Леброн Џејмс е забележан во Саудиска Арабија само неколку недели откако се пошегува дека ќе игра таму поради гласините за двегодишен договор од 1 МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

Леброн Џејмс е забележан во Саудиска Арабија, само неколку недели откако светот се пошегува дека потенцијално ќе игра таму во иднина, поради гласините дека ќе добие понуда за договор од 1 милијарда долари од тамошниот кошаркарски тим.

 

 

38-годишната ѕвезда на Лејкерси сподели селфи направено од Бадер бин Фархан Алсауд – министерот за култура на Кралството – на својот профил на „Инстаграм” во четвртокот заедно со натпис: „Сакај го мојот брат!!! До следниот пат!”
Агентот на Џејмс, Маверик Картер и уште две лица беа вклучени во групната слика.

Причината зошто четирикратниот шампион во НБА беше во Ријад, главниот град на Саудиска Арабија, оваа недела е нејасна, иако онлајн гласини тврдат дека Џејмс бил поканет да присуствува на пријателски натпревар на „АЗМ” Академијата.

 

Снимката од Џејмс како излегува од зграда со неколку бизнисмени стана вирална на социјалните мрежи пред само неколку дена.

Сега веќе не изгледа сосема неизводливо Џејмс да игра во земјата на Блискиот Исток за огромна сума пари и да ја заврши неговата кариера во НБА.

Во јули, Џејмс сподели „GIF” од Форест Гамп како трча спринт, за да им покаже на навивачите колку брзо ќе замине во Саудиска Арабија ако добие неверојатна сума пари за да игра таму.
Килијан Мбапе – француска фудбалска суперѕвезда на „Пари Сен Џермен” – доби предлог од 776 милиони долари да игра за Ал-Хилал во текот на летото, но го одби за да продолжи да игра во Европа.
Ѕвездата на „Милвоки Бакс”, Џанис Антетокунмпо претходно откри дека би се преселил во Саудиска Арабија доколку добие понуда која се смета дека не може да ја одбие.

 

 

Но, тоа не ги спречи другите спортисти суперѕвезди да се преселат таму, а Нејмар, Кристијано Роналдо, Фил Микелсон и Дастин Џонсон, меѓу другите, сега живеат во земјата.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *