Кој беше „виновникот“ за победата на „Реал Мадрид“ над „Манчестер Сити“: Антонио Рудигер му кажа на Андриј Лунин каде да се упати пред да го одбрани најважниот пенал во победата во Лигата на шампионите

Се чини дека Антонио Рудигер му кажа на Андриј Лунин на кој начин Матео Ковачиќ ќе го шутне својот пенал пред голманот, за да направи витална одбрана за да му помогне на „Реал Мадрид“ да го победи „Манчестер Сити“ во средата навечер.

Снимката покажува како Рудигер избезумено покажува на левата страна – десната страна на голманот – во моментите пред неговиот поранешен соиграч од „Челзи“ да го изведе ударот од место. Лунин се втурна десно за да го спречи шутот на Ковачиќ.

По херојството на Лунин, Лука Модриќ можеше да се види како го удира Рудигер, кој лудо прослави пред да се засили за да го постигне одлучувачкиот удар од точка неколку минути подоцна. „Манчестер Сити“ водеше во престрелката откако Модриќ го даде неговиот пенал одбранет од Едерсон, само за Бернардо Силва да промаши со страшен напор директно во рацете на Лунин.
По натпреварот, изобилуваа шпекулации за тоа дали заменикот голман на „Реал Мадрид“ – Кепа Аризабалага – исто така ја одиграл својата улога со тоа што го предупреди Лунин дека Силва ќе го упати неговиот удар директно по средината.

Гледачите пронајдоа снимка на која Кепа е соборен со речиси идентичен пенал од Силва за време на неговите денови во „Челзи“.
На тој ден – финалето на Карабао Купот 2019 година – голманот нурнал надесно додека Силва ноншалантно го упатил својот удар во мрежата. Овој пат, сепак, Лунин застанал додека Силва се обидел да го направи истиот трик – неколку минути откако двајцата голмани беа видени длабоко во разговор.

Тимот на Карло Анчелоти сега ќе се соочи со „Баерн Минхен“, откако германскиот гигант го совлада Арсенал со вкупни 3-2.