Љубовта не познава правила, правилата ги пишуваме ние: Четвртиот состанок на овој пар завршил во салата за породување и потоа следел неверојатен пресврт во нивните животи

Во неверојатен пресврт на настаните, еден дечко кој отишол на три неверојатни состаноци со девојка одеднаш се нашол во породилната сала наместо да оди на четврти состанок. Не беше баш она што го планираа, но љубовта може да цвета на најнеочекувани места и на најизненадувачки начини, дури и за време на породувањето.

Тие се запознале кога таа била во 25-та недела од бременоста.

Кога Алиса Џејн ја достигна границата од 25 недели од бременоста, таа решила да направи скок и се впушти во светот на онлајн запознавањето. Тогаш на Тиндер наишла на Макс. Тие за брзо решиле да се сретнат во живо.

„Не сакав да лажам никого, затоа бев отворена и искрена“, ги опишува своите размислувања за состанувањето додека била бремена. „Сакав веднаш да знаат во што се впуштаат“. Од страната на Макс, тој се присетува на моментот, велејќи: „Нормално, би размислил многу дали воопшто да излезам со бремена девојка, но имаше нешто во неа“.

Нивниот прв состанок бил малку нервозен, како што би очекувале од онлајн запознавање. Но, работите се одвивале изненадувачки добро, и тие се нашле себеси како планираат втор и трет состанок за кратко време.

По нивниот трет состанок, Макс морал да го напушти градот на работно патување, но тие биле толку вљубени еден во друг што решиле Алиса да го земе од аеродромот кога ќе се врати на нивниот четврти состанок. Звучи како симпатичен план, нели? Па, тогаш работите станале диви.

Како нивниот четврти состанок се претворил во долготраен труд.

Токму кога Алиса се подготвувала да се упати кон аеродромот , судбината решила да се замеша. Таа имала лекарски преглед што и го сменил животот. Пукнал водењакот.

Со растреперени раце, таа му испратила порака на Макс. Макс не губел ниту секунда и се упатил директно во болница, каде што ќе ја сретне мајката на Алиса. Тој ја уверил нејзината мајка дека е таму за да и помогне и да ја поддржи.

Лекарите биле решени да го задржат бебето бидејќи Алиса била само 34-та недела од бременоста. И дале лекови и ја испратиле дома со строги наредби да се одмори. Така, следната недела Алиса била дома, а Макс бил токму таму со неа. Тој одел на секој преглед на лекар, „така цела таа недела, јас останав со неа кај неа и ја возев во болница кога требаше“, тврди тој.

Но, животот имаше подготвен уште еден пресврт. Во 35-та недела Алиса имала инфекција и требало веднаш да се предизвика породување. Мајката на Алиса, нејзината најдобра пријателка и Макс биле сите таму во болницата.

Но, еден час подоцна, работите добиле страшен тек. Лекарите рекле дека отчукувањата на срцето на бебето се намалуваат. Тогаш се одлучиле за итен царски рез за да се уверат дека и Алиса и бебето ќе бидат добро.

Низ целиот овој хаос и непредвидливост, Макс останал токму таму покрај Алиса, докажувајќи дека љубовта и непоколебливата поддршка можат да издржат дури и во најнеочекуваните и најпредизвикувачките времиња. „Бев малку нервозен затоа што бев сам, а исто така бев загрижен дека – во ред, да, се разбира дека човек треба да е тука за поддршка, но што ако на крајот раскинеме за една недела?“ објаснува жената .

Тој лесно ја прифатил улогата на татко без никакво двоумење.

Бебето Оли конечно се роди и по неговото пристигнување Макс бил покрај Алиса неколку дена додека новороденчето одмараше во болница, поради неговото предвремено породување. Со оглед на неговото постојано присуство за време на нејзиното породување, вработените во болницата дури го помешале како татко и му дозволиле да остане со неа во породилното одделение. „Тој не протестираше кога го нарекоа тато“, открива таа. „Тој само одеше заедно со тоа“.

Неговата подготвеност да ја преземе титулата „тато“ во очите на болничкиот персонал ја одразуваше неговата длабока посветеност и грижа и за Алиса и за нејзиното новороденче. Малку напред, откако Алиса и нејзиниот син конечно излегле од болницата Макс зел цела недела одмор од работа за да помогне во грижата за новороденчето и да и ја даде на новата мајка поддршката што и требала.

Алиса и Макс се свршиле, па дури и го дочекале своето девојче.

Алиса и Макс, кои некогаш се најдоа во таа мешаница во болница, сега ја подигнаа својата врска на следното ниво. Да, се вериле.

Но, тоа не е се. Нивната љубовна приказна порасна со доаѓањето на уште еден пакет радост. Тие дочекале прекрасно девојче на светот, а таа се вика Есен. Нејзе ѝ се придружува нејзиниот постар брат Оли, кој веројатно се грижи за неа исто како што Макс се грижеше за Алиса во тие рани денови.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *