„Купив 200 „Land Rover Defenders“ во 2015 година. Сега се надвор од продажба, па луѓе ми плаќаат и по 250.000 евра за да имаат еден“

Човек кој нарачал повеќе од 200 „Land Rover Defender“ пред моделот да излезе од продажба во 2015 година, сега ги продава за 248.000 евра по автомобил.

 

 

Човекот за кого станува збор е Чарлс Фосет, сопственикот и основач на „Twisted“ – компанија специјализирана за „Defenders“.
Возилата имаат помалку од 50 километри на часовникот, а сега се достапни само по два „Defenders“ во секоја од осумте бои.

 

 

 

Сите се засновани на оригиналните XS спецификации, кои беа највисоките спецификации на „Land Rover Defender“ во тоа време.

 

 

Фосет објасни: „Овие возила беа рачно избрани за нивните броеви на шасија и датуми на изработка. Сите тие беа регистрирани во 2016 година – откако производството престана – идентификувајќи ги меѓу последните надвор од линијата. Тие се посебни, и кога ги гледате сам по сам, секој од нив е единствен“.

 

Овие 16 „Twisted“ верзии се сосема различни од оригиналот.
Секој клиент може да избере помеѓу бензински или дизел мотор, но сите 16 добиваат надградена суспензија, сопирачки, тркала и гуми, плус модерно LED осветлување. Внатре има кожа, поголема звучна изолација и инфозабавен систем што го носи „Apple CarPlay“.

„Defenders“ почнуваат од 152.000 евра + ДДВ за дизелот и се искачуваат до 207.000 евра + ДДВ за помоќната бензинска верзија.

 

  • Deki напиша:

    Vekje znae deka zgreshil

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.