Колешка на трансродовиот пливач Лиа Томас бара извинување од него затоа што била „принудена да се соблекува пред него 18 пати неделно“ откако тој ја загуби правната битка да се натпреварува на Олимпијадата во женски тим

Пола Сканлан, поранешна колешка на Лиа Томас, е среќна што Томас нема да се натпреварува на Олимписките игри. Таа, исто така, сака извинување што била „принудена да се соблекува“ со Томас „18 пати неделно“. Скенлан напиша на Твитер: „Добро, но дали некој ќе се извини што нè принуди да се соблекуваме со него 18 пати неделно?“.

 

Томас, кој се најде на насловните страници во март 2022 година како првиот транс-спортист што ја освоил титулата во пливање на колеџот NCAA за жени, се соочи со новите правила од World Aquatics (WA). Овие правила им забрануваа на секој кој поминал низ „кој било дел од машкиот пубертет“ да се натпреварува во женска категорија и создадоа „отворена“ категорија за трансродови спортисти. Томас ги оспори правилата, нарекувајќи ги неправедни, но Судот за спортска арбитража го отфрли неговиот случај поради технички причини, ставајќи крај на неговите олимписки надежи.

 

Томас ја нарече одлуката „длабоко разочарувачка“ и тврди дека сеопфатните забрани за транс жени се дискриминаторски. Претседателката на GLAAD, Сара Кејт Елис, го поддржа Томас, велејќи дека транс жените треба да имаат шанса да се натпреваруваат во нивниот спорт.

 

Сканлан, кој пливаше со Томас на Универзитетот во Пенсилванија, ја ретвитна приказната за тоа дека Томас не можел да се натпреварува и побара извинување затоа што била „принудена да се соблече“ пред Томас. Скенлан претходно зборуваше против транс спортистите во женскиот спорт, споделувајќи ја нејзината непријатност и траума од минатите искуства.

 

 

 

Томас предизвика контроверзии откако се префрли во женскиот тим во 2021 година, поставувајќи рекорди и победнички настани. Томас го бранеше неговото место, велејќи: „Јас сум жена, исто како и сите други во тимот“.

Сепак, критичарите не се согласија со Томас да се натпреварува како жена.

Сканлан верува дека е важно да се разговара за ова прашање бидејќи тоа ќе влијае на идните спортови. „Ако дури и една девојка е обесхрабрена да се натпреварува во спортови поради ова, ние не успеавме“, рече таа. „Толку е важно на девојките да им се дадат истите можности“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *