„Кога луѓето престанаа да се дотеруваат? Познатите личности забегаа со нивната „лежерна“ мода која им прави на обичните да се чувствуваат полошо за себе“

Познатата гуру на животниот стил, 37-годишната Ана Беј, која „им помага на жените да се подобрат за да можат да го живеат својот најдобар живот“ ги критикува познатите дека забегаа со „лежерните стилови“.

 

Таа ги критикува луѓето што се „облекуваат толку лошо“ деновиве и ја критикуваше „нормата“ на носење секојдневна облека во јавност.

„Она што е тажно во 2023 година е што отиде толку далеку што се чувствувам како секој во одреден момент да видел некој како пазари нармирници буквално само облечен во пижами“, рече таа.

Ана рече дека трендот на носење дуксери, хеланки и опрема за вежбање кога се надвор и наоколу може да биде „невешт“ и рече дека виновни се познатите личности кои носат маици и фармерки.

„Не разбирам како невешт модата стана кул?“

 

Обвинувајќи ги славните за порастот на удобните и лежерни облеки, Ана рече дека бидејќи поп-културата има „значително влијание врз модните трендови“, кога познатите луѓе се фатени како облекуваат таква облека, тоа ја инспирира и пошироката јавност да го стори истото.

„Многу луѓе ги гледаат овие слики и гледаат што носат познатите личности кога одат во Старбакс да купат кафе – буквално облечени во спортски панталони и глупава маичка“, рече таа.

Ана, исто така, кажа зошто мисли дека е важно луѓето да вложат малку труд во тоа што го носат.

Таа рече: „Што се случува кога целосно ќе се запоставите себеси, кога ќе облечете нешто што всушност ве тера да се чувствувате уште полошо за себе? Пар меки панталони се удобни, но дали навистина ви даваат енергија и ве прават да се чувствувате убаво, да се чувствувате моќно, да се чувствувате самоуверено?“

Ана додаде дека ако одговорот е да, тогаш „добро е за тебе“, но таа мисли дека мнозинството всушност не се чувствува така.

„Јас лично мислам дека многу луѓе се прават невешт избор на фустани затоа што всушност само се занемаруваат себеси“, рече таа.

 

И обожавателите на Ана брзо се согласија со неа, велејќи дека често се чувствуваат „претерано дотерани“ бидејќи тоа станало помалку популарен начин за стилизирање.

Едно лице рече: „Понекогаш ме критикуваат затоа што понекогаш сум премногу дотерана„.

„Јас лично мислам дека е важно да изгледам најдобро кога ќе одберам да ја напуштам мојата куќа, исто така, не им кажувам на другите како треба да се облекуваат. Сметам дека повеќето од моите пријатели мислат како мене“.

Додека друг рече: „Секогаш ме критикуваат дека сум премногу дотерана. Имам 22 години, но сакам да се дотерувам“.

Трет напиша: „100 отсто место за Ана. Присуствував на конференција пред неколку недели и повеќето од говорниците носеа спортски панталони и маици (ова се автори, извршни директори и лидери во индустријата) не можев да верувам“.

„Стана толку прифатливо да не изгледате претставително дури и кога треба да зборувате пред луѓе бидејќи „треба да се чувствуваме поудобно или да изразиме кои сме“, што мислам дека е само изговор“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *