Куќа направена од илјадници стаклени шишиња е на продажба во Аризона за 432.500 долари

Оригиналната куќа се продава во американската сојузна држава Аризона. Нејзиниот творец користел илјадници стаклени шишиња за време на изградбата, благодарение на што куќата сега е исполнета со необична светлина. За овој замок лоциран во пустина бараат 432,5 илјади долари. Куќата е изградена во 1968 година. Нејзиниот архитект и сопственик бил уметникот Тед Брајсон, кој бил импресиониран од технологијата на древните цивилизации, кои користеле отпадни материјали за изградба на грандиозни градби. Брајсон решил да си изгради поскромен дом, но и од она што обично се фрла – стаклени шишиња. Тој користел и природен камен, кој уметникот го собирал од пустината околу куќата. Севкупно, куќата има три спални соби и три бањи, трпезарија, канцеларија и читални. Одделно на локацијата има гостинска куќа, кујна и работилница каде што претходно работел креаторот на куќата.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *