Кристијано Роналдо „фрли бомба“ врз Манчестер Јунајтед и Ерик Тен Хаг: „Немам почит кон него бидејќи тој не ме почитува мене“

Кристијано Роналдо започна неверојатен напад на „Манчестер Јунајтед“ и менаџерот Ерик тен Хаг, кој изгледа сигурно ќе ја заврши  неговата кариерата на „Олд Трафорд“.

Роналдо ги обвини директорите на Јунајтед дека се обидуваат да го натераат да го напушти клубот, велејќи дека тој нема почит кон Холанѓанецот и се чувствува „изневерен“.

 

 

„Немам почит кон него затоа што тој не покажува почит кон мене“, изјави Роналдо.

„Некои луѓе не ме сакаат тука – не само тренерот туку и другите. Не само оваа година, туку и минатата година. Искрено, не треба да го кажам тоа. Но искрено, не ми е гајле. Луѓето треба да ја слушаат вистината. Да, се чувствувам изневерено“.

Роналдо го пропушти последниот натпревар на „Јунајтед“ пред Светското првенство поради болест во неделата, но Тен Хаг ќе биде блескав што коментарите на 37-годишниот фудбалер ќе ја засенат победата од 2-1 на Фулам и голот на Алехандро Гарначо при повреда.

Шефот на „Јунајтед“ мислеше дека ги решил несогласувањата со Роналдо откако играчот беше исфрлен и казнет затоа што минатиот месец одби да влезе како замена против „Тотенхем“, а потоа си замина пред да заврши натпреварот.

 

 

На петкратниот освојувач на „Златната топка“ му беше дозволено да се врати во тимот откако се извини, па дури беше и капитен на тимот со „Астон Вила“ минатата недела.

Сепак, испадот на Роналдо го прави речиси невозможно за него да остане на „Олд Трафорд“ и по јануарскиот преоден рок, оставајќи ги „Јунајтед“ и Тен Хег со мал избор освен да му најдат нов клуб.

Неговите соиграчи се вели дека се длабоко разочарани од неговите коментари во неделата навечер и гледаат на тоа како начин да го принудат неговото заминување од „Олд Трафорд“, што сега веруваат дека е неизбежно.

Во експлозивното интервју со неговиот пријател Пирс Морган на „TalkTV“, Роналдо исто така го критикуваше последниот напредок на клубот од неговото заминување во 2009 година.

 

Тој додаде: „Откако си замина Сер Алекс Фергусон не видов еволуција во клубот, напредокот беше нула.
Ништо не се смени. Не само базенот, џакузито, дури и теретаната. Навреме застанаа, што многу ме изненади.

Мислам дека навивачите треба да ја знаат вистината. Го сакам најдобро за клубот. Но, има некои работи во клубот кои не помагаат да се достигне врвното ниво како Сити, Ливерпул, па дури и сега Арсенал.
Роналдо го наведе назначувањето на Ралф Рангник за привремен менаџер минатата сезона како пример за проблемите на клубот.

„Никогаш не сум слушнал за него. Ако не си ни тренер, како ќе бидеш шеф на Манчестер Јунајтед?“

Јунајтед синоќа одби да коментира, но извори рекоа дека нема да дозволат интервјуто да одземе ништо од победата во „Фулам“.

  • Васе напиша:

    Подобро ќе му беше да се пензионира кога беше во ТОП форма! Сето ова што следи, е само агонија!!!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.