Леопардот сакаше да си ќари лесна вечера, но 50 бабуни не изгледаат лесни за соборување…

Обидот на леопард да фати лесен оброк имаше неочекуван пресврт, откако група од 50 бабуни се здружија и гo соборија.

 

Снимката од борбата собра над милион прегледи на интернет, додека љубителите на дивиот свет ги пофалија малите примати за нивната храброст.

 

„Во тој момент сфатив дека сум сведок на нешто извонредно“, изјави сметководителот Рики да Фонсека (30) за „Latest Sightings” за неверојатниот момент, кој го снимил додека бил на сафари во јужноафриканскиот национален парк Кругер.
Групата, наводно, се повлекла на југот на излетничкото место во Цокване, каде што посетителите обично застануваат на утрински бранч или доцна попладневни закуски.
Тие биле во „лов на лавови” што ги забележале порано, но местото им подготвило нешто уште поспецијално.

„Се повлековме на страна, изненадени кога видовме машки леопард како лежерно се шета на страната на патот“, се присети брокерот. „Додека се препозиционирав за подобар агол, тогаш забележав група бабуни како одат на патот напред. Беше возбудливо!“

 

 

Со оглед на тоа што групата броела околу 50 членови, Фонсека првично мислел дека нема шанси големата мачка да направи потег, но потоа „љубопитноста на предаторот изгледало дека го совладала“.
Тој продолжи: „Одеднаш, со излив на брзина, леопардот излета од тревата во обид да фати еден од бабуните без стража“.

 

 

Потоа, останатото е навистина неочекувана пресвртница.

Статусот на леопардот е нејасен, меѓутоа, Фонсека тврди дека сигурно има неколку „модринки и исеченици“ и дека неговото „его било повредено повеќе од неговото тело“.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • Robert напиша:

    Taka i nie možeme da gi rešime Bugarite, hehe, mala šala

  • Здраво љубави поздрав од Зоки напиша:

    Поука за Македонците дека во слога та е силата на една заедница, односно еден народ ако сака да се одбрани од душманот.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *