Мајк Тајсон е повторно обвинет за силување, во тужба вредна 5 милиони долари! „Ме нападна во лимузина во 1990 година, почна да ме допира без дозвола и сакаше да ме бакне“, вели анонимната жена чиј идентитет останува мистерија

Мајк Тајсон е обвинет за силување жена откако двајцата се запознале во ноќен клуб во Албани на почетокот на 1990-тите, според тужбата на неидентификуваната тужителка поднесена претходно овој месец, во вредност од 5 милиони долари.

 

 

Жената тврди дека Тајсон ја силувал во лимузина, што резултирало со „физичка, психолошка и емоционална повреда“ во годините оттогаш.

„Влегов во лимузината на Тајсон за да ја земам мојата пријателка од нејзината куќа“, гласеше тужбата. „Тајсон веднаш почна да ме допира и се обиде да ме бакне. Неколку пати му реков не и го замолив да престане, но тој продолжи да ме напаѓа. Потоа ми ги соблече панталоните и насилно ме силуваше“.
Правната постапка во Њујорк беше поднесена според законот за возрасни на државата, кој на жртвите на сексуален напад им дава рок од една година да поднесат тужби за напади што се случиле пред години или дури и децении.

 

Жената се обидува да ја задржи својата анонимност бидејќи, како што рече, објавувањето на нејзиното име сигурно би претставувало ризик за неа од дополнителна ментална повреда, вознемирување, потсмев или личен срам.

„Како резултат на силувањето на Тајсон, претрпев и продолжувам да страдам од физичка, психолошка и емоционална повреда“, пишува во документот. „Искусив чувства на вина, губење на самопочит, срам, тага, лутина, депресија, анксиозност, насилни тенденции, зависност од дрога и алкохол и збунетост како резултат на бруталното силување. Не можев да одржувам и/или да развијам здрави односи со мажи или со кој било воопшто. Доживеав екстремно емоционално страдање вклучувајќи и кошмари, напади на паника и ретроспективи“.

 

Адвокатот на жената, Дарен Сеилбак, во одвоено поднесување рекол дека неговата канцеларија не ја зеде само жената „на збор“, туку ги истражило нејзините наводи и утврдило дека тие се „многу веродостојни“.

Сеилбак во вторникот рече дека не може да коментира повеќе за случајот.

Портпаролот на Тајсон не одговори веднаш.

 

 

56-годишниот Тајсон, роден во Бруклин, доби воодушевување како неприкосновен светски шампион во тешка категорија од 1987 до 1990 година, но неговиот живот надвор од рингот беше турбулентен.

Поранешната сопруга на Тајсон, актерката Робин Гивенс, во документите за развод изјави дека нивниот брак од крајот на 1980-тите се карактеризира со „неиспровоциран бес на насилство и уништување“.
Тој беше обвинет и дека ја пипкал неговата поранешна фотографка.

Тајсон, наводно, се обидел да ја зграпчи за градите наградуваната фотографка Лори Гринкер во раните 1980-ти, но наместо да го негира тврдењето, тој изјави дека двајцата имале консензуална сексуална врска почнувајќи од кога тој имал „околу 17 години“, а таа била во средината на 20-тите.

Гринкер (65) го изнесе своето обвинение во предговорот на нејзината нова сликовна книга „Мајк Тајсон“, искрена колекција на фотографии од тинејџерските години на Тајсон до раните 1990-ти.

 

 

Гринкер изјави дека тврдењето на Тајсон е неточно и лага. Портпаролот на Тајсон посочи дека наводната врска започнала околу 1983 година: „Тој имал околу 17 години и имаше сексуални односи со неа до околу 21. Имаше секс со неа и кога беше шампион во Атлантик Сити“.

Ако наводната афера навистина се случила кога Тајсон имал 17 години, тоа немало да ги прекрши законите за согласност од државата Њујорк, донесени во 1965 година.

Но, и покрај сите негови успеси, Тајсон ќе биде подеднакво запаметен по неговата пресуда за силување во 1992 година, неговата последователна тригодишна затворска казна и неговата дисквалификација во 1997 година бидејќи го гризна противникот Евандер Холифилд во рингот. Тој беше обвинет за семејно малтретирање од неговата прва сопруга Гивенс, призна дека се борел со проблем со кокаин во неговите 40-ти години, а во 2003 година поднесе барање за пензионирање, откако потрошил околу 300 милиони долари заработка во кариерата.

 

Во последниве години, Тајсон уживаше обновена популарност, благодарение на егзибициската борба против поранешниот шампион во повеќе тежини Рој Џонс Џуниор, како и неговата новооткриена улога на поборник за легализирана марихуана.

  • aneta напиша:

    e aman veke…sto si cekala od 1990 do sega?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.