Куќа на склопување! Архитекти измислија модул кој за неколку секунди се трансформира во куќичка

Архитектите Хуан Руиз и Амелија Тапија го смислија модулот IWI, кој за неколку секунди се трансформира во куќа од 9 м2. Кога ќе се отвори, може да се користи како канцеларија, работилница, гостинска соба или студио за јога.

 

Внатрешниот простор е обмислен до милиметар: задната компонента се состои од единица за полици што компактно ги сместува основните предмети, осветлувањето, приклучоците и прекинувачите. Предниот дел од модулот со влезот лесно се движи благодарение на тркалата. Архитектите го поставија првиот модул на терасата на една куќа во Кито, главниот град на Еквадор, со цел удобно да работат. И за време на викендите организираат диџеј забави.

 

Куќата е приклучена на водоводна и електрична мрежа. И кога треба да ослободите простор, модулот едноставно се преклопува. IWI беше произведен на CNC машини, што обезбедува не само леснотија на склопување, туку и способност да се реплицира во масовно производство.

 

 

  • Marjan Markovski напиша:

    Овие преку брзи кредити одат или преку лајкови?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.