Лекарите конечно ја утврдија причината за смртта на кунг фу ѕвездата Брус Ли од пред 50 години. Како е возможно ваква „машина“ да почине од нешто толку БАНАЛНО?

Кунг Фу ѕвездата почина на 32-годишна возраст во летото 1973 година додека беше во Хонг Конг.

Аутопсијата во тоа време покажала дека Брус починал од оток на мозокот, за што лекарите го обвинија дека земал лекови против болки.

 

Неговото ненавремено заминување поттикна гласини дека можеби бил убиен од кинески гангстери, отруен од љубоморна љубовница или жртва на проклетство. Друга теорија беше дека тој починал од топлотен удар.

Сега, истражувачите ги разгледаа доказите за да донесат одлука дека Брус всушност најверојатно умрел од хипонатремија.

„Со други зборови, неспособноста на бубрегот да излачува вишок вода го убила Брус Ли“, напиша тимот на експерти во „Clinical Kidney Journal“.
Хипонатремија значи дека нивото на натриум во крвта – што му е потребно на вашето тело за рамнотежа на течности – е ненормално ниско.

 

Нерамнотежата предизвикува отекување на клетките во телото, вклучувајќи ги и оние во мозокот.

Студијата тврди дека Брус имал повеќе фактори на ризик за хипонатремија, вклучително и дека пиел големи количини течност, користел канабис, што ја зголемува жедта, како и други фактори кои ја намалуваат способноста на бубрезите, како што се употребата на лекови на рецепт и алкохол.

Неговата сопруга Линда откри дека Брус имал диета базирана на течност со сок од морков и јаболко во пресрет на неговата смрт.

 

А Метју Поли – кој ја напиша биографијата „Брус Ли, Живот во 2018 година“ – се однесува на постојаното внесување вода вечерта на неговата смрт.

Студијата заклучи: „Ние претпоставуваме дека Брус Ли умрел од специфична форма на бубрежна дисфункција: неможност да се излачува доволно вода за да се одржи хомеостазата на водата, што е главно тубуларна функција“.

„Ова може да доведе до хипонатремија, церебрален едем (оток на мозокот) и смрт во рок од неколку часа ако вишокот на внес на вода не се совпадне со излачувањето на вода во урината, што е во согласност со временската рамка на смртта на Ли“.

Истражувачите напишаа дека фактот дека пиењето вода е забележано кога тоа е „толку вообичаена активност“ значи дека веројатно било „забележително повисоко“ од останатите, на денот кога умрел.

Исто така употребата на канабис може да ја зголеми жедта и г-дин Поли во својата книга се осврнува на повторената употреба на супстанцијата на 20 јули 1973 година – денот кога умрел Брус. Истражувачите сугерираат дека ова можеби го натерало Брус да пие уште повеќе вода.

„Иронично, Ли го прослави цитатот „Биди вода мој пријателе“, но се чини дека вишокот вода на крајот го уби“, напишаа тие.

Смртта на Брус дојде само неколку недели пред објавувањето на „Enter The Dragon“ – првиот голем филм за кунг фу вештината.

Брус беше прикажан во филмот на Квентин Тарантино од 2019 година „Си беше еднаш во Холивуд“, а го играше Мајк Мох. Минатата година, неговата ќерка остро го критикуваше ликот на нејзиниот покоен татко на Тарантино, велејќи дека тоа ја потсетува на тоа како „белиот Холивуд“ се однесувал кон него.

 

Во отвореното писмо објавено од „Холивуд репортер“ во јули 2021 година, Шенон (52) сосема јасно ги кажа своите чувства, пишувајќи дека „навистина е уморна од бели мажи во Холивуд кои се обидуваат да ми кажат кој е Брус Ли“.

„Зошто Квентин Тарантино зборува како да го познава Брус Ли и да го мрази? Изгледа чудно со оглед на тоа дека никогаш не го запознал Брус Ли, нели?“, вели Шенон.

„Уморна сум од бели мажи во Холивуд кои погрешно ја мешаат неговата самодоверба, страст и умешност за вообразеност и затоа сметаат дека е неопходно да го маргинализираат него и неговите придонеси“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.