„Кучето што зборува“ стана вирално – дали кучињата се многу поинтелигентни од што мислиме?

Компанијата „Капер“ од Калифорнија покажува дека луѓето можеби не се единствениот интелигентен живот во домаќинството.

Виралните видеа кои го прикажуваат високиот коефициент на интелигенција на кучешкиот Ајнштајн собираат милиони прегледи на ТикТок.

„Би рекла дека Бакар е исклучително емотивно интелигентен“, рече Тиа Херел (52), логопатолог, за Џем Прес за нејзиниот 3-годишен црвена лисица Лабрадор ретривер.

 

Херел користи зголемена и алтернативна комуникација – автоматизиран метод кој не вклучува говор – за да комуницира со Бакар.

Слични високотехнолошки уреди честопати користат поединци со јазични или говорни проблеми, а можеби најпознатиот пример уредот на физичарот Стивен Хокинг.

Со притискање на различни копчиња на матичната плоча кучето може да изрази низа потреби и емоции, од глад до потреба од тоалет до општа анксиозност.

„Бакар започна со копчиња кога имаше 4 месеци и тоа навистина ѝ помогна со тренинзите за одење во тоалет“, рече Херел. „Таа го прифати тоа многу брзо и почна да ги користи копчињата првата недела“.

„Од тогаш, Бакар научи да ги користи копчињата за да бара различни играчки, да прашува каде се членовите на семејството, да бара задоволство, да каже како се чувствува, да каже некому дали е загрижена, да бара да се прошетаат, да прашува каде се нејзината човечка сестра Савана и повеќе“.

Херел често ги споделува талентите на своето куче што зборува.

Во еден симпатичен клип може да се види како постојано го притиска копчето „помош“. Вознемирена, Херел го прашува кучето што не е во ред, на што кучето притиска на копче на кое пишува „змија горе“.

Иако навидум е застрашувачка неволја, Херел открива дека Бакар всушност бара помош за да донесе играчка змија што ја оставила на вториот кат.

Гледачите беа вчудоневидени од нејзината способност да комуницира, а еден обожавател напиша: „Ова е неверојатно! Колку е паметно и убаво вашето куче“.

 

Херел рече дека успеала да види како ликот на нејзиното куче еволуира велејќи: „Беше навистина забавно и изненадувачки да се види како личноста на Бапер се менува со текот на времето.

„Кога беше помлада, зборуваше за своите играчки и играше многу време“, рече таа. „Сега таа зборува многу повеќе за своето семејство и за тоа како се чувствува. Таа е способна да ги идентификува сопствените емоции, а понекогаш и туѓите емоции“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *