„Луксуз е да се работи со Роналдо. Тој ги трансформираше сите играчи околу него!“ Нутриционистот на „Ал-Наср“ открива дел од тајните што се случуваат во клубот, откако Роналдо стапна во Саудиска Арабија

Кристијано Роналдо има значително влијание зад сцената на „Ал-Наср“, откри нутриционистот на клубот.

38-годишната суперѕвезда пристигна во Саудиска Арабија минатиот месец со неверојатен договор и неговото влијание се чувствува на и надвор од теренот.

 

 

„Ал-Наср“ на Роналдо е на врвот во Саудиската Про лига, додека португалскиот напаѓач има пет гола на исто толку натпревари.
Шпанскиот нутриционист Хозе Блеса, кој лета за Саудиска Арабија еднаш месечно за да му помогне на „Ал-Наср“, даде увид во влијанието на Роналдо врз тимот.

Зборувајќи за шпанската публикација „Идеал“, Блеса призна дека на почетокот не бил сигурен како ќе биде да се работи со Роналдо, но тој рече дека „да се занимаваш со него е прекрасно“.
„Бев несигурен, како и сите други, за тоа како ќе биде да работам со него и дали клубот ќе се промени многу, но не најдов попрофесионален фудбалер од него… прв пристигнува на тренинг, а последен заминува“, изјави Блеса.

 

 

„Кристијано ми помага многу, бидејќи веќе не можеме да го учиме ништо, но тој создава училиште околу него.  Останатите играчи го прават она што тој го прави бидејќи сѐ што прави е прекрасно за да ги подобри неговите перформанси. Откако тој е тука, сите играчи тренираат поинтензивно и следат построга диета. Не сум видел ваков клуб во кој играчите се подобруваат практично 90 отсто во составот на телото. Секогаш кога ги гледам, имаат помалку маснотии, повеќе мускули и ги прават сите вежби на дофат на раката. Луксуз е да се работи таму“.

На 38-годишна возраст, Роналдо не покажува знаци на запирање, а петкратниот освојувач на „Златната топка“ сè уште е во беспрекорна форма.

 

Роналдо не успеа да постигне гол на неговите воведни два натпревари, но постигна неверојатни четири гола против „Ал-Вехда“ и собори 500 клупски голови во кариерата.

Роналдо исто така ужива во животот надвор од теренот. Тој беше сликан како е облечен во традиционална блискоисточна облека во чест на Денот на основањето на Саудиска Арабија во средата.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.