Криминолог го открива тајниот едноставен трик што СЕКОЕ семејство треба да го користи за да се заштити од опасност

Дена Ев, по потекло од Чикаго, го откри едноставниот секојдневен трик што може да го заштити вашето семејство

Мајката на едното рече дека има „навистина толку многу придобивки“ од неговото користење.. И десетици други корисници на социјални медиуми брзо ја пофалија.

Скролајте надолу за видео

„Еве еден безбедносен совет до сите семејства. Имајте коден збор што можете да го вклучите во секојдневниот живот. Ова е нешто што го имав со моите родители додека растев. Ова е нешто што го користам во текот на целиот мој живот и ова е нешто што сè уште го користиме до ден-денес“.

„Сега, ова може да се користи во опасна ситуација или едноставно кога вашето дете сака да кажете „не“ во одредена ситуација. Еве неколку примери. Ако некој треба да го земе вашето дете од училиште, а не сте вие ​​или вашиот партнер, дајте му ја таа шифра на тој човек за вашето дете да знае дека таа личност има доверба кај мама и тато. И бидете сигурни дека тие знаат, така без разлика колку е веродостојна приказната, освен ако не го користат тој код збор, тогаш детето ќе знае дека не треба да оди со тој поединец“.

 

Мајката, која има диплома по криминологија и психологија, продолжи: „Да речеме дека детето е само дома и некој влегува во тој дом, или некој што го знаат дури и влегува во тој дом, а тие не се чувствуваат безбедно, може да им се јават на мама и тато и некако да го внесат тој код во разговорот, и тогаш родителот знае дека нешто не е во ред“.

„Ова ме спаси во многу ситуации со моите пријатели кога растев, особено кога сакав да испратам тајна порака до моите родители за моите пријатели да знаат дека тие биле тие што кажале за нешто „не може“ и не изгледа дека јас сум лошиот во ситуацијата. На пример, вашето дете има пријател и тој пријател бара да преспие. Така, вашето дете може да дојде кај вас и да го користи тој код збор во нормален разговор, за да знаете дека одговорот треба да биде не. Или да речеме дека вашето дете е на забава и работите почнуваат да излегуваат од контрола и повеќе не се чувствува безбедно. Тие би можеле да го земат телефонот и да ви се јават и во неврзан разговор, да ви го провлечат тој збор, а вие знаете дека ќе дојдете да ги земете“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *