Љубовта секогаш победува, па и по 6 децении разделба: Љубовната приказна на 94 годишниот Џозеф и 85 годишната Мери

Постои изрека дека вистинската љубов секогаш го наоѓа патот назад. И покрај многуте животни предизвици и искушенија, сродните души секогаш се враќаат една на друга, дури и ако првично не завршуваат заедно. За среќа, и покрај повеќе од 6 децении, овој пар повторно се обедини и докажа дека вистинската љубов нема граници.

 

 

Џозеф Потензано и Мери Елкинд за прв пат се сретнале во 1959 година. Нивната приказна започнала на свадбата на сестрата на Џозеф во Парамус, Њу Џерси, кадешто Мери била старосватицата, а Џозеф бил кумот. Тие веднаш се погодиле и отишле на неколку состаноци потоа. Но, нивната романса не траела долго. Животот ги одвел во различни правци, а работите не напредувале понатаму.

Џозеф станал инженер, работејќи во „Picatinny“. Мери продолжила кариера во танцот, настапувајќи во Радио Сити Мјузик Хол, пред да се смири со нејзиниот покоен сопруг, Морт Елкинд.

Во 2020 година, Џозеф почнал да се чувствува осамено откако наполнил 90 години. Се сетил на Марија и решил повторно да се поврзе. На семеен настан, тој ја замоли да излезат на кафе, што довело до тоа заедно да присуствуваат на ирско танцово шоу. Нивното пријателство прераснало во убава романса во текот на следните месеци.

 

Џозеф, кој сега има 94 години, и Мери 85 ги изненадија сите кога ја објавија својата свршувачка во јули 2023. Џозеф ја запросил Марија додека седеле на неговиот тросед, а таа со задоволство прифатила. Децата на Марија на почетокот биле малку збунети, прашувајќи се дали Џозеф е некако поврзан со нив. Оваа конфузија произлезе од нивните заеднички семејни собири во изминатите 64 години.

Тие се венчале на 15-ти октомври во Римокатоличката црква Пресвета Богородица во Парамус, опкружени со блиски пријатели и семејството. Гледајќи напред, Џозеф и Марија планираат максимално да го искористат времето заедно.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *