Лионел Меси ја предводи потесната листа за Златната топка за 2023 година заедно со голем број ѕвезди од Премиер лигата… но нема место за Кристијано Роналдо на списокот

Номинациите за овогодинешната награда „Златна топка“ се откриени, а во потесниот круг се вклучени неколку ѕвезди од Премиер лигата.

 

 

 

Како Ерлинг Халанд , Килијан Мбапе и Лионел Меси се најдоа на списокот за престижната награда – која минатата година ја освои францускиот напаѓач Карим Бензема?

Ѕвездата на „Интер Мајами“, Меси, го направи своето прво враќање во номинациите по изненадувачкиот пропуст од потесниот круг од 30 играчи за наградата во 2022 година. Сепак, овој пат, Меси е избран меѓу светската елита за трофејот и ќе се обиде да ја одбрани конкуренцијата за да ја освои својата осма Златна топка.

 

 

 

 

Многумина шпекулираа дека Меси, откако ја запечати титулата во Лига 1 со „ПСЖ“ и титулата на Светското првенство со Аргентина во декември, ќе го освои трофејот за 2023 година.
Сепак, тој ќе направи напори да го победи талисманот на „Манчестер Сити“, Халанд до титулата, откако норвешкиот напаѓач уживаше во сјајна деби сезона во Англија.

Халанд имаше шест негови соиграчи од Сити да го придружуваат на потесниот круг за Златната топка – Кевин де Бруин, Родри, Рубен Диас , Јулијан Алварез, Јошко Гвардиол и Бернардо Силва исто така беа наградени за нивните напори. Само тројца англиски репрезентативци – Хари Кејн , Букајо Сака и Џуд Белингем – влегоа во потесниот избор по импресивните прикажувања во текот на 2023 година.

Имено, немаше простор за петкратниот освојувач на Златната топка, Кристијано Роналдо – кој пропушти да влезе во потесниот круг за прв пат од 2003 година. Португалската ѕвезда стави крај на своето време во европскиот фудбал во декември и ја помина целата календарска година со саудискиот тим Ал-Наср.

Добитникот на наградата ќе биде крунисан на 30 октомври.

На друго место, во средата попладне беа откриени и номинираните за Златната топка за жени, трофејот Јакин (најдобар голман) и трофејот Копа (најдобар играч до 21 година).

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *