Мал борец: Бебе кое било родено 4 месеци порано, со помалку од 50% шанси да преживее, ја напушти болницата по 500 дена поминати на апарати

Предвремено родено бебе кое е родено со тежина од само еден килограм и на кое му биле дадени 50 проценти шанси за преживување, ги победило шансите и конечно ја напуштило болницата – откако поминало повеќе од 500 дена во Ургентно, борејќи се за својот живот.

Сега веќе 18-месечното девојче на Тајлер Робинсон, Ејтум, од Чикаго, Илиноис, се родило четири месеци порано, на само 23 недели, откако Тајлер претрпела руптура на матката, што резултирало со многу компликации кај новороденчето.

Ејтум е родена со хронична белодробна болест наречена бронхопулмонална дисплазија (БПД) и тежела само 1,1 килограм – а лекарите не биле сигурни дали таа воопшто ќе преживее.
„Нејзиното срце беше напнато од сета работа што ја бараше за да пумпа крв низ белите дробови и да го собере кислородот и да го врати назад и да го пумпа до остатокот од телото, нешто што се нарекува пулмонална хипертензија, и тоа уште повеќе ја разболе“.

На само пет месеци, Ејтум била подложна на итна операција за да и се постави цевка за дишење во белите дробови – што неизмерно и помогнало.

Бебето поминало 17 месеци, што е еднакво на 524 дена, во болница вкупно, пред конечно да биде доволно силна да си оди дома на 17 август.

И за време на нејзиниот престој, Тајлер се погрижила секој ден да ја посетува нејзината ќерка.

„Разговарав со неа и ѝ велев: „Есен, во ред е, ако си подготвена да одиш… Но, ако не си подготвен да одиш, а сакаш да продолжиш да се бориш со оваа добра борба, мама ќе продолжи да се бори со тебе. И јас се борам со тебе“, се присети таа.
„Ќе продолжиме да го правиме ова заедно без разлика на се. Јас само би се молела за моето бебе, би разговарала со моето бебе, би му пеела на моето бебе“.

Тајлер ја искористи својата сила и позитивност не само за да донесе светлина на својата ќерка, туку и на лекарите, медицинските сестри и другите пациенти.

„Никогаш не видела ништо надвор, ниту го почувствувала ветрот. Таа не го знае овој живот. Таа го знае животот само внатре во болницата. Многу сум благодарна што можам да излезам со моето бебе“.

Ејтум сега среќно се опоравува дома, но сепак користи вентилатор.
Таа сега учи да седи и да си игра со своите играчки. Тајлер додаде: „Моето есенско девојче е среќно, среќно бебе. Таа е тврдоглава, но колку што може слатка и мила“.

 

Многу сакате да играте игри, но не сакате да ги симнувате? Мотика има совршено решение за вас. Посетете го каналот Игротека и уживајте во најзабавните игри без обврски.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *