Мајка на две деца еден месец не знаела дека фатила џекпот од 942.000 евра, а работела две работи за да врзе крај со крај

55-годишната Сали-Ен Хнаицшги ги имала сите пет главни броеви плус една среќна ѕвезда во извлекувањето на EuroMillions на 2 декември, но го проверила својот билет дури повеќе од еден месец подоцна.

Сега, откако поминала години во социјални станови, вредната мајка планира да го искористи своето богатство од 942.339 евра за да купи нова куќа – како и да им помогне на своите деца Џек (27) и Софи (22).

 

Опишувајќи го моментот кога дознала за ова, Сали-Ен рече: „Беше во саботата смена во јануари кога имав неколку минути и мислев дека ќе ги проверам билетите. Ретко ги проверувам затоа што никогаш не мислам дека ќе победам, но побарав од колешката да скенирам и таа рече дека треба да се јавам во Националната лотарија сега и да го потпишеш тикетот. Мислев дека се шегува, но се јавив за време на мојата пауза пред да се вратам за остатокот од мојата деветчасовна смена, знаејќи дека сум побогата за 942.339 евра. Потоа одеднаш многу други членови на персоналот почнаа да пристигнуваат во киоскот прашувајќи за победата. Се слушна насекаде дека некој победил многу… а тоа бев јас“.

 

Таа рече дека кога им се јавила на синот и ќерката тие не ѝ верувале.

„Кога се вратив дома бев толку уморна што само легнав. Но, ние прославивме како семејство следната вечер.

Пред Божиќ, г-ѓа Ханиц работела 20 часа неделно како помошник за услуги на клиентите во Морисонс во Камбурн, покрај нејзината редовна работа од понеделник до петок од девет до пет.

„Имав две работи што беа многу заморни. Победата значи дека ќе можам да добијам дел од тоа време и да му помогнам на моето семејство финансиски. Со дополнителното време што го имам сега, можам да планирам да ги правам работите што отсекогаш сум сакала да ги правам“.

Освен што купува нов дом и им помага на своите деца да добијат сопствени имоти, мајката на две деца сака да оди и на патување од соништата во Јапонија.

Таа додаде: „Сега сум ослободена од долгови, купувам дом откако со години живеам во социјални станови. Ќе им помогнам на Џек и Софи да си купат станови, да купат нов автомобил, веројатно нова Форд Фиеста бидејќи не ми треба ништо поголемо, да одам на неколку празници и да го испланираме големото патување во Јапонија. Ја сакам Јапонија, светлата, автоматизираните машини, цртаните филмови, сумото, храната. Никогаш не сум била и отсекогаш било сон што мислев дека никогаш нема да можам да го исполнам. Победата значи дека можам да ги посетам Токио, Хирошима и сето тоа да го направам во текот на пролетта за да ги видам прекрасните цветови“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.