Која е причината за успехот на Том Круз во големиот Холивуд? И покрај тешкото детство и макотрпните денови, една жена била неговата водилка за успех!

Кога ќе ги погледнете ѕвездите кои сјаат на црвениот тепих, понекогаш ви се чини дека лесно го постигнале својот успех. Сепак, тоа не важи за Том Круз. Работел секаде каде што можел од 11-годишна возраст за да им помогне на својата мајка и трите сестри. А подоцна, како познат актер, гордо ја носеше мајка си на филмски премиери и се грижеше за неа со децении. На крајот на краиштата, таа беше онаа која прва го виде неговиот талент, го турна кон актерството и беше вистинска поддршка во животот на Том.

 

 

Детството на Том Круз не било ниту едноставно, ниту мирно. Експлозивен татко, сиромаштија, постојано селење и менување на 15 училишта – сите овие работи доведоа до тоа Том само да се изгуби себеси во животот. Овие измешани чувства го турнале кон спортот, кој се чинеше дека е единственото бегство од неговите проблеми. Том бил опседнат со постигнување успех како хокеј играч, но повредата на коленото му ги уништила плановите.

 

Тогаш мајка му го охрабрила да почне да игра во училишни претстави

Том ја добил една од главните улоги во таа претстава и по изведбата сфатил дека тоа е она што сака да го прави до крајот на својот живот.

„После шоуто, Том дојде дома и рече дека сака да разговара со мојот сопруг и јас. Тој побара десет години за да му даде шанса на шоу-бизнисот. И двајцата се согласивме со цело срце, бидејќи и двајцата чувствувавме дека тоа е талент и тој треба да го истражи затоа што беше толку воодушевен од тоа. Така, за да биде актер, му дадовме благослов – а останатото е историја“.

 

Се разбира, оваа претстава беше голем настан за Том, но имаше нешто друго што тој го доби од неговата мајка. Тоа беше неверојатна љубов кон напорната работа. Родителите на Том се развеле кога тој имал само 11 години, а Мери Ли го запознала својот нов сопруг само неколку години подоцна. Така, за сето тоа време, тинејџерот работел на секакви места за да им помогне на својата мајка и трите сестри.

 

Самата Мери Ли имала 3 работни места, но се разболела. Но, таа никогаш не се пожалила и продолжи да работи напорно. Том се восхитувал на нејзината сила и често се сеќавал на тоа, дури и откако пораснал.

 

 

Кога Том не работел и не се занимавал со спорт, целото свое време го посветувал на својата мајка.

„Секоја вечер доаѓав дома се одморав, седев во семејната соба, а Том ми ги масираше стапалата половина час“.
На 18-годишна возраст, Том отиде да го освои Холивуд и стана една од најпознатите филмски ѕвезди. Но, славата не го промени неговиот став кон семејството и неговата мајка. Честопати ја носеше на филмски премиери и зборуваше за неа со топлина.

Актерот остана близок не само со мајка си, туку и со сестрите и внуците, кои често престојуваа кај него. Мери Ли сакаше да го гледа нејзиниот син како ги открива своите таленти на светот. Таа изјавила: „Не можам да го опишам чувството што го гледам таму“.

Мери Ли почина во 2017 година, а оваа загуба длабоко го погоди Том. Мери Ли беше изворот на неговата сила цел живот и благодарение на неа актерот стана вистинска ѕвезда.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.