Луѓе споделија факти за нивните земји, за кои само би се запрашале: „Навистина?“

Повеќето од нас ја покажуваат насоката со раката. И можеби, никогаш не сте размислувале дали сите на планетата го прават тоа. Излегува дека не. Во една земја за да го покажат патот користат многу оригинален дел од телото. Како што дознавме има многу такви чудни традиции низ светот.

Следниве приказни што ќе ги прочитате докажуваат колку сите сме различни: она што за некого е секојдневие, за други е прекрасно и чудесно.

 • Во Израел, викањето и пцуењето е нормално, дури и ако се случи таков разговор со повишен тон меѓу менаџерите на банките и клиентите. Не ни е грижа за учтивост и бонтон. Затоа, кога се преселив во Германија, ме чекаше неволја: неколку изјави против мене за навреди.
 • Јас живеам во Данска. Кај нас е обичај мама или тато да одат во кафич, да седат внатре и да ја остават количката со дете што спие надвор.

 • Ние во Канада ја мериме тежината во килограми, висината во стапала и инчи, а состојките во чаши или лажици. Смешно ми е и како ја означуваме температурата. На улица ќе биде Целзиусови степени. Но, ако готвите нешто, температурата на вашата рерна секогаш ќе биде Фаренхајт.
 • Во кафуле во Виетнам, треба да бидете подготвени за фактот дека келнерот ќе ви застане на глава додека не го проучите менито и не нарачате.

 • Јас сум од Белгија. Јадеме праски полнети со туна и мајонез.
 • Јадам со раце и не користам лажици, вилушки или ножеви. Забележувам дека Европејците со презир гледаат на оваа традиција на мојата култура. Имам манири, знам како да се однесувам на маса, но ако имам индиска кујна пред мене, тогаш ќе ја јадам без прибор. Можеби грешам, но дефинитивно неколку пати почувствував погледи со презир кон мене кога јадев со раце.

 • Моментално живеам во Азија и неодамна ја посетив јужноамериканската држава од каде што сум. Заборавив колку луѓе во мојата татковина прават неврзани муабети, особено жените додека пазаруваат. Слатко е, но разбирам како може да ги исплаши луѓето кои не се навикнати на тоа.
 • Во Германија е вообичаено да се користи оваа направа за појадок. Потребно е за да се скрши лушпата од јајцето. Се нарекува „Eierschalensollbruchstellenverursacher“.

 • Јас сум од Индија. Во мојата култура, допирањето на нозете на постарите е поздрав и знак на почит. Се верува дека на овој начин можете да добиете благослов од постара личност која, како одговор, ја става дланката на врвот од вашата глава. Во денешно време , повеќето луѓе не ги допираат стапалата, туку само ги допираат нозете или едноставно ја истегнуваат раката напред, правејќи гест како да се за допирање.
 • Во мојата земја, вообичаено е да се нарекуваат странци со прекари што можете да ги замислите врз основа на тоа како изгледаат. На пример, ти треба помош од случаен тип на улица, а тој е слаб. Можете само да викате: “Еј слаби!” Јас сум од Никарагва.

 • Ние на Филипините ги мрдаме усните за да го покажеме правецот, не сакаме да сме неучтиви и да покажуваме со рака.

Која традиција од нашата култура сметате дека е најчудна за странците?

 

 • Adam напиша:

  Kukame celo vreme kako nemame pari …. Ama ne sakame da rabotime poso sme mrzlivi … A kafici i kafani non stop polni …

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.