Колекционерка сакала да види дали кучешката скулптура од 42.000 долари е балон, па дознала на потешкиот начин дека не е (видео)

Скулптура на куче со балон од сина порцеланска едиција од 42.000 долари на светски познатиот уметник Џеф Кунс е скршена од колекционерка на уметнички дела во центарот на Мајами.

Сјајната, електрично сина скулптура беше изложена на штандот на Bel-Air Fine Art за време на саемот за современа уметност Art Wynwood во четвртокот. Снимката ја покажува вознемиреноста на уметничките ентузијасти кои не можеа да ги оттргнат очите од скапата несреќа.

 

 

Стивен Гамсон, уметник и колекционер на уметнички дела од Винвуд, ги снимил последиците од инцидентот кажувајќи за Мајами Хералд дека уништеното парче се покажало како најпопуларна атракција.

„Кога оваа работа падна на земја, беше како сообраќајна несреќа да привлече огромна толпа на автопатот“, рече Гамсон.

Гледачите се загледаа во искршените парчиња порцелан фрлени низ подот на уметничкиот простор во Мајами во видеото.

Некои се слушаат како велат „ова е возбудливо“, додека други беа видени како го прескокнуваат уништеното уметничко дело во обид да избегнат да го згазнат.

Еден случаен минувач се појавил емотивен на местото на скршената скулптура, додека една жена забележала: „Гледате сега тоа е новата уметничка инсталација, сè е уметност“.

„Тоа е најпопуларниот штанд на целиот саем“, се слуша како Гамсон ѝ вели на жената надвор од камерата додека продолжува да се движи низ сцената.

 

Персоналот на изложбата беше виден како бара од луѓето „да се повлечат“ од делото додека еден случаен минувач се понуди да купи дел од скршениот предмет коментирајќи „ако сакате да ја продадете опашката“.

Кунс, американски уметник, е познат по неговите референци од поп-културата и прикажувањето на секојдневни предмети, едно од неговите најскапи продадени уметнички дела – неговата скулптура „Зајак“ – за 91,1 милиони долари.

 

Гамсон, обожавател на Кунс, се шетал низ Арт Винвуд со пријател кога ја забележал скулптурата на кучето.  Уметничкиот ентузијаст рече дека му ја посочил скулптурата на пријател кога видел како постара жена ја допира скулптурата, соборувајќи ја од пиедесталот и гласно се распарчува. Гамсон рече дека верува дека жената била љубопитна да види дали е вистински балон, учејќи на потешкиот начин, дека не е.

Бенедикт Калух, уметнички советник во Bel-Air Fine Art, изјави за Miami Herald дека скапото уметничко дело е покриено со осигурување.

Жената беше колекционер на уметнички дела која не сакаше да го скрши делото, рече Калух за тешкото искушение: „Тоа беше настан! Сите дојдоа да видат што се случило. Тоа беше како кога уметничките дела на Бенкси беа распарчени“.

Гамсон му пришол на Калух и му понудил да ги купи скршените парчиња.

„Јас наоѓам вредност во него дури и кога е скршен“, рече Гамсон. „За мене тоа е приказната. Тоа ја прави уметноста уште поинтересна’.

Реков: „За 15 милиони долари? Да!“, се пошегува Калух, нудејќи му да му продаде парче што е недопрено наместо тоа.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.