Мали фантастични светови направени од дрво и хартија од уметникот Мајкл Давидов

Самоукиот уметник најде начин да ја изрази својата креативност и фантазија преку минијатурни светови. Мајкл Давидов е уметник кој создава чудни мали скулптури кои се движат од идилични пејзажи на село до мали куќи на Месечината, па дури и цели мали градови. Страста на Мајкл за уметноста и занаетчиството започнала уште на рана возраст кога правел мали нешта од хартија и дрво. Како што старее, неговите минијатурни скулптури станаа покомплексни и подетални, нудејќи уникатен излез за неговата уметничка визија. Поради војната морал да ја напушти татковината со сопругата, но никогаш не престанал да се занимава со уметност. Тој се преселил во Данска, каде што продолжува да создава прекрасни минијатурни средини кои ја исполнуваат неговата фантазија.

 

Неговите минијатурни креации често се ставаат во стаклени тегли, создавајќи мали светови кои можете да ги држите во рака. Тој користи различни материјали во својата работа, вклучително дрво и хартија, и прецизно внимава на деталите. Тој оживува мали фантастични светови, поканувајќи ги гледачите во неговиот свет од соништата.

Минијатурната уметност на Мајкл е начин на раскажување големи приказни со ситни нешта. Вели дека ужива да создава работи кои ги прават луѓето среќни и ги инспирираат. Неговите мали скулптури ќе го воодушеват секој кој сака уметност или ракотворби. Тие фасцинираат и инспирираат, а ни ја покажуваат моќта на креативноста.

Еве неколку фотографии од неверојатните минијатурни светови на Мајкл.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *