„Лука Модриќ треба да игра во „Интер Мајами“, вели Лионел Меси, кој цврсто настојува тој да му стане колега и „жестоко“ преговара за тоа со ко-сопственикот Дејвид Бекам

Лионел Меси смета дека „Интер Мајами“ треба да направи потег со кој „иконата“ на Реал Мадрид, Лука Модриќ ќе дојде во клубот во следниот рок.

 

 

 

Карло Анчелоти го стартуваше Модриќ од клупата четири натпревари по ред оваа сезона. Фудбалерот од средниот ред вети дека ќе работи напорно за да го врати своето место во почетните 11, но тешко е да се остварат можности за 38-годишниот играч со оглед на длабочината во тимот.

Затоа, Меси верува дека за „Интер Мајами“ би било од заемна корист да го купи Модриќ за време на јануарскиот преоден рок. Според поранешниот напаѓач на Реал Мадрид, Пеѓа Мијатовиќ, Меси мисли дека Модриќ би бил добро прилагоден за лигата таму.
Како резултат на тоа, Меси му пристапил на косопственикот на „Интер Мајами“, Дејвид Бекам, за да разговара за потенцијалниот трансфер.

 

 

 

Самиот Меси бил заинтересиран за оваа можност. Во Хрватска, пред неколку дена, Модриќ го запознал Бекам, каде што јаделе заедно. Преселбата во „Интер Мајами“ може да биде привлечна за Модриќ со оглед на недостатокот на време на теренот во „Реал Мадрид“ оваа сезона.

„Реал Мадрид“ е преполн со талентирани млади играчи, вклучувајќи ги Родриго, Винисиус Јуниор, Аурелиен Чоамени , Едуардо Камавинга, Федерико Валверде и Џуд Белингам. Затоа, конкуренцијата за места е висока, а Модриќ паѓа уште подолу под водството на Анчелоти со оглед на младоста со која располага.  Сепак, Модриќ за хрватскиот весник „Спортске новости“ изјави дека е подготвен да остане во клубот и да се бори за своето место.

 

 

 

Тој рече: „Никој не е среќен кога не игра. По кариерата што ја имав, тоа е особено чудно чувство за мене. Но, тренерот го реши тоа од свои причини. Мојот единствен услов за да останам беше да ме третираат како конкурентен играч, а не да ме држат во тимот врз основа на заслугите од минатото. Јас сум целосно смирен. Свесен сум дека морам да работам напорно и порано или подоцна се ќе си дојде на свое место“.

 

 

Модриќ продолжи да разговара за конкуренцијата со која се соочува во Реал Мадрид. Тој рече: „Овие млади момци се врвни играчи, затоа се во „Реал“. Ние ветераните мора да им помогнеме да напредуваат и постепено да ги преземаме почетните улоги на нивото што го бара овој клуб“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *