Кога оперскиот пејач Благој Нацоски ќе ја запее химната, душата да ти затрепери

Благој Нацоски е роден во Скопје, во семејство на музичар. Уште од најрана возраст, тој покажувал особен талент и афинитети кон музиката. Пеењето започнал да го изучува со својата мајка Лидија Нацоска, а потоа се запишал во МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во класата на професорката Марија Николовска. По завршувањето на средното образование, Нацоски заминал за Рим, каде својот глас го школувал со светски познатите уметници и педагози Мирела Паруто и Антонио Боаје. Во 2003 година дипломирал на Конзерваториумот „Личинио Рефиче“ во Фрозиноне, Италија. Својата вокална техника ја усовршувал со Ана Ванди во Рим, потоа со специјалистот за Росиниевиот тенорски репертоар, Раул Хименез во Барселона и со Силвија Боса, во Фиренца.

  • Dimche напиша:

    Pa normalno covek koj si ja saka Makedonija i ne e kesiran odpoveke za da go zaboravi tekstot vaka ke ja pee himnata na MAKEDONIJA.BRAVO

  • Oliver Kjurkata напиша:

    Auuu kako seram proliv posle grav jako !!!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *