„Леле не требаше да го кажеш тоа бе брат“ – На државниот секретар на САД малку му се снеарни од изјавата на Бајден

На снимката се гледа дека на американскиот државен секретар Антони Блинкен му се стемни пред очите.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во средата дека сè уште верува оти кинескиот претседател Си Џинпинг е диктатор, иако двајцата лидери постигнаа напредок во нивните односи за време на состанокот надвор од Сан Франциско.

„Па, погледнете, тој е диктатор во смисла дека тој е човек кој раководи со земја која е комунистичка земја која се заснова на форма на владеење тотално поинаква од нашата“, изјави Бајден.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *