Мајка и ќерка испишаа историја, пилотирајќи со авион како пилот и копилот

Капетанот Холи Петит (53) и копилотот Кили Петит (25) станаа првото дуо мајка-ќерка што пилотирале авион во 55-годишната историја на Southwest Airlines, кога полетале со летот 3658 од Денвер до Сент Луис на 23 јули.

„Тоа беше остварување на сонот“, рече Холи во изјавата . „Прво, ја најдов оваа кариера и се заљубив во неа, а потоа и едно од моите деца се вљуби во оваа кариера. Тоа е надреално“.

Холи ја започна својата авијациска кариера работејќи како стјуардеса веднаш по завршувањето на колеџот. Откако седнала напред на палубата за летање на авионот, сфатила дека сака да биде пилот.

Со поддршка на нејзиниот сопруг и мајка, Кили можела да се обучи и да ги добие потребните сертификати за да го постигне својот сон да стане комерцијален пилот.

Летот мајка-ќерка на Холи и Кили е таков што никогаш нема да го заборават, а гордата мајка сподели снимка од нејзиниот краток говор за време на летот со ќерка си.

„Ќе го прекинам мојот вообичаено закажан брифинг овде за некои возбудливи вести. Денеска е навистина посебен ден за мене“, изјави Холи во објавата. „Би сакала да ви го претставам вашиот прв офицер, сосема нов член на тимот на пилоти на Југозапад и моја ќерка, Кили Петит.

 

„Целиот мој живот знаев дека сакам да летам со мајка ми и едноставно, како што рече мајка ми, беше толку надреално и толку неверојатно“, изјави Кили за медиумот.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.