Македонецот Крис Павловски, сопственикот на „Rumble“, понуди да го купи американскиот дел од „TikTok“ за да го спречи обидот на Конгресот да ја забрани кинеската апликација

Американската компанија на чело со Македонец, понуди да го купи „TikTok“ за да ја спречи апликацијата во кинеска сопственост од национална забрана.

Писмо од извршниот директор на „Rumble“, Крис Павлоски, се појави на страницата „X“ на компанијата во вторникот, во кое се изјавува дека неговата онлајн видео платформа е подготвена „да го купи и да управува со „TikTok“ во САД“.

 

 

 

Павлоски дополнително ја кажа својата понуда објаснувајќи дека „Rumble“ ќе складира податоци безбедно во САД со својата новоотворена услуга која се залага за „бесплатен и отворен интернет“.
Писмото доаѓа откако Претставничкиот дом се закани дека ќе го забрани „TikTok“ доколку неговата матична компанија „ByteDance“ не го продаде, наведувајќи ја загриженоста за националната безбедност за пристапот на кинеската влада до податоците на корисниците. Акциите на „Rumble“ од Флорида пораснаа за повеќе од 15 проценти само неколку моменти откако се појави понудата на Павлоски.

„Во случај „ByteDance“ да ја отстапи својата сопственост на „TikTok“, „Rumble“ е подготвен да се приклучи на конзорциум со други страни кои сакаат да го купат и управуваат „TikTok“ во САД“, напиша извршниот директор.

Писмото доаѓа еден ден откако „Rumble“ го објави лансирањето на „Rumble Cloud“, за кое Павоски рече дека има за цел да се бори против цензурата и да се залага за „бесплатен и отворен интернет“, објави „FOX Business“.

 

 

 

Извршниот директор, исто така, рече дека неговата компанија ја цени „слободата на изразување и Првиот амандман“, што е она што многу корисници на „TikTok“ рекоа дека ќе се изгуби ако „TikTok“ биде забранет во САД. „Rumble“ се прогласи себеси како една од ретките „неутрални“ и „независни платформи“.

Компанијата доби средства од неколку десничарски фигури како Питер Тиел и Вивек Рамасвами, кој поседува инвестиција од 25 милиони долари. Платформата стана дом на десетици канали кои поддржуваат „QAnon“.

Расел Бренд, Алекс Џонс и Ендрју Тејт се меѓу значајните имиња кои беа забранети од други сајтови поради нивните контроверзни ставови, но им беше дозволено да останат на „Rumble“.
Претставниците на Домот во понеделникот рекоа дека продолжуваат со нацрт-законот со кој се бара од „ByteDance“ да го продаде „TikTok“ и раководството треба да гласа за мерката во среда. Доколку биде усвоен, „ByteDance“ ќе има шест месеци од донесувањето на одлуките да го отфрли „TikTok“ и другите апликации за да избегне забрана на национално ниво.

 

 

Илон Маск го сподели своето мислење за нацрт-законот во X-пост во вторникот: „Овој закон не се однесува само на „TikTok“, туку се однесува на цензура и владина контрола! Ако станува збор само за „TikTok“, тој би ја навел само „странската контрола“ како проблем, но тоа не го прави.

Поранешниот претседател Доналд Трамп, исто така, изрази противење на можна забрана.

„Искрено, има многу луѓе на „TikTok“ на кои им се допаѓа. Има многу млади деца на „TikTok“ кои ќе полудат без него“, рече Трамп во интервјуто за „Squawk Box“ на CNBC.

Претседателот Џо Бајден минатата недела рече дека го одобрил законот за забрана на „TikTok“ – еден месец по официјалното приклучување на платформата. „TikTok“ се појави како главен проблем во претседателската кампања во 2024 година.

Платформата има околу 170 милиони корисници во САД, од кои повеќето се помлади.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *