиша:

  Браво! Ова е за поздравување. Со оваа одлука, веќе нема ни потреба од нови учебници за учениците.
  Затоа што, xимната е најбитна за секој ученик, а не дали ги има сите учебници во чантата.

  • Александар напиша:

   Точно. А што е уште потрагично,оваа реакција ќе поттикне да во општините каде што преовладува албанско или турско население ќе се изведува химната на овие две држави, а нашите инспекторати нема да направат ништо околу тоа, бидејќи постои Закон за тоа прашање и на крај уште толку ќе ја поделиме Македонијава, ама НЕ БЕ, НЕ СЕ МИСЛИ ДОЛГОРОЧНО НА ПОСЛЕДИЦИ!
   Затоа ликови како Касами ќе бараат и промена на химна и знаме. АМА НЕ, НЕКА СЕ ПЕЕ ХИМНАТА во КОЧАНИ причинско последица на тоа: НЕКА СЕ ОТВАРА МУЗЕЈ НА УЧК во КУМАНОВО. НЕКА ИМА БОРБИ каде да се ПОСТАВИ КРСТ а каде некоја соба ДА СЕ ПРЕТВОРИ ВО МИНАРЕ итн.

   • Жарко Г. напиша:

    А, нема да биди подобро на тие ликови како тој Касами и на него слични лигуши, еднаш за секогаш да му се затворат муцките и да не јадат многу гомна?!
    Ако не им се бендисува овде во Македонија нека си одат во „нивните“ Албании, Косовишта, Швајцарии и таму нека си паеат нивни химни и таму да си пафкаат со знаменца.
    ОЕМ = ОВА Е МАКЕДОНИЈА…ЈАСНО???!!!

 • dimce напиша:

  Deka ne e losa ideata na decata psihicki da deluva himnata {ako ne im ja pee Tamara} za nivnoto custvo na drzavnost i nacionalno bitie e o.k.,no tuka se komentarite na Filip i Aleksandar koi vo globala drzat mesto.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *