Колку често навистина треба да мастурбирате? Експертите ја откриваат оптималната бројка и за мажите и за жените, а резултатите може да ве изненадат!

Мастурбацијата е сè уште табу тема – така што може да биде незгодно да се утврди дали го правите тоа премногу или премалку.

Во последниве години, постоеше идеја дека пристапот до порнографија доведе до премногу мастурбација, предизвикувајќи бран сексуални проблеми и искривени погледи на сексот.

Но,  една студија минатата недела сугерираше дека воздржувањето од задоволство е исто така лошо – и може да го зголеми ризикот од анксиозност, депресија и еректилна дисфункција.

 

 

Жени – барем еднаш неделно (и размислете за мастурбирање за време на вашиот менструален циклус за ублажување на болката)

Д-р Питер Канарис, сексуален терапевт од Лонг Ајленд, им препорачува на жените да имаат за цел да мастурбираат или да имаат секс барем еднаш неделно.

„Би рекол дека ако некое лице е склоно и способно да биде активно неделно, тоа е корисно, без разлика дали тоа е преку мастурбација или преку вклучување со партнер“, вели тој.

Д-р Ивон Фулбрајт, експерт за секс, изјави за дека жените треба често да мастурбираат околу нивниот менструален циклус за ублажување на болката.

„Со справување со предменструален синдром (ПМС) и менструални проблеми како болка, човек би сакал да се задоволува повеќе од еднаш месечно“, вели таа.

„ПМС често започнува пет дена пред да започне крварењето и исчезнува во рок од четири дена од почетокот. Значи, би можело да биде корисно да се мастурбира во секој од тие денови“.

Мастурбирањето го зголемува протокот на крв во карличната област, што помага да се ублажи болката. Методот може да се користи и за олеснување на други заболувања како болки во грбот, рече таа.

Студија од 2020 година од Универзитетскиот колеџ во Лондон сугерираше дека мастурбирањето еднаш неделно во 40-тите може да помогне да се одложи менопаузата.

Истражувачите следеле 2.936 жени на возраст од 45 години во текот на една деценија и откриле дека оние кои се занимавале со сексуална активност барем еднаш неделно имале 28 отсто помали шанси да влезат во менопауза до крајот на студијата во споредба со жените кои мастурбирале помалку од еднаш месечно.

Научниците кои стојат зад студијата сугерираат дека кога жените немаат секс или мастурбираат, телото „избира“ да не инвестира во овулација, предизвикувајќи менопауза.

Д-р Рена Малик, директорка за женска карлична медицина и реконструктивна хирургија на Универзитетот во Мериленд, изјави дека е важно жените да изберат фреквенција на мастурбација што им одговара.

„Не постои правилна или погрешна количина“, рече таа. „Ако мастурбирате, се додека тоа не ви пречи во секојдневниот живот и не поминувате време со партнерот или пријателите, тогаш е во ред“.

Таа рече дека по менопаузата жените треба „апсолутно, 100 проценти“ да продолжат да мастурбираат за да ги искористат физичките придобивки.

 

 

Мажи – 21 ПАТ месечно е одлично

 

Според д-р Канарис, совршената бројка за мажите е околу 21 пати месечно или пет пати неделно. Тој рече дека долната граница треба да биде околу седум пати месечно.

Д-р Канарис наведе студија од 2016 година на 32.000 мажи, која покажала дека честото мастурбирање го намалува ризикот од рак на простата.

Тој ги охрабрил постарите мажи повеќе да мастурбираат бидејќи податоците покажуваат дека тие имаат тенденција да се задоволуваат многу поретко од оние во 20-тите, 30-тите и 40-тите години.

„Добро е да се биде свесен за овие корелациски бројки“, рече тој. „Но, да се мисли дека не успевам затоа што не ја погодувам целта е погрешен начин на гледање на тоа. Ако некој чувствува дека еднаш неделно му е удобно“, тоа е сосема во ред. Не сакам луѓето да мислат дека ако не ги постигнат овие бројки, тогаш се во неволја“.

Студијата од 2016 година, спроведена од истражувачи од Универзитетот во Бостон, покажа дека оние кои ејакулирале повеќе – преку мастурбација или секс – имаат до една третина помала веројатност да добијат рак на простата.

Се смета дека овој чин помага да се исчистат супстанциите кои потенцијално предизвикуваат рак од простатата.

Сепак, д-р Канарис предупредува дека мажите не треба да станат компулсивни во однос на мастурбирањето и треба да одат со тоа како се чувствуваат.

„Сепак, би бил внимателен да создадам чувство на задолжителна мастурбација. Знаете, „јас мастурбирав само 16 пати овој месец и ова го загрозува моето здравје“, тоа би било погрешен начин да се погледне тоа.

Истражувањата исто така покажуваат дека кога луѓето мастурбираат, тоа предизвикува ослободување на наплив на хормони за добро чувство, одговорни за ублажување на анксиозноста, стресот и подигање на самодовербата.

Студиите, исто така, ја поврзуваат мастурбацијата со подолго траење за време на сексот, помагајќи им на мажите да се поврзат со своите партнерки.

Запрашан за тоа колку мастурбацијата е премногу за мажите, д-р Канарис рече дека нема конкретен број – но тој сугерираше дека мастурбирањето повеќе пати на ден е проблематично.

Тој рече дека некој може да каже дали премногу мастурбираат ако таа навика почне да им пречи во секојдневниот живот, вклучително одењето на работа и гледањето со семејството и пријателите.
Други ризици од премногу мастурбација вклучуваат повреда, што се случува кога луѓето почнуваат да применуваат поголема сила за да го добијат истото задоволство.

 

 

 

Дали порното е во ред? Наместо тоа, можеби ќе сакате да прочитате книга

 

Сите експерти велат дека порнографијата е во ред да се користи – но во умерени количини.

Д-р Иан Кернер, најпродаваниот автор и сексуален терапевт, изјави: „Јас сум за да имам врска со сопствената сексуалност. И ако порното биде она што ќе предизвика сексуална возбуда, тогаш немам проблем со тоа“.
Тој, сепак, додаде: „Предлагам етичко порно. Тоа чини нешто, но значи дека сите сакаат да бидат таму, дале согласност и да добијат плата“.

Д-р Малик предупреди дека порнографијата е „мешана вреќа“.

Таа рече дека користењето „од време на време“ е корисно за мастурбација и запознавање на вашата сексуалност.

Но, гледањето порно премногу редовно носи ризици бидејќи е „многу произведено“ и „не е одраз на тоа каков е вистинскиот секс“. Таа предупреди дека ова може да доведе до неисполнети очекувања и разочарувања во спалната соба.

Алтернативите на порнографијата вклучуваат фантазија – користење на вашиот мозок за да замислите сексуално возбудлива сцена како „пред да постои порното“ – и еротска литература, рече таа.

Луѓето би можеле да ги користат и своите партнери, вели таа, или секс играчки за да најдат други начини да се стимулираат.

 • Nekoj напиша:

  Site se grevovi spored Bog. Ovie naucnici se slepci sto vodat drugi slepci vo bezdna

 • Nekoj напиша:

  Site se grevovi spored Bog. Ovie naucnici se slepci sto vodat drugi slepci vo bezdna.

 • De.М. напиша:

  Слепите не можат да научат ништо ново.Затоа што не можат да видат ништо Но затоа има луѓе што веруваат а и тие не можат да научат ништо ново,затоа што се заслепени од самите верувања.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.