„Љубовницата на мојот сопруг се појави пред мојата врата со нивното бебе, ги исфрлив на улица. Свекрва ми вели дека сум бесчувствителна“

Мојот сопруг (40) и јас (41) сме заедно 10 години и ги сметам за многу среќни години, но очигледно не за него, бидејќи имапе афера. Изработувам мебел и заработувам околу 1 милион евра годишно. Мојот сопруг е учител. Се подразбира дека јас обезбедувам работи за дома. Не прашувам што прави со платата. Меѓутоа, живееме многу под нашите можности затоа што и двајцата сме минималисти, но имаме голема куќа, убави автомобили и многу уметност. Сепак, се е мое.

 

Очигледно тој ја запознал својата 25-годишна љубовница и ја излажал дека бидејќи сме легално во брак тој поседува половина од мојата компанија и се друго што поседувам. Кога остана бремена, тој почна да ја троши платата на неа (не бев вознемирена затоа што не знаев што прави со неговите пари).

Сега тој е во Дубаи на одмор и нејзиниот закуп за станот истекол, па таа само се појави на мојата врата со нејзиното бебе. Таа ми рече дека е неговата девојка и дека тој се разведува за да може и таа да живее во неговата куќа, а јас да живеам во хотел затоа што можам да си го дозволам тоа. Таа нема никакви пари ниту пак дом. Таа буквално одби да си замине кога ѝ реков, па повикав полиција и се затворив во стаклената градина. Кога дошла полицијата, таа буквално ја распакувала облеката на детето во станбениот простор. Ја изведоа надвор. Бев многу потресена. Подоцна ги дознав сите детали што ги вклучив погоре.

 

Мајката на мојот сопруг мислеше дека сум бесчувствителна што избркав мало бебе на улица. Тоа беше нејзиниот единствен внук. Ги искористив и ги злоупотребив парите и моќта за да контролирам се околу мене.

Но, искрено, наставниците заработуваат 60 илјади годишно, па ако како што дознав подоцна, тој ѝ ја дал својата плата, не можам да разберам зошто би била толку бездомничка и сиромашна? Таа носеше голема дизајнерска чанта, дизајнерска количка и скап Van Cleef&Arpels накит кога се појави во мојот дом. Но, сега јас сум идиотот?

  • Сунчица напиша:

    Не си бесчувствителна. Нека си се погрижи тој за неговото дете. Вие немате обврска.
    Како можеле да направат дете и притоа да очекуваат вие да го вдомите и издржувате ?
    Безчуствителни неодговорни и себични се тие.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *