КОНЕЧНО е пронајден најопасниот криминалец во Америка, за кој се нудеше награда од 60.000 евра, откако во 2016 година ладнокрвно ја убил својата девојка

Поранешен маринец кој се сметаше за толку опасен, за кој беше понудена најголема награда доколку се најде, беше заробен во Ел Салвадор по шест години во бегство.

Маршалите во април 2021 година го додадоа 36-годишниот Рејмонд Р. Меклеод на нивната листа на 15 „Најбарани“ и понудија награда од 60.000 евра за информација што ќе доведе до негово апсење – двојно повеќе од вообичаената сума.

Тој бил баран за убиството на неговата нова девојка Кристал Мичел (30) во јуни 2016 година, во стан во кој престојувале додека биле на гости кај неговите пријатели во Сан Диего.

Била пронајдена задавена, откако посетиле бар и тој се скарал со друг маж, исто така поранешен маринец. Сите тројца биле исфрлени од барот. Меклеод и Мичел се вратиле во станот што го изнајмувале, а Мичел била пронајдена мртва следниот ден, со очигледни знаци на борба.

Меклеод, за кој инспекторите рекоа дека имал историја на насилство, заминал во бегство – патувајќи низ Мексико во Централна Америка.

Тој бил забележан во Гватемала во 2017 година, а во Белизе следната година.

Маршалите апелираа за помош, но предупредија дека се смета за „вооружен и опасен“ – и го опишаа како „страствен бодибилдер и тежок алкохоличар“.

Кога бил додаден на листата „Топ 15“, во 2021 година, маршалот Стив Стафорд од јужниот округ на Калифорнија рече дека никогаш нема да се откажат.
„Ако нешто, тоа ја поттикнува нашата одлучност. Нема да ниту еден камен непревртен додека не биде изведен пред лицето на правдата“.

Мајката на Мичел, поранешна детективка, Џозефин Венцел, се вратила од пензија за да помогне во откривањето на наводниот убиец на нејзината ќерка и им се заблагодари на Френки Санчез, началникот на регионалната оперативна група на американските маршали и на неговиот колега Франциско Барахас за нивната „одлична работа“.

„Имав верба и доверба во нив, и откако ја запознав Франциско Барахас, имав целосна доверба дека ќе дојде овој ден и тој ќе биде тој што ќе го фати“, вели мајката.

„Му реков: „Ти си мојот херој. Ние сме поврзани доживотно“.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.