Летечки автомобили ја започнуваат својата ера во Кина: Прототипот „Xpeng X2” успешно прелета преку река

„Car News China” извести за тестирање на прототип на летечки автомобил „Xpeng X2”, кој прелета преку реката Ксијанг (град Чангша, провинција Хунан). Овој прогресивен апарат се издигна од левиот брег на реката и безбедно слета на плоштадот Жутоу. За четири минути лет, прототипот поминал растојание од еден и пол километар.

 

 

„Xpeng X2” е летечки автомобил со две седишта, специјално дизајниран за превоз на патници. Овој автомобил може да прими две лица со тежина до 80 килограми. Покрај тоа, „Xpeng X2” може да остане во воздух до 25 минути, обезбедувајќи им на своите патници уникатно искуство на летање со големи брзини.

 

„Xpeng”, кој го развива овој иновативен проект, е оптимист за иднината. Според информациите добиени од официјални извори, сериската верзија се очекува на пазарот веќе во 2025 година. Тоа значи дека во наредните години летечките автомобили ќе станат достапни за секого, а ќе се отвори и можноста за брзо патување во три димензии.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *